Reklam
Reklam
istanbul escort

Konya

Güzel şehrimiz Konyayı geziyoruz birlikte. bu güzel gezimizi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Konya
Bu içerik 1781 kez okundu.
Reklam

 

Gezgin: Melisa Doğan

 

Mevlana Müzesi

Eskiden Mevlâna’nın dergâhı olan yapı şimdi müze olarak yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açıktır. Yeşil Türbe de denilen Mevlana’nın türbesi dört fil ayağı (kalın sütunlar) üzerine yapılmıştır. Müzenin içinde, dergâh yaşamına dair eserler de sergilenmiştir.

Sultan Kılıçaslan Sarayı (Alâeddin Keykubat Köşkü)

Sultan II. Kılıçaslan (1156-1192) tarafından, İç Kale sur kulelerinden biri genişletilerek 10m yüksekliğinde bir köşk inşa edilmiştir. Sarayın sadece doğu duvarı bugüne kadar kalmıştır. Daha sonradan Evliya Çelebi’den öğrenildiğine göre depremden yıkılan bu köşkü Alâeddin Keykubat onarmış ve genişletmiştir. Bu sebeple de Alâeddin Keykubat adı ile tanınmıştır. Alâeddin Köşkü, Konya Selçuklu Sarayı’nın bir parçası olarak düşünülmektedir.

İnce Minareli Medrese

Selçuklu veziri Sahib Ata Fahreddin Ali tarafından hadis ilmi okutulmak üzere 1254’de kurulan İnce Minare Medresesi Alaaddin Camii’nin batısında bulunur. Mimarı Kelük bin Abdullah olan medresenin Selçuklu taş işçiliği Şaheserlerinden olan taç kapısı üzerinde kabartmalı geometrik ve bitkisel bezemelerle birlikte Selçuklu sülüsüyle yazılmış “Yasin ve Fetih” sureleri vardır. Medresenin iç mekanları avlu, eyvan, dershane, ve öğrenci hücrelerinden oluşur. Minare, kesme taşla kaplı tuğla malzeme ile inşa edilmiştir. Yarı piramit formlu üçgenle ve on iki köşeli, gövde köşeleri turkuaz mavi sırlı tuğladan yapılmış çift şerefelidir. 1901 ‘de yıldırım düşmesiyle birinci şerefeye kadar yıkılmıştır. 1956 yılında müze olarak açılan medresede Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı dönemine ait taş ve ahşap eserler sergilenmektedir.

Meke Gölü

Meke Krater Gölü, Konya’nın Karapınar ilçesinde, sönmüş bir volkan kraterinin suyla dolmasıyla oluşan ve ortasında adacıklar bulunan göldür. Adacıklı gölün ilginç manzarası sizi hayran bırakacaktır.

Karatay Medresesi

Emir Celaleddin Karatay’ın 1251 yılında inşa ettirdiği Karatay Medresesi, İnce Minare Medresesinin yakınlarında bulunur. Mimarı bilinmeyen ve Osmanlı zamanında da kullanılan medrese, 19. yüzyılın sonlarında terk edilmiştir. Anadolu Selçuklu devri çini işçiliğinde önemli yer tutan Karatay Medresesi, 1955 yılında “Çini Eserler Müzesi” olarak ziyarete açılmıştır. Karatay Müzesinde, kazı çalışmaları sırasında bulunan duvar çinileri, çini ve cam tabaklar ile Konya ve yöresinde bulunan Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait çini ve seramik tabaklar, kandiller ve alçı buluntuları sergilenmektedir.

İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi

Belediye tarafından vatan için canını fedan eden şehitlerimizin anısına 2008 yılında yaptırılan İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi, hem Konyalıların, hem de Mevlana Türbesi’ni ziyarete gelenlerin en önemli ziyaret yerlerinden biri haline gelmiştir.

Nasrettin Hoca Türbesi

Büyük filozof ve mizah ustası Nasreddin Hoca, Sivrihisar’da doğmuş Akşehir’e gelip yerleşmiş ve burada vefat etmiştir. Güldürürken düşündürmeyi düstur edinen Nasreddin Hocanın türbesi, Akşehir’de kendi adıyla anılan mezarlıktadır. Onarım ve bakımlarla eski hali biraz değişmiştir, eski halinden sadece ortadaki ana türbe kalmıştır. Mermer sandukanın başucunda gülmece ustasının yaşamını simgelemek üzere H. 683 (1284) olan ölüm tarihi, tersten 386 biçiminde yazılmıştır.

Sille Köyü

Mutlaka gezilmesi gereken yerlerden birisi de burası. Giderseniz mutlaka uğrayın.

Şemsi Tebrizi Camii

Şerafettin Camii’nin kuzeyinde eskiden mezarlık olan Şems Parkının içinde bulunur. Şuanki yapı 1510 yılında Abdürrezakoğlu Emir İshak Bey tarafından mescitle birlikte elden geçirilmiş ve genişletilmiştir. Cami bölümüyle bitişik durumda, içten tavanlı dıştan sekizgen tambur üzerine piramidal külahla örtülüdür. Eyvan şeklinde olan türbe mescide kalem işi süslenmiş ahşap Bursa kemeriyle açılır. Tavanı geometrik motiflerle bezenmiştir.

Sırçalı Medrese

Selçuklu Devri’nin eski eserlerinden Sırçalı Medrese’de 1242 yılında Bedreddin Muslih tarafından inşa ettirilmiştir. 1960 yılında açılan ve Mezar Anıtları Müzesi olarak kullanılan Sırçalı Medrese, çinilerle süslü medreselerdendir. Konya şehrinde mezarlıklardan toplanan tarihi ve sanatsal açıdan değerli mezar taşları Selçuklular Devri, Beylikler ve Osmanlılar Devri’ne göre sınıflandırılarak sergilenmektedir.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik