Reklam
Reklam
istanbul escort

Avusturya – Viyana

Avusturya (Almanca: Österreich) ya da resmî adıyla Avusturya Cumhuriyeti (Almanca: Republik Österreich), Orta Avrupa'da denize kıyısı olmayan, dokuz eyaletten oluşan bir federasyondur. Batıda Lihtenştayn ve İsviçre, güneyde İtalya ve Slovenya, doğuda Macaristan ve Slovakya, kuzeyde ise Almanya ve Çek Cumhuriyeti ile komşudur.

Avusturya – Viyana
Bu içerik 2222 kez okundu.
Reklam

 

Gezgin: Onur Sancak

 

 

 

 

 

 

Kuşatmalar şehri Viyana. Malumunuz olduğu üzere Kanuni zamanından itibaren tarihten kalma Osmanlı kuşatmalarının bıraktığı bir iz var belleklerde. O kadar ki merkezde 800 yıl önce gotik yapı olarak inşa edilen Aziz Stephan Katedraline; Osmanlı akıncılarının yaklaştığını gördüklerinde çan çalarak halka haber vermeleri maksadıyla Avrupa’nın en büyük çanı takılmış. Artık o tehlike kalktığı için şu an o çan kaldırılmış. Bunun yanı sıra benim gibi "Before Sunrise" filmini seviyorsanız eğer o filmden kalan sahnelerden de hafızalarda ayrı bir iz bırakmışlığı vardır Viyana'nın.

Geçmişle modern mimarinin muazzam uyumu söz konusu burada. Her ne kadar çok dinlemesem de klasik müzikle ve operalarla dolu bir Mozart şehri. Avrupa’ya bu tür akımlar hep buradan yayılmış. Habsburg hanedanlığının yıllarca hüküm sürdüğü bu ülkede Hofburg ve Schönbrunn Sarayı gibi sarayları, belediye ve parlemento binaları, müzeleri ve kütüphaneleriyle görülmeye değer muazzam binalarla dolu bir şehir Viyana. Aynı zamanda şu yediğimiz şnitzelin de ana vatanı.

Viyana’da yemek denince akla gelen üç şey var. Şinitzel, kahve ve kek… Viyana Porselenleri’yle özenle hazırlanmış masalar, şarapların orijinal tasarımlı cam şişelerde sunuşları ile Viyana’da yemek yemek bir başka keyiftir.

Aslında her yerde çok kolaylıkla herkesin  damak tadına çok rahat uyabilen bu üç tadı Viyana’da neden bu kadar güzel ve özel yapıldığı düşündürüyor insanı. Bazı özel restoranların sadece şinitzelden başka bir şey satmamaları , şinitzelin tadına tat katmanın yeni yollarını bulmalarını sağlamaz mı? Belki de şinitzelin içine katmış oldukları hardal ve Hindistan Cevizi’ndedir sır.

Kahveyi özel yapan, içine konulan malzemeden çok yapımında, kahvenin kıvamının ve karışımının önemli olduğunu bilmektir. Viyanalılar bunun önemini keşfetmiş olmalılar ki Viyana’da kahve içmek ayrı bir keyif verir insana.

Keklerine lezzet veren, çeşitli reçellerden ve bol çikolatadan yapılışıdır. “Kahve kıvamının ve karışımının önemli olduğunu bilmektir. Viyanalılar bunun önemini keşfetmiş olmalılar ki Viyana’da kahve içmek ayrı bir keyif verir insana.

Keklerine lezzet veren, çeşitli reçellerden ve bol çikolatadan yapılışıdır. “Kahve Evleri”ni” özel yapan ise sıcak sıcak pişen keklerin kokusudur. Ya da her şeye ama her şeye tat veren ayrı bir lezzet katan, Viyana’nın büyüleyici atmosferi olamaz mı?

Viyana’da bir çok ünlü mağazayı bulabilirsiniz. Ancak Viyana’ya özgü olan ürünlerden almak size Viyana gezinizi hatırlatacak güzel bir ayrıntı olacaktır.. Özellikle Viyana porselenleri, cam içki şişeleri, Mozart amblemli çikolatalar ve Viyana’nın tarihi özelliklerini taşıyan yapılarının minyatürlerini satın alabilirsiniz.

Alışveriş yaparken ayrıca bir yandan da gezdiğiniz sokaklarda vitrinlerin dışında, etrafa göz atmayı da ihmal etmeyin. Özellikle “Karntner Sokağı’ında” bulunan ışıl ışıl mağazalar, lüks butikler ve alışveriş yorgunluğunuzu atabileceğiniz sıra sıra dizilmiş bir çok kafe vardır.

Viyana’nın bir diğer ünlü sokağı ise “Graben Sokağı’dır.” Bu sokakta, geçmişe ait olan bir çok yapının haricinde, Viyana tarzı alışveriş yapabileceğiniz yani zevkli, zarif ve özenle seçilmiş olan, porselen tarzı eşyaları, özel tasarımlı takılar ve bir çok antika sanat eseri tabloları burada bulabilirsiniz.

Viyana Avrupa’da eğlence hayatı gelişmiş şehirlerdendir. Bir yanda opera, tiyatro salonları, bir yanda konserler, bir yanda vals gösterileri, bir yanda festivaller ile eğlence ve tarihi birleştirmiş bir şehirdir Viyana. Gece hayatında opera ve tiyatro gibi kültürü bol eğlencelerin dışında, bir çok bar ve disko, gecenin geç saatlerine kadar çalan müzik eşliğinde insanları eğlendirmektedir.

Viyana’da bulanan bir çok gece kulübünde ünlü dj’lerin çaldığı müziklerde eğlenilebilir. “Heurigen” adı verilen viyana tavernalarında akordeon eşliğinde çalınan müziklerle, taze yapılmış  şaraplarınızı yudumlarken, ayrı bir şehirde ayrı bir kültürle eğleniyor olmanın tadına varabilirsiniz.

Viyana’nın gece hayatında en çok tüketilen içki şaraptır. Şarap, asilzade kültürü olsa gerek…Ancak son yıllarda fiyatının daha uygun olması nedeni ile bira tüketimi daha çok artmış durumdadır.

Viyana”da şehir içi ulaşımın rahat olduğu söylenebilir.  Yaz aylarında otobüslerin, sabahın ilk ışıklarına kadar çalışıyor olması, gece eğlencenizi bölmeden eğlenmeye devam edeceğiniz anlamına geliyor. Metro seçeneğiyle de bir çok yere ulaşmanız mümkün.

Viyana’da ulaşım için dikkat etmeniz gereken şey; Viyana’da bulanan cadde ve sokakların numaralarla adlandırıldığıdır. Ayrıca Viyana’da yürüyerek bir yerden bir yere ulaşımınızı sağlamak size ayrı bir keyif verecektir. Yalnız etrafınızda bulunan büyüleyici yapılara kendinizi kaptırıpta gideceğiniz yere geç kalmamaya özen gösterin.

Şehir merkezini çevreleyen heybetli anıtları, içinden hazineler taşan müzeleri, aynalı salonlarda fiyakayla yürüyen beyaz aygırları, görkemli konser salonlarında performanslarını sergileyen dünyaca ünlü orkestraları, melek yüzlü erkek korolarıyla bir Viyana sizi bekliyor. Orman yürüyüşleri, nehir kenarı dalgınlıkları ve ünlü şarap meyhanelerinde müsamahakar bir akşam da Viyana’nın size sağlayabileceği daha mütevazı zevklerdendir.

Viyana romantizm veya tarih arayanlar için adeta biçilmiş kaftandır. İmparatorluk meydanlarının karşısındaki dar ve Orta Çağ’dan kalma sokaklarda dolaşabilir. Schonbrunn Sarayı veya  Sissi ve imparator Josef’in merdivenlerinden İmparatorluk Sarayı’nı (Hofburg) seyredebilir. Ring bulvarı boyunca göreceğiniz muazzam mimari karşısında şaşırabilirsiniz. Klasik veya deneysel tiyatrolar, film veya dans festivalleri opera veya operet. sergiler ve konserler… Viyana’ya ne zaman geldiniz, ne kadar kaldığınız hiç önemli değil, her zaman keşfedip heyecanlanacağınız bir şeyler vardır…

Üç milyona yakın nüfüsüyla “Tuna’nın Kraliçesi’ veya”Güney’in Paris’i diye anılan Viyana, Avusturya’nın başkentidir. Eskinin edebiyat, müzik, bilim ve eğitim merkezi olan viyana; Haydn, Mozart, Bethoven, schobert, Brahms, Schönberg gibi ölümsüz müsizyenleri ve Freud gibi bilim adamlarını yetiştirmiştir. Goethe’nin deyimiyle, “Avrupa’nın küçük minyatürü olan Viyana, insanoğluyla sanatın ve tabiatın el ele verdiği şehirdir. Keltler tarafından kurulan şehir, I. yüzyılda Romalıların eline geçmiş ve coğrafi konumunun önemi ve  coğrafi konumunun önemi yüzünden kısa zamanda gelişerek Doğu ile Batı arasında büyük bir merkez olmuştur. 1529 ve 1681 yıllarında Türkler tarafından iki kere kuşatılmış, daha sonra da 19081 yılına kadar Avusturya- Macaristan imparatorluğu’nun başkentliğini yapmıştır. tarihi yapıtların ve müzelerin sayısı iki yüzün üzerindedir.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Viyana tarih ve görsellik şehridir. Bir çok ziyaretçi Avusturya’nın başkenti olan Viyana’da şehirleri, müzeleri, sanat eserlerini, mimari yapıları, galerileri, dünyaca ünlü bestekar, müzisyen ve bilim adamlarının yaşadıkları evleri görmek için bu şehre gelir. Sanatın buram buram yaşandığı bu kentte her yerde, kibarlık ve nostalji rüzgarları esiyor.

St Stephan’s Katedrali: 1360- 1440 yılları arasında yapılan Viyana’nın simgesi olmuş bu yapıyı, bir bütün olarak incelemenin dışında 137 metre olan Güney Kulesi’yle de” dikkatinizi çekmeye yetecektir.

Schönbrunn Sarayı: Hasborg hanedanlığına ait olan bu saray, dış görünüşü kadar iç mimarisiyle de ilgi çekiyor. Sadece 45 odasının ziyarete açık olduğu sarayın içi ve dış mimarisi kadar bahçe düzeni ve hayvanat bahçesiyle de görülmeye değer yerler arasındadır.

Figarohaus:Mozart’ın yaşadığı evin, şu anda müzeye çevrilmiş halini görmek sizi ne kadar heyecanlandırır düşündünüz mü? Öyleyse görmenizde yarar var.

Sigmund Freud Müzesi: Psikanaliz uzmanı olan Freud’un yaşadığı, çalışmalarını sürdürdüğü ev şu anda bir müze halini alıp ziyarete açılmıştır. Freud’un kişisel koleksiyonları ve fotografları ile zengilenşen bu müze Viyana’ya özellik katan diğer yapılar arasındadır.

Kunsthistorisches Müzesi: Viyana’nın  ulusal resim galerisidir. İçerisinde bir çok paha biçilmez tablo, değerli eşya, antikalar ve çeşitli koleksiyonları gözler önüne seren bir galeridir.

Viyana’da graben Meydanı’nda bir çok mimari yapıyı bir arada görmeniz mümkün. 1679 yılında yapılan Pestsaule ve 18.  yüzyılda inşa edilen Peterskirche bunlardan sadece bir kaçıdır.

Viyana’yı tepeden kuşbakışı izlemek için “Dönme Dolaba” binmeniz, suların içinden görmek isterseniz Tuna Nehri’nde bir tekne gezisi yapmanız gerekecek. Sokaklarında asilzadeler gibi atların çektiği bir arabada gezmek istiyorsanız, Viyana faytonlarıyla bir  şehir turu yapabilirsiniz.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik