Reklam
Reklam
istanbul escort

Çek Cumhuriyeti-Prag

Prag (Çekçe Praha) Çek Cumhuriyeti'nin başkenti ve en büyük şehridir. Çek Cumhuriyeti ve Slovakya birleşikken de başkentti.

Çek Cumhuriyeti-Prag
Bu içerik 3555 kez okundu.
Reklam

 

 

 

Gezgin: Onur Sancak

 

 

 

 

 

Prag (Çekçe Praha) Çek Cumhuriyeti'nin başkenti ve en büyük şehridir. Çek Cumhuriyeti ve Slovakya birleşikken de başkentti. Orta Bohemya'da Vltava Nehri'nin üzerinde yer alır ve 1.2 milyon nüfusu vardır. İş dünyası istatistiklerine göre bu sayıya ek olarak 300.000 kişi de resmi kaydı olmaksızın Prag'ta yaşamaktadır.

Prag, geniş bir kitle tarafından dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak gösterilir. Prag "Altın Şehir", "Doksanların Sol Bankası", "Masal Şehri", "Şehirlerin Anası" ve "Avrupa'nın Kalbi" gibi isimlerle de anılır. 1992'den beri Prag'ın tarihi merkezi, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)'nun listesinde yer almaktadır.

Prag'ın bir özelliği de 2. Dünya savaşında pek zarar görmemiş olmasıdır. Bu sayede birçok tarihi ev ve mekanı barındırır. Bu yerler arasında St. Vitus Katedrali de yer alır. Turizm alanında son yıllarda çok fazla rağbet görmektedir.

Şehri Vitara Nehri ikiye bölmektedir. Charles köprüsü ise bu nehrin üzerindeki en meşhur ve yıkılmayan tek köprüsüdür. Astronomik saat buranın en popüler sembollerindendir. Her saat başı değişik animasyonlarla kuklalar görsel şov yaparlar.

Mimarı kral tarafından saraya tebrik için davet edilip, aynısını bir daha yapamasın diye gözleri mil çekilerek kör edilmiştir. Bunun üzerine saatin mimarı mekanizma kısmına atlayarak intihar etmiş ve saati yaklaşık 50 yıl kullanılamaz hale getirmiştir.

Gotik bir şehirdir Prag ama bu gotik yapının arasında yer alan Dancing House, Prag'ın o tarihi binalarının arasında dans eden çift figürüyle ayrı bir mimari yapı olarak yerini almaktadır. Makaraya benzer tarçınlı çörekleri meşhurdur. Franz Kafka ise şehrin sembol yazarıdır.

Peri masalı tadında bir yer Prag. Romantizm şehri olarak da adlandırılmakta. Bu masal tadında yeri güzel bir örnekle açıklamak gerekirse eğer; Hitler'in bile 2. Dünya Savaşı sırasında bombalamaya kıyamadığı bir şehirdir Prag. Gerçi bunda sevgilisinin büyük etkisi olduğu da söylenmektedir. Burada da bu sefer Şehri Vitara Nehri ikiye bölmektedir.

Charles köprüsü ise bu nehrin üzerindeki en meşhur ve yıkılmayan tek köprüsüdür. Astronomik saat buranın en popüler sembollerindendir. Her saat başı değişik animasyonlarla kuklalar görsel şov yaparlar. Mimarı kral tarafından saraya tebrik için davet edilip, aynısını bir daha yapamasın diye gözleri mil çekilerek kör edilmiştir. Bunun üzerine saatin mimarı mekanizma kısmına atlayarak intihar etmiş ve saati yaklaşık 50 yıl kullanılamaz hale getirmiştir.

Gotik bir şehirdir Prag ama bu gotik yapının arasında yer alan Dancing House, Prag'ın o tarihi binalarının arasında dans eden çift figürüyle ayrı bir mimari yapı olarak yerini almaktadır. Makaraya benzer tarçınlı çörekleri meşhurdur. Franz Kafka ise şehrin sembol yazarıdır.

PRAG'DA GEZİLECEK YERLER 

 

Prag Kalesi: Saat başı, girişinde gerçekleşen asker nöbet teslim törenini mutlaka izlemeniz gereken kale, pek çok parçaya sahip: Bir saray, bir katedral, iki müze, bir manastır, çeşitli konserler ve galeriler… Bu kale dünyanın en büyük antik kalesi olarak guiness rekorlar kitabına girmiştir. 570 metre uzunluğunda, 130 metre genişliğindedir. Zamanın Çek kralları, Kutsal Roma İmparatorları ve Çek Cumhuriyeti’nin başkanlarının bu kalede odaları varmış.


Başpiskoposluk Sarayı: 973'de kurulan ilk Prag piskoposluğu, 1344'de başpiskoposluk haline getirilmiş. Kalenin ana girişine gelindiğinde, solda kalan bu bina erken Rönesans döneminde yapılmış. Fakat daha sonra, barok ve rococo tarzda ilaveler eklenmiştir. Mozart'ın hayatı konulu filmin bir bölümü bu binada çekilmiştir.

St. Vitus Katedrali: Roma Katolik katedrali olan bu yapı, Prag Kalesi’nin içinde konumlanmıştır. Gotik mimariyle inşa edilmiş olan katedral, çok heybetli. 920'de Wencesles tarafından yaptırılan basilikanın üzerine inşa edilmiş, 1344-1929 yılları arasında tamamlanmıştır. IV. Karl tarafından Petr Parler'e yaptırılmıştır. Katedralin ana girişi olan ve 1367'de tamamlanan güney bronz kapısının üzerinde İsa'nın 'Last Judgement' (Son Karar) mozaiği bulunur. 75 metrelik gotik çan kulesi, tepesine oturtulmuş barok kubbe ile tamamlanmıştır.

Charles Bridge: Vlatava nehrinin üstündeki köprülerden en önemlisi olan Charles köprüsü, 15. yüzyılda tamamlanmış. Köprü üzerinde sağlı sollu bir çok heykel var ve gerçekten ihtişamlı. Köprü araç trafiğine kapalı, bu yüzden rahatça gezilebiliyor. Köprü üzerinde ressamlar, hediyelik eşyacılar görmek mümkün.

Astronomik Saat Kulesi: 15. yüzyılda yapılmış bu muhteşem kulede, her saat başı çan çaldığında bir pencere açılıyor ve azizlerin kuklaları çıkıyor. Bu gerçekten de astronomik bir saat çünkü zamanın dışında dünya ve güneşin konumlarını da gösteriyor.

Yahudi Bölgesi: Avrupa’da korunmuş olarak kalan en eski sinagog buradadır, ayrıca İbranice saat kuleleri, eski yahudi evleri ve yahudi müzesi, görebileceğiniz yerler arasında.

Kafka Müzesi: Ünlü Çek yazar Franz Kafka’nın hayatını anlatan, kronolojik olarak dizilmiş, üç boyutlu görseller, ahizeli anlatımlarla bezenmiş, Kafkaseverleri mutlu edebilecek bir müzedir. Sabah onda açılır, altıda kapanır. Müzenin etrafında güzel manzaralı lokantalar ve Kafka’yla ilgili hediyelik eşyalar alabileceğiniz küçük dükkanlar bulunmaktadır.

Terezin: 18. yüzyılın sonlarında küçük bir kale koruma sistemi olarak inşa edilmiş. 1940 yılında Nazi işgali sırasında bu kale bir gestapo hapishanesine dönüşmüştür. II. Dünya Savaşı boyunca 32 bin mahkum buraya getirilmiş ve bu kale 8000 kadar kişinin mezarı olmuştur. Terezin Toplama Kampı, 1947 yılından itibaren, yaşanan felaketlerin anısına ziyarete açılmış ve utanç kampı olarak anılmaya başlanmıştır.

Tyne Sarayı: Saat Kulesi’nin sağında kalan yapı 14. yüzyılda inşa edilmiştir. Daha sonra dini merkezi kilise haline getirilmiştir. Franz Kafka'nın çocukluğunun bir bölümü burada geçmiştir.

Dünyanın başka bir yerinde buluşmak üzere sevgiyle kalın.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik