Reklam
Reklam
istanbul escort

Oğuz Boran‘’ İnsanı ileriye sevk eden içindeki kasırgadır’’

Sivaslı bir baba ve Malatyalı bir annenin oğluyum. Büyük şehirde doğsam da ben oraların kültürüyle büyüdüm diyen Oğuz Boran ile editörümüz Onur Sancak keyifli bir söyleşi yaptı. bu güzel söyleşi haberimizin devamında...

Oğuz Boran‘’  İnsanı ileriye sevk eden içindeki kasırgadır’’
Bu içerik 3682 kez okundu.
Reklam

Söyleşi: Onur Sancak

 

Biraz Oğuz Boran’ın yaşam hikâyesini dinlemek isterim. Biraz anlatır mısınız?

Yaşam hikâyem, Ankara doğumluyum. Sivaslı bir baba ve Malatyalı bir annenin oğluyum.  Büyük şehirde doğsam da ben oraların kültürüyle büyüdüm. Bağlama sesi, türkü evimden eksik olmazdı.  O zamanın ünlü şairleri ozanları evimize gelir meşk ederlerdi, muhabbet ederlerdi. Kendime öyle bir ortamda buldum ve o şekilde yetiştim.

Türkü, rock parçalarla, özgün müzik,  zaman zaman etnik örnekler sunuyorsunuz. Tarzınız ne?

Tarzıma henüz bir isim bulamadım. Şu tarz diyemiyorum. Tarzımın içinde protest var, teatral müzik var, kendi şiirlerim, kendi bestelerim var. Bir bağlama eşliğinde dinleyicilerimize sunduğumuz eserler var. Rock formatlı eserler var. Orhan Gencebay’ın bazı şarkılarının günümüze uyarlanmış haller var. Çok güzel eserler var.

Biraz albümden konuşalım mı?

Albümde çok çeşitlilik var. Türküler var. Türkülerin çok farklı soundu var. Rock tarzında eserler sunuyoruz dinleyicilerimize. Tiyatral eserler var. Onun dışında kendi eserlerim var. Neyzen Tevfik’in yazdığı bir şiir var onu okuyoruz. Etnik bir türkümüz var. Eski besteler var. Onu günümüz şartlarına uyarladık. Onları seslendiriyoruz.

Bu kadar çok şarkıcının olduğu bir dönemde Oğuz Boran’ı diğerlerinden ayıran nedir?

Beni yalnıza kendi müziğim ve dinleyicilerim ilgilendiriyor. Benim dışında bir sanatçı bir tanede olsa bin tane de olsa fark etmiyor. İnsanı ileriye sevk eden içindeki kasırgadır. İnsanın kendi müziğini başkalarıyla yarıştırması değil önemli olan onu en doğru şekilde sunmasıdır. Başkalarıyla kıyas edilmesi değildir müzik. Popülist yaşamıyorum. Normal hayatımda da popülist yaşamamaya dikkat ediyorum. Başkalarına göre yaşamıyorum. Halk ne istiyorsa onu verme taraftarıyım.

 

Bar çalışmalarının zorlukları var mı?

Ben yıllardır bar çalışması yapıyorum. İlk önce biraz zorlandım. Ama daha sonra alıştım. Her işin kendine has zorluğu vardır mutlaka. Konserlerinde kendine has zorlukları var. Benim dinleyicilerim sağ olsunlar beni dinlerken konuşmuyorlar. Halkla her zaman iç içe olmak benim tercihimdir.

Sahne kıyafetleriniz çok farklı. Çok güzel takılarınız var.  Sahne için mi böyle giyiniyorsunuz? 

Benim yaşam tarzım duruşum bu. Bazen derviş kıyafeti giyiyorum. Sahnede de evimde de, sokakta da  bu kıyafetle geziyorum. Benim için insanların bana nasıl baktığı önemli değil. İnsanlara samimiyetimi yansıtıyorum onlarda benim samimiyetimi alıp ona göre bakıyorlar bana.

Hayran kitlenizi kimler oluşturuyor?

Beni üç kuşak da dinliyor. Altmış yetmiş yaşına kadar dinleyicim var. Benim yaşıtlarım insanlar çocuklarını ve annesini alıp beni dinleyeme geliyor. Üçü de benim müziğimi dinliyor.

Kendinizi başarısız hissettiğiniz zamanlar oluyor mu?

Şimdiye kadar böyle bir dönem olmadı.

Kendinizi yakışıklı buluyor musunuz?

Bakış açısına bağlı. Güzel bakan, güzel görür. Dış görünümün hiçbir önemi yok benim için. Takıları şık giyinmek amacıyla takılmıyorum. Ben onları sevdiğim için takıyorum. Evimde tek başıma otururken de bunlar benim elimdedir. Evimde enteresan kıyafetlerim vardır.  Evde farklı dışarda farklı bir Oğuz yok.

Aynalarla konuşur musunuz?

Evet konuşurum.

Hedeflerinizden konuşalım mı?

Derin anlamda iki tane hedefim var. Bende herkes gibi buradan başka aleme gideceğim. Buradan gittikten sonra insanların beni hatırlaması birinci hedefim.  Diğer hedefim de dünya çapında bir müzisyen olmak.

Sizi neler kızdırır?

Samimiyetsizlik, iftira, mış gibi yapılması beni kızdırır.

Aşk?

Ben aşkın içindeyim. Kendi bedenim bir aşk. Ama kendime aşık ya da narsist değilim.

Kimleri dinlersiniz?

Pir sultan türküleri dinliyorum. Daimi, Hüdai, Aşık Veysel’i dinlerim.

Oğuz Boran’a yakın olmak isteyen kişide ne gibi özellikler olmalı?

Kaliteli müziği sevmesi lazım.  Dünyadaki olanlara duyarsız olmaması lazım.  Bananeci olmamalı. Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın dememesi lazım. Tüm olanlara duyarlı olmalı. Popülizmden uzak olmalı.

Şöhret?

Albümlerinizin yüzbinler milyonlar satması değildir. Birinin sizi tanıyıp fark etmesi değildir. Sizden imza alınması değildir. Tanındığı halde toplu taşıma araçlarına binip insanlarla konuşmaktır. Ben otobüse binmeyi çok seviyorum. Fatura yatıracağım zaman sıraya girip bekliyorum. Ben sıra beklemeyi de seviyorum.  Benim faturamı gidip yatıracak bir sürü arkadaşım var ama ben kendim sıraya girip kendim yatırmayı seviyorum. İnsanların nasıl yaşadığını bilmek gerekiyor. Şöhret insanlardan kendini uzaklaştırmak değildir.

Çok teşekkür ediyorum.

Ben teşekkür ediyorum onur.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
brcn     0000-00-00 Sana bir kez daha hayran kaldım sevgili Oğuz Boran,iyiki varsın...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik