Reklam
Reklam
istanbul escort

Filiz Akın “Moral da çok önemli.”

Güzel oyuncu Filiz Akın'la yaptığımız güzel söyleşiyi haberimizin devamında bulabilirsiniz...

Filiz Akın “Moral da çok önemli.”
Bu içerik 2984 kez okundu.
Reklam

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

Güzellik sırlarınızı öğrenmek istiyorum.

Çok teşekkür ederim eğer öyle buluyorsanız. Sırrın birincisi paylaşmak, hayata pozitif bakmak. Bir kitap yazdım, . “Güzelliklere merhaba” isimli ,o kitapta her şeyi anlattım. Onun dışında,hayatı seviyor olmam, sağlıklı olmam benim için çok önemli. Moral da çok önemli. Hayata olumlu bakıyorum. Neşeli olmaya çalışıyorum.Böylece vücudumuzun hasarlarını onarıyoruz. Daha genç ve güzel kalmayı başarıyoruz. Lütfen herkes sağlığının kıymetini bilsin. Ben sağlığımın kıymetini biliyorum.

Sizi sinema filminde görecek miyiz?

Benim sağlık sorunum çok ciddi. her şeye rağmen ben burada olabiliyor ve sizinle konuşabiliyorsam bu benim için büyük mutluluk. Bu bile yeter. Sinema çok zor koşullar altında yapılıyor. Çok erken saatte başlanıyor ve çok ayakta kalıyorsunuz, çok geç saatlere kadar devam ediyor. Zor koşullar altında sürüyor. Onun için bu zor gibi görünüyor. Ben çok cesaret edemiyorum. Biraz reklam gibi olacak ama şimdi Habertürk’deyim.Biliyorsunuz benim programım var. Ben şöyle düşünüyorum bilmem sizde katılır mısınız? Ben orada film çeviriyor gibi hissediyorum kendimi. Çünkü sunucuyu oynuyorum. Orada konuklarımda benimle oynuyor, benimle birlikte rol alıyor. Sizleri eğlendirmeye neşelendirmeye çalışıyorum. Bir şekilde sizinle karşı karşıya olmaya çalışıyorum.

Sinema ödüllerine nasıl bakıyorsunuz?

Ödülleri her zaman teşvik edici ve çok doğru olduğunu düşünüyorum. Ödüllerle ilgi görmeyecek bir film bile ilgi görecek hale geliyor. Bir yerde ticari filmler yapılıyor diğer yerde daha sanatsal arayışları olan, daha sanatsal kaygıları olan filmler yapılıyor.  Ama bu filmler sanatsal kaygıları olduğu için ilgi görmeye biliyor. İlgi görmediği zaman ödüller bu filmleri daha teşvik ediyor. Hem maddi bir katkı sağlıyor hem de daha çok ilgi görmelerine sebep oluyor. O bakımdan çok olumlu buluyorum.

Yapılan filmleri beğeniyor musunuz?

Çok beğeniyorum.  Türk sineması dünya sinemalarında da gösterilecek diye düşünüyorum. Bizim filmlerimizi dışarıya pazarlamayı da öğrenmemiz lazım. Şimdi çok iyi bilen elemanlarımız var. İngilizce bilmek yeterli oluyor. İletişimleri kolay oluyor. Fatih Akın, Nuri Bilge Ceylan, bunlar ülkemizi tanıtan insanlar. Birçok yönetmenimiz yurt dışında da yaptıklarıyla bize öncü oluyorlar.

Bir projeyi kabul ederken nelere dikkat edersiniz?

Şu anda kabul etmiyorum ama bir proje kabul edilirken neye dikkat edilmeli diyorsanız, bir filmde ya da dizi de oynamak için önemli şeylerden birisi siz de biliyorsunuz yaptığınız işten dolayı, konu ve hikâyedir. Önce hikâyenin ilgi çekip çekmeyeceğini bilmek lazım. İki türlü hikâye var. Birisi ticari yapım olabilir diğeri de dediğim gibi çok fazla seyirciye ulaşmayacak olan sanatsal arayışı olan filmlerdir. Bu artık oynayacak olanın seçimine bağlıdır. Ama şunu da bilmek lazım. Bazı festival filmleri daha az seyirciyle buluşuyor diye daha önemsiz filmler değildir. Bazen çok iş yapan film de çok iyi film, çok az iş yapan   film de kötü film demek değildir. Ben böyle düşünüyorum.

Ankara desem neler söylersiniz?

Manevi değerleri en güzel taşıyan şehir Ankara bana göre. Çok güzel bir şehir.

Yerinizi dolduracak bir isim var mı Türk sinemasında?

Bütün herkes kendi çapında tek diye düşünüyorum. Dünyaya gelişimiz çok özel. O kadar çok yeni oyuncu var ki, hangi birisini söyleyeyim. Hepsi çok hoş, hepsi çok güzel, hepsi de çok başarılılar.

Filiz Akın bir marka. Başarısının sırrı nedir?

Çok teşekkür ederim? Ben marka mıyım?

Elbette.

Marka demek, bir yerde belirli özelliği olan bu özelliklerin birçok kişinin ilgisini çekmiş ve kanıtlamış kişi. Çok güzel bir terim. İnşallah bende öyleyimdir. Seneler süren karşılıklı bir alışveriş varsa o herhalde bir takım değerlere dikkat ederek bunu yaşam biçimi haline getirmiş olmamdır. Marka dediğiniz şey galiba süreklilik isteyen bir şey. Birden bire parlayan bir şey birden bire sönebiliyor. Bizim sinema seyircisiyle dostluğumuz hiç bitmiyor.

Aşk için neler söylersiniz?

Aşk çeşitli biçimlerde olabilir Bence. Yalnız kadınla erkek arasında olmaz. İnsanın kendi evladıyla, çocuğuyla, dostlarıyla arasında da olur. Ben bu güzel duyguların hepsine aşk diyorum. Yaşama duyulan arzu da aşk gibidir. Mühim olan ilişkilerimize sahip çıkmak. Aşk bence hayatın anlamı. Evrene şöyle bir bakarsanız, evreninde var olma sebebi aşktır. Aşk olmasa bir çekim olmazdı. Çekim olmazsa da evrende hareket olmazdı. Dünyada bulunma şansımız olmadı. İnsanlar arasındakine gelirsek bazen çok sağlıklı olmayan dünyanın en güzel şeyi diyelim. Çünkü aşkta yaşanan aşırı heyecan, eğer karşılıklıysa büyük bir mutluluk oluyor. Başka hiçbir şeyde bulanamayacak bir şey. Bir insan olarak sevmek çok güzel bir şey. Hele bir de bunun karşılığını alırsanız anlatılmaz bir güzellik katar hayata. Evlilikle sonuçlanırsa belki eski heyecanını kaybedebilir dostluğa dönüşebilir ama o da çok güzel bir duygu. Benim içinde böyle bu. Tanrı bana bunu yaşamayı nasip etti. Bir insan olarak takdir edilmek sevmek ne kadar güzel bir şey. Hele bir de bunu karşındaki insandan almak. Ben artık bunun var olmadığını düşündüğüm bir dönemde karşıma böyle bir insan çıktı. Onun için size de itiraf edeyim. Mutluyum.

Hep oynamak isteğiniz, içinizde kalan bir rol oldu mu?

117 film, bir tanesi dizi olmak üzere birçok filmde oynadım. Öğretmen, prenses, cambaz, yankesici her şey oldum. Onun için içimde hiçbir şey kalmadı. Oynamak istediğim her rolü oynadım.

Filiz Akın İyi bir anne. Biraz bundan konuşalım mı?

Benim oğlum biraz da sinirli bir çocuk. Her zaman keyifli geçmiyor aramızdaki dialog. Şaka bir tarafa, oğlumla bir söyleşi yaptık İlker’le, programıma. Yakında yayınlanacak. Orada daha iyi anlatacağım oğlumu. Anne olmak çok güzel bir duygu. Tedavi dönemlerimde oğlum bana ilaç gibi geldi. O mutlu olsun Yeterli. En çok istediğim şey bu.

Mutlu olmak için zengin olmak gerekiyor mu?

Zenginlikle ters orantı bazen. İnsan zenginleştikçe paraya ve güce tapar oluyorlar. Güç ve para güzel bir takım şeylerden uzaklaştırıyor bazen. Mutsuzluk için bahaneler buluyor. Zenginlik bazen mutsuzluğu getiriyor. Sağlığınız yerindeyse, bir takım ihtiyaçlarınızı yapabiliyorsanız, daha fazlası için üzülmeyin. O ihtiyaçları karşılamak için çalışabilirsiniz. Ama paranın satın alamayacağı şeyler var. Parayla bir insanın sevgisini kazanabilir misiniz? Ancak sahte bir gülümseyiş olur. Diyeceğim o ki, parayla mutluluk ters orantılı. Hatta şunu söyleyeceğim çok büyük sermayelere bakarsanız çok büyük trajedi yaşanıyor. Kardeşler bir birinden ayrılmasın, güç eksilmesin diye sakat doğmuş çocukların olduğu aileler var. Bunlar yaşanması güç şeyler. Lüks arabalarda kürkler içinde diyoruz ama onların da çok büyük sıkıntıları olduğu söylenebilir. En güzeli çalışarak, kendi gücümüzle bir şeyler yapmak. Mümkünse artırmak. Onun için hiçbir zaman para sanıldığı gibi mutluluk getirmez.

Ankara Beypazarı’nda bir eviniz olduğunu biliyorum. O evin olduğu sokağa sizin adınız verilmiş. Biraz Filiz Akın sokağından konuşalım mı?

Sormayın bir de sokağım oldu. Yaşarken sokağımı gördüm. Benim babam hukuk hakimi olarak bulunmuş o bölgede. Annem doğum için Ankara’ya gelmiş sonra yeniden dönmüşler. İki yaş civarına kadar orda kalmışız. Beypazarı’nda insanlar o kadar güzel, o kadar cana yakın ki… Kendi hayatlarındaki acılardan komedi çıkarıyorlar. Çok şirin insanlar. Neleri varsa onunla yetinmeyi biliyorlar. Beypazarı öyle gelişmiş ki hayran oldum. Yemekleri çok güzel. Kadınlar pazarı çok güzel, eğlenceleri çok güzel. Aile içinde gülüp eğleniyorlar. Seksen yaşındaki nine şarkı söylüyor. Üstelik sesi de yok. Diğerleri oynuyor. Öyle bir yaşam sevinçleri var. Ben Ankara doğumluyum. Ankara’yı çok seviyorum ama Beypazarı’yım da dedim. Oraya elimden gelen desteği vereceğim. İnsana ilham veren o kadar çok güzel bir yer var ki. Herkes tanısın istiyorum. Sağ olsunlar bizim evimizin olduğu yeri Filiz Akın Sokağı yapmışlar. Bu beni çok mutlu etti. Anlatılmaz bir mutluluk.

Sağlıklı ve keyifli yaşam içerisinde diyetin önemi nedir? Diyet nasıl yapılmalı?.

Diyet çok kritik bir konu. Hepimiz diyet yapmak istiyoruz. Ama muhakkak bu bir doktor kontrolünde olmalı. Sağlıklıysanız söylenebilecek şeyler var ama vücudunda her hangi bir hormon eksikliği ya da başka sorunları olanların çok dikkatli olması gerekir. Diyet o kadar masum bir şey değil. Sağlıklı olduğunuzu düşünüyorsanız o zaman belki bir doktor kontrolünde bunu yapabilirsiniz. Şu anda hayatımın en şişman dönemlerinden birini yaşıyorum. Antibiyotik tedavisi oldum, onunla birlikte B vitamini alayım dedim biraz da bu kendi kararım oldu, bunu doktora sormalıydım. Bu B vitamini iştah mı açıyor yoksa kendisi mi şişmanlatıyor bilmiyorum. Beni böyle birazcık enine doğru götürmeye başladı. Bunu çok güzel saklıyorum. Onunda sırrını vereceğim… Bir dönem epeyce kilo aldım. Şimdi ben diyet olarak ne yapacağım onu paylaşayım sizinle. Diyette bir defa üç beyaz deniyor ya, şeker, un ve yağ bunlardan uzak olmak lazım. Bundan daha önemlisi şeker. Şekeri almadığınız zaman vücut diğer şeyleri depolayamıyor. Şeker insülin olarak salgılandığı zaman bir kısmını enerjiye çeviriyor, diğerlerini ne bulursa yağ gibi alıyor depoluyor. Bize şişmanlık olarak dönüyor. Onun için benim söyleyeceğim şey şu. Kilo verirken kaslarımızı da kaybediyoruz. Kaslarımız için proteine önem vermemiz lazım. Protein olarak balık, tavuk. süt ve süt ürünleri tüketmeliyiz. Ben yarından itibaren yapabilirsem, yapamazsam da hiç umurumda değil, sağlıklı olayım da böyle olmaya da razıyım. Keyifli yaşayım yeter. Ama hafta da bir ya da on günde bir yaptığınız diyeti bozun. İstediğiniz özlediğiniz bir yemeği ya başka bir şeyi yiyin. Ama çokta abartmadan tabi. Ama sonra yine devam etmelisiniz.

Bu vücudun alıştığı bir ezberi bozuyor. Diyet yapan insan kilo veremez oluyor. Şeker geldiği zaman,Makarna yediğimiz zaman, vücut alıştığı ekonomiyi bozuyor ve yeniden diyet yaptığımız zaman tekrar kilo vermeye başlıyoruz. Ben yarın istediğim kadar beyaz peynir, birazcıkta kaşar peyniri, canım çok ekmek istiyorsa da incecik yulaflı krakerler var öyle bir şey yemeği düşünüyorum. İstediğim kadar peynir yanına şeker koymamak şartıyla çay ya da kahve. Ben çay seviyorum. Öğlen, beyaz et dediğimiz türde balık tavuk gibi bir şey yiyebilirim. Mümkünse onu salatayla da yemiyorum. Çünkü sebze ve meyvede de şeker var. Başta aldığımız şeker kiloya direniyor. Kilo vermememiz için uğraşıyor. Başta şekeri çok azaltırsanız protein yerseniz hem zayıflarken kaslarınız erimez hem de daha tok olursunuz. Akşam da yine aynı tip bir şey. Birkaç gün böyle devam edeceğim. Dört beş gün sonra yahut daha önce ufak bir domates ya da salatalık, daha masum sebzeler yiyeceğim. Bir hafta en az meyve yemem. Bundan sonra da meyveyi de öğün aralarına sokarsanız daha iyi olur. Ben bu şekilde yapıyorum diyetimi. Eğer yapabilirsem. On, on beş gün içinde istediğim kiloya gelirim. Doğru değil diyorlar bu kadar yakın zamanda kilo vermeyi ama ben başka türlü yapamıyorum. Çünkü yemeği çok seviyorum. Uzun müddet peynir yiyemem. Onu birazcık çeşitlendiriyorum. Bana sorarsanız tatlıyı sadece haftada bir kere yemekte fayda var. Onu her gün yerseniz mutlaka kilo alırsınız. Aynı kiloda bile duramazsınız. Tatlı her zaman kilo aldırır. ben de bu kiloya zaten hafta sonunda şurada çok güzel pideci var, oradan çıktık şurada çok güzel baklava var diye aldım. Tatlıyı biraz artırınca kilolar başlıyor. Ama önemli değil. Önemli olan her şeyden önce sağlık ve huzurlu olmak. Ama niye aynaya baktığımızda da şikâyetimiz olsun. Yapabileceğimiz kadarını da yapalım. Battı balık yok bizde. Yapabileceğimiz kadarını yapalım.

Çok teşekkür ediyorum.

Ben teşekkür ederim.

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik