Reklam
Reklam
istanbul escort

Şanlıurfa

Peygamberler şehir Şanlıurfa'ya henüz gitmediyseniz mutlaka ilk olarak gezi planınızın içine almalısınız.

Şanlıurfa
Bu içerik 1866 kez okundu.
Reklam

Haber: Muhammet Bulut

 

Urfa’ya gittiğinizde mutlaka yapabileceğiniz çok şey var. Hele gezmeyi seviyorsanız gezip görecek çok yer var.  Gitmediyseniz gezeceğiniz yerlerin arasına mutlaka almalısınız.

Balıklı Göl

Hazreti İbrahim Urfa kalesinin burçlarında hazırlanan mancınığa konularak bugün Balıklı Göle atılır. Bu sıra Tanrı buyruğuyla ateş suya, odunlar balığa dönüşür. Hazreti İbrahim ise Balıklı Göl’ün hemen yakınındaki gül bahçesine düşer. bunlar rivayettir ama balıklara dikkatli bakıldığında sırtında yanık İzlerini görebilirsiniz.

Göbekli Tepe

UNESCO dünya mirası olarak kabul etti Dünyanın ilk tapınağı 12 bin yıl önce yapılan bu görkemli yapı mutlaka görülmeli.

Şanlıurfa’da yer alan ve dünyanın ilk tapınağı olarak kabul edilen arkeolojik alan. İnsanoğlunun yerleşik hayata geçmediği bir dönemde, günümüzden 12 bin yıl önce bu kadar görkemli yapıların nasıl yapıldığını anlamak zor. Urfa’ya gidince mutlaka ziyaret edilmeli.

Şanlıurfa arkeoloji müzesi

Dünya' nin en eski ikinci yerleşim yeri olan Göbeklitepe' den çıkan inanılmaz bir tarih var. Çok güzel restore edilip, görsel açıdan çok etkileyici bir müze oluşturmuşlar. Tarihi eserleri incelerken dönemin içine giriyorsunuz. Tebrik edilecek bir oluşum. Keşke her müzemiz böyle olsa. Keşke bu müzemize her vatandaşımız gelse.

Hz. İbrahim Mağarası

Caminin ve bulunduğu mekânın devamı olan Hz. İbrahim mağarasına geldiğinizde ziyaret etmelisiniz. Ziyaret ettiğimizde çevrildiği camekân buhardan içeriyi pek göstermiyordu. Fakat görebildiğimiz kadarı ile küçük bir mağara olduğu ve eğer o maneviyatı yaşayamıyorsanız bir şey ifade etmeyeceğidir. Yine de Urfa'ya geldiğinizde görmelisiniz..

Şanlıurfa Kalesi

Şanlıurfa'ya gelinir de Kalesi gezilmez mi Tabi bizde  gezdik tarih kokan yapının içerisinde yıllar yıllar öncesi burada yaşayan insanları düşlemek empati yapma fırsatını yakalamış olduğunuzda sizi düşler alıp nerelere götürüyor deneyin.

 

Gümrük Hanı

Tarihi bu mekânda bulunup dinlemek, çay kahve içmek keyifli. Ancak sırf bunun için gitmeye değmez. Etrafındaki çarşıda da çok fazla bir şey yok. Ürünlerin çoğu Çin malı ve ne yazık ki yöreye özgü baharat-kahve harici bişey bulmak mümkün değil.

 

 

Rizvaniye Camisi

Huşu içerisinde gezimize devam ettiğimiz yerlerden manevi ağırlığı üzerimizde hissettiğimiz ve gerçekten güzel korunan caminin verdiği rahatlığı anlatmam tarifi imkânsız bir halde ibadetimizi Allah için yaptığımız yerlerden hâlâ o manevi gücü üzerimde hissetmek harika bir duygu tavsiye ederim.

On İki Havari Kilisesi (Fırfırlı Cami)

Ali Fuat Bey Caddesi’ bulunan yapı Oniki Havari Kilisesi olarak da biliniyor.. Osmanlı Döneminde yapı üzerinde rüzgar gülü benzeri materyaller olduğundan halk arasında “Fırfırlı Kilise” olarak isimlendirilmiş..Hıristiyanlık açısından büyük önem taşıyan ve Van bölgesindeki Varak Manastırında bulunan “Varak Haçı” 1092 yılında Urfa’ya getirilerek bu kiliseye (Aziz Havariyun Kilisesi) konulmuş...tur. Caminin mihrabı üzerindeki kitabeden anlaşıldığına göre 1956 yılında kiliseden camiye çevrilmiştir.

Gölbaşı Parkı

Çölün ortasında göl kenarı ve kuş sesleri eşliğinde yeşil bir cennet düşünün bir de içerisinde Hz İbrahim’in makamı ve hikâyesi olsun. Urfa’nın merkezinde, adını aldığı Balıklı gölün kenarındaki huzur veren mekân. İçerisinde güzel ve makul fiyatlı çay bahçeleri mevcut.

Bedesten Pazarı

Benim her zaman çok değer verdiğim ve ustalarının çalışmasını zevkle izlemekten keyf aldığım bu pazar da şehrin merkezinde diğer çarşılar ile iç içe.Hala bu zanaatı yapanların olduğunu da görmek insana bir başka duygu veriyor.Balıklı gölün bulunduğu parktan çıkınca en gazla on dakikalık bir yürüme mesafesinde.Tavsiye ederim.

Yeni bir şehirde buluşmak üzere dostça kalın...

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik