Reklam
Reklam
istanbul escort

Macaristan- Szentendre

Geçen sayımızda Macaristan’ı tanıtmaya başlamıştım. Benim için büyüleyici bir gezi olduğunu söylemiştim. Bu kez de Macaristan’ın başka bir şehri Szentendre’yi tanıtmaya çalışacağım.

 Macaristan- Szentendre
Bu içerik 2290 kez okundu.
Reklam

Gezgin: Onur Sancak

 

Geçen sayımızda Macaristan’ı tanıtmaya başlamıştım. Benim için büyüleyici bir gezi olduğunu söylemiştim. Bu kez de Macaristan’ın başka bir şehri Szentendre’yi tanıtmaya çalışacağım.

Macaristan’da alışveriş için alabileceğiniz ürünlerin başında takılar ve süslü eşyalar geliyor. İncik boncuğa çok düşkün olan Macarlar, kendi zevklerini ticarete dökmüşler. Özellikle Szentendre şehrinde kadınların kendi elleriyle yaptıkları takılar, objeler, dökümanlar görmeye değer ürünler arasında yer alıyor. Macaristan’da alabileceğiniz bir diğer ürün ise; dünyaca ünlü Macar şarapları olacaktır. Macaristan için tarih ve kütür şehri demiştim, bu özellikle normal olarak alışveriş tarzlarına da yansıyor. Budapeşte’de bulanan “Ecseri” adı verilen alanda sayısız antika çeşitlerini bir arada bulabilirsiniz.

Macaristan’da gece hayatı için, sade ve doğal bir eğlence hayatı olduğu söylenebilir. Daha çok Budapeşte de, bazı caddelerde barlar ve gece kulüplerini bulabilirsiniz. Ancak Macaristan’dan çok fazla hızlı bir gece hayatı beklemeyin. Eğlenmek için kendi kendinize güzel  şeyler yaratabileceğiniz bir ülke… Tuna Nehri etrafında yapacağınız bir tekne turu, dünyaca ünlü kaplıcalarında sıcak suların içinde bir yandan ruhunuza bir yandan fiziğinize iyi gelen rahatlama yöntemleriyle de eğlenceli dakikalar geçirebilirsiziniz.

Macaristan’da ulaşım için metroyu kolaylıkla kullanabilirsiniz. Macaristan’ın şehirlerine yolculuk etmek isterseniz, bunun için tren seçeneği konforlu ve ucuz bir tercih olacaktır.

Macar yemekleri için söylenebilecek ilk şey; yemeklerine fazlasıyla baharat  ve acı koydukları olacaktır. Aslında genel anlamda düşünüldüğünde Türk yemeklerinden çok fazla  bir farkı yok gibi dursa da yemeklerinin içine kattıkları değişik baharatlarla masalarına farklı lezzetler katmayı başarmışlardır. Macaristan mutfağında domuz etinden yapılmış bir çok yemekle karşılaşabilirsiniz. Ve masalarından eksik etmedikleri bir diğer yiyecek ise salatadır. Salatanın bir çok çeşidini görebileceğiniz Macaristan da en iyi tercih, değişik tatların hepsinden ufak birer porsiyon sipariş edip, hepsinin tadına bakmak olacaktır. Gulaş ( Kul aşı) adı verilen yemekleri Macaristan’ın en özel yemeklerinin arasında yer alır. Dana etinden yapılan bu yemek, içine katılan kimyan, salça ve defne yaprağı ile değişik bir lezzet ortaya çıkmaktadır. Macar şarapları; dünyaca ünlü olan Macar şarabı, bu bölgede yetiştirilen üzümlerden değil de daha  çok saklama şekillerinden dolayı bu kadar lezzetliler. Macaristan’da yapılan şaraplar, meşe fıçılarda bekletiliyor olmasından dolayı bu kadar lezzetli oluyormuş.

Haritaya kısaca bir göz atılırsa, Macaristan'ın kuzey kesimlerinin dağlık bir bölge olduğu görülür. Doğu komşusu Romanya'nın kuzey sınırından içeri giren bu dağ zinciri batıya doğru uzanarak Avusturya Alpleri ile birleşir. Ama bu dağlar akarsulara sık sık geçit veren sayısız birtakım tepelere parçalanmıştır. Dağların en yüksek noktası Kekes Tepesidir (1014 m.). Yer yer vadilerle yarılan dağların yamaçları sık ormanlarla kaplıdır. Tepelerden vadilere inildikçe "lös" adı verilen kil ve kum karışımı sarı renkli balçıkla kaplı olduğu görülür. Bunlar çok verimli topraklardır. Bağlar, meyve bahçeleriyle dolu olan vadilerde sırtlarını yamaçlara dayamış kasabalara rastlanır. Tuna Nehri'nin batısında Bakony Ormanları ile bulunur.


Macar Denizi diye anılan Balaton Gölü'ne kadar uzayan bu dağlık bölge çoğunlukla kireçtaşından oluşmuş bir yayladır. En yüksek tepesi Kőröshegy Dağı'dır (713 m.). Buralarda da tepeler ormanlarla kaplı olup vadiler tarıma ayrılmıştır. Vadilerde de yer yer lös toprağına rastlanır. Balaton Gölü'nden güneye doğru, Yugoslavya sınırı yakınlarında Mecsek Dağları (En yüksek noktası 682 m.) bulunur. "Felföld" diye anılan Macaristan yaylası burada

Batı Macaristan Ovasında ilk planda tepelerin çokluğu göze çarpar. Buralarda akarsular bulanık ve çamurludur. Bunlardan daha çok ormandan kesilen ağaç kütüklerini taşımak için faydalanılır. Tuna'ya dökülen Raba, Repce ve Marcal nehirleri arasında kalan topraklarda buğday ekimi yapılır. Tuna'yı geçip doğuya ilerlendikçe Büyük Alföld denilen karakteristik Macar Ovası ile karşılaşılır. Macar halkının yarısını barındıran baştanbaşa düz, engin bir çayırdır. Büyük Alföld'de büyük ısı farkları göze çarpar. Kuzeyde dağlarla çevrili olduğu için yazın şiddetli sıcaklar olur. Kışın ise dondurucu rüzgarlar ovayı kaplar. Karpatlardan inen Tisza Nehri ovayı enlemesine keserek güneyde Yugoslavya'ya girer ve orada Tuna'ya karışır. Büyük miktarda çamuru da birlikte sürükleyen bu ırmak, ilkbahar taşkınları sırasında oldukça geniş bir çevreyi sular altında bırakır. Yazın kızgın güneşle kuruyan bu çamurlar Tuna ile Tisza arasındaki bölgenin karakteristik manzarasıdır. Kuzeydoğuda Romanya sınırına yakın Debrecen dolaylarında buna benzer kumlu, balçıklı yerlere rastlanır.

Tarıma çok elverişli löslü topraklar çoğunluğu meydana getirirler. Macaristan'ın tarım yönünden zenginliğinin belli başlı kaynağı bu bereketli ovalardır.

Macaristan’ın beşeri yapısından, iklimine, gezilecek yerlerine, doğal güzelliklerine, yemeklerine, gece hayatına kadar bilgi vermeye çalıştım. Gitmeli miyim derseniz hiç durmayın derim. Hakikaten farklı bir atmosferde, çok güzel şeyler yaşayacaksınız. Bir sonraki sayıda bir başka ülke de, Avusturya’da buluşacağız.

Sevgiyle ve dostlukla kalın….

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik