Reklam
Reklam
istanbul escort

Hüseyin Ay “ Evde asla yemek yapmam.”

bulaşıkçılıktan, lezzet sihirbazlığına giden yol... lezzet sihirbazı Hüseyin Ay ile 13 yıldır işletmeciliğini yaptığı mekanda sizler için buluştuk ve keyifli bir söyleşi yaptık.

Hüseyin Ay “ Evde asla yemek yapmam.”
Bu içerik 3284 kez okundu.
Reklam

Söyleşi: Onur Sancak

Aşçı olmaya ne zaman karar verdiniz? Her zaman hayalinizde mutfak var mıydı?

İlkokul bittikten sonra bir lokantaya bulaşıkçı olarak başladığım serüveni, aşçı olarak tamamladım. Daha sonra bir dönem garsonluk, şeflik, müdürlük, ardından kendi işletmeciliğimi yaptığım mekâna kadar gitti. Her zaman hayalimde mutfak vardı. Hayalime de ulaştım. Mutfağın sırrı işini sevmekle başlar.

Biraz geçmişinizden ve mutfak maceranızdan konuşalım mı?

Brezilya büyükelçiliğinde çalıştığım dönemde, Bolu Mengenli bir ustam vardı. Bu işin püf noktalarını ondan öğrendim. Daha sonra Doğu ve Güneydoğu mutfağına merak saldım. Bundan sonrada böyle devam etti.

Bir aşçı olarak mutfakta çalışmanın zorlukları ya da kolaylıkları nedir?

Zorlukları var, yağ kokusu,  soğan kokusu var. Üzerinize sinebilir. Ama işinizi seviyorsanız bunların hiç önemi yok.  Olumsuz bir şey olmuyor. İşinizi seviyorsanız ortaya güzel şeyler çıkıyor. Sizin yemeğinizi yiyen birisi çok güzel olmuş ustam, elinize sağlık dediğinde kendinizi sıfırlayıp her seferinde yeniden başlıyorsunuz.

Evde yemekle aranız nasıl? Yemekleri siz mi yaparsınız?

Evde asla yemek yapmam. Eşim yapar. Eşimin isteği üzerine salatayı yaparım. Ayrıca eşimin yemekleri benim yemeklerimi aratmaz.

Yediğiniz yemekleri eleştirir misiniz?

Eleştiririm ama kendi içimde eleştiririm. İyi olmamış olsa bile, elinize sağlık derim. Asla tabağımda yemek bırakmam. Beğenmemişsem bile sonuna kadar yerim.

Ankara’da yaşıyorsunuz. Biraz da işlettiğiniz kebap salonundan konuşalım.

On üç yıl önce buraya sıfırdan işletmeci olarak geldim. Üç yıldan sonra ortaklarımdan ayrıldım. Sekiz buçuk yıldır iki kardeşimle beraber ilk günkü gibi büyük bir sevgiyle devam ediyoruz.

İyi bir aşçı olmanın sırrı nedir? Kimler aşçı olabilir? Ya da kimler aşçı olsun?

İşini sevmek. İşinizi severseniz bazı şeyler kendiliğinden ortaya çıkar. Ufku açık sabırlı insanlar aşçı olmalı. Eleştiriye de açık olmalı.

Yemeğinizi yaparken ödül alma kaygısı güder misiniz?

Ödül almak tabii ki hoşuma gider. İnsanı kamçılar. Ve en iyisini yapmaya çalışırsın.

Yemeklerinizde kullandığınız olmazsa olmaz baharatlarınız var mı? Ya da gizemli bir malzemeniz.

Elbette var. Pul biber, karabiber, kekik, kimyon, tuz her yemekte değil ama çoğunlukla olmazsa olmazlarımdan biridir. Kesinlikle bütün ustaların kullandığı soslar aynıdır. İnsanlar gizemli hale getirmek için özel sosum derler. Bu sadece sihirli bir cümledir. Bence el lezzetleri farklıdır. Ben onlardan bir tanesiyim.

Yapmaktan en çok zevk aldığınız bir yemek var mı?

Et yemeklerini çok severim. Hepsini de güzel yaparım.

Annenizin yaptığı en sevdiğiniz yemek nedir?

Annem bize köyde katmer ve kömbe yapardı çok severdim.

Genç aşçılara tavsiyeleriniz var mı?

Önce hijyenin önemini öğrensinler. Görsellik çok önemlidir. Genç kardeşlerimizin bu işi sevmeleri lazım. Sevmezlerse yapamazlar. Yemek yapmayı, soğanı, patatesi, domatesi doğramayı sevmeleri lazım. Elbette sabırlı olmaları gerekir. Bu bir sanat.  Sanatçı olabilecek bir düzeye gelmeleri lazım. Bu yüzden mutfak şeflerini iyi dinlemeleri gerekir.

Bu işte eğitim şart mı?

Kesinlikle eğitim şart.

Müzikle aranız nasıl?

Müzik dinlemeyi severim. Bu aralar Kerim Er diye bir kardeşim var onu dinliyorum. Ufuk Özel ve Serkan Kaya’da beğendiğim isimler arasında.

Biraz da televizyon programlarınızdan konuşalım.

 Üç yıldır televizyon programımım Dost TV’de halen devam ediyor. Ramazanda da Hüseyin Ay’la otuz ramazan tatları isminde bir programla diyar diyar geziyorum.

Projelerinizden konuşalım biraz da.

Art Garden Coffee&Bistro  yu  Ankara ve Mamak’ın popüler bir mekanı oldu. 800-1000 kişi ağırlıyoruz. Yakında isim haklarını  vererek başka mekanlar açılacak. Bunun müjdesini şimdiden verebilirim. Benim önderliğimde yeni şefler yetiştiriyorum. Şimdilik hedefimde 6-7 şube var.

Beni çok güzel ağırladınız. Sıcacık sohbetiniz için teşekkür ederim.

Ben çok teşekkür ederim. Ayaklarınıza sağlık.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik