Reklam
Reklam
istanbul escort

Fransa - Paris

Aşklar şehri Paris'i merak ediyorsanız birlikte gezelim. Paris gezim haberimizin devamında.

 Fransa - Paris
Bu içerik 2463 kez okundu.
Reklam

 

Gezgin: Onur Sancak

 

 

Bundan böyle size, gezip gördüğüm ülkeleri dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.  Siz de o ülkelere giderseniz,  size küçük bir rehber olur diye düşünüyorum. Umarım diğer yazılarımda olduğu gibi,  bu yazıma da ilgi gösterirsiniz.

Bugün sizinle, Fransa’nın başkenti Paris’i birlikte gezmek istiyorum.  Paris, gecesiyle de gündüzüyle de çok güzel bir şehir.

Paris, Fransa'nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir. Sen Nehri'nin üzerine, Paris Havzası'nın ortasına kurulmuştur. Paris'te ikamet edenlere Parisien(ne) diye hitap edilir. Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile bilinen Paris, aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir şehir olmakla birlikte, başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yer almakta ve uluslararası taşımacılığın geçiş noktalarından birini oluşturmaktadır. Moda ve lüksün dünya başkenti olan Paris, "Işık Şehir" (Ville Lumière) diye de anılmaktadır.

Paris’te güzel bir sabah kahvaltısı yapın ve ardından şehri gezmeye başlayın.  Paris ‘in önemli sembollerinden birisi olan Eiffel Kulesi’ni yakından görmenin keyfini yaşayacaksınız.  İsmini, inşa ettiren firma olan Gustave Eiffel'den alır. Kule tüm dünyaya kendini Fransa'nın sembolü olarak tanıtmıştır. Muhteşem bir mühendislik eseri ve estetik bir kuledir. Fransız Devrimi'nin kutlamaları için düzenlenen Paris fuarına kapı olarak yapılmıştır. Kule sadece 20 yıl kalması için inşa edilmiştir. 1909'da yıkılması gereken kule Atlantik ötesi haberleşmeye imkân tanıdığından kalmasına izin verilmiştir. Eiffel kulesinin ikinci katına çıkıp şehrin muhteşem manzarasını kuşbakışı seyredebilirsiniz. 

Ve orada kahvelerinizi yudumlarken dinlenebilirsiniz. Gotik mimarinin en önemli eserlerinden sayılan,  Victor Hugo’nun dünyaca ünlü “Notre Dame’ın Kamburu” eserine de ilham kaynağı olan Notre Dame Katedrali’ni mutlaka gezmelisiniz. Meryem Ana'ya adanarak yapılan bu gotik katedral, Sein Nehri'nin ortasında ki Île de la Cité'nin doğu kısmında bulunur.

Bu katedral Paris'in sembollerinden biri haline gelmiştir. Büyüleneceksiniz.  Ve mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi de Opera Binasıdır. Concorde, Vendome ve Trocadero Meydanları gidip dakikalarca etrafınıza bakacağınız yerler arasında. Madeleine Kilisesi,  ihtişamıyla size iyi ki buradayım dedirtecek. İnşasını Napolyon’un emrettiği kilise, Fransız Ordusu'nun ululuğuna ve görkemine yaraşır bir zafer tapınağı olması için yapılmıştır.

1806'da Pierre-Alexandre Vignon tarafından tasarlanmıştır. Korint tarzı sütunlarla çevrelenmiş tapınak, Boubonlar'ın yönetimi ele geçirmesiyle Hristiyan kilisesine dönüştürülmüştür. Champs Elysees, görmeden olmaz elbette. Oradaki bir kafede soluklanıp bir tatlı yiyebilirsiniz.  Adını Yunan mitolojisinde cennet olarak gösterilen Elysion ovalarından almıştır.

Paris'in en güzel caddesi olarak bilinir. Cadde, yukarı doğru çıkarsanız sizi Zafer Takı'na, aşağı doğru inerseniz sizi Concorde Meydanı'na çıkarır. Daha ilerde ise Jardin des Tuileries ve Louvre Müzesi vardır. Birçok gösterinin yapıldığı bu cadde adeta Paris'in kalbidir.  Ve, filmlere konu olmuş  Louvre Müzesi ‘ni görmeden dönülmez elbette. 1793'te açılan ve müze yapılan bina aynı zamanda Fransa'nın ilk devlet müzesidir.  Sergilenen eserlerin en bilineni Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’sı elbette. Koleksiyonunda La liberté guidant le peuple,  Winged Victory of Samothrace ve Venus de Milo gibi birçok şaheser görülebilir. Sadece dış görünüşü bile insana bu sarayın harikuladeliğini gösterir. Mimarinin en muhteşem örneklerinden biridir ve Fransız usulü dik çatıları da dikkat çekicidir Chaillot Sarayı, askeri akademi, Napolyon’un mozolesi, Millet Meclisi binası, Orsay Müzesi, Büyük ve Küçük Saraylar, Alexandre 3 Köprüsü ,Versailles Sarayı,  görmeniz gereken yerlerden birisidir.

Seine nehri’nde Paris’i yakından keşfedeceğiniz harika bir tekne gezisi mutlaka yapmalısınız. Teknede gezerken rüyada mıyım diyeceğinize eminim.  Paris’in en eski mahallelerinden biri olan Montmartre (Ressamlar Tepesi) ve şehre kuşbakışı hâkim olan Sacre Coeure (Adaklar Kilisesi) uğramadan geçmemeniz gereken yerler arasında. Usta ressamların yaptıkları resimleri görme fırsatınız olacak. Paris sokaklarında özgürce dolaşabilirsiniz. Dilediğinizce alışveriş yapabilirsiniz.

Paris akşamları da mutlaka yaşanmalı.     Aşıklar şehri Paris’i,  muhteşem gece manzaraları eşliğinde ışıl ışıl yaşadıktan sonra geceyi bir eğlence merkezinde sonlandırabilirsiniz.

Ben Paris’e doyamayacağınıza ve tekrar tekrar gitmek isteyeceğinize eminim.

Başka bir ülkenin,  başka bir şehrinde buluşmak üzere….

Gezecek yeriniz çok olsun….

Sevgiyle…

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik