Reklam
Reklam
istanbul escort

Timur Acar "Sahne üzerinde olmak değişik bir şey."

Timur Acar'la keyifli bir söyleşi yaptık. Bu güzel söyleşiyi haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Timur Acar
Bu içerik 2847 kez okundu.
Reklam

Söyleşi: Onur Sancak

 

Ben Timur Acar’ın yaşam hikâyesini kendi sözcükleriyle dinlemek isterim.

1979 yılında Almanya’da dünyaya geldim. İşçi ailesi çocuğuyum. 1984 yılında Türkiye’ye dönüş yaptık. İlk, orta Lise eğitimimi Türkiye’de tamamladım.  2001 yılında da Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesinin oyunculuk sınavlarına girdim. Kazandım ve tahsilimi orada tamamladım. İstanbul’a geldim. İstanbul macerası başladı. 2006 yılından beri oyun atölyesinde çalışmalar yapıyorum.

Avrupa yakası isimli dizide oynuyorsunuz. Biraz diziden ve rolünüzden konuşalım. Dizideki bütün karakterlerin baskın olmasının nedeni nedir?

Bunun nedeni sanırım senaristimizin aramızda olması. Bunları yazarken gerçekten üstünde düşünerek, severek ve isteyerek yazıyor olması. Orda ki insanların çoğunun tiyatro eğitimi almış insanlar. Aramızda yaşça büyüklerimiz de var. Onlarla beraber güzel bir ortamda çalışıyoruz. Biraz oranın mahremiyeti var. Bu da güzel bir olayı ortaya çıkarıyor. Karakterlerin baskın olmasının nedeni bu bence. Samimi bir iş. Böyle söyleyebilirim. Samimi bir noktası var.

Tiyatro her oyunla insanı geliştiren ve eksiklerini gösteren bir yer. Diziler öyle değil. İyi bir kamera, iyi bir yönetmen, iyi bir ışıkla eksikleriniz kapatılabilir. Siz eksiğinizin farkında oluyor musunuz bir oyuncu olarak.

Evet tiyatro farklı bir yer. Sahne üzerinde olmak değişik bir şey. Kameralar karşısında olmak ise çok daha değişik bir şey. Kamerayla ilk tanıştığımda ben kendi adıma söyleyecek olursam, zaman zaman elimi nereye koyacağımı şaşırdım. Bazen şöyle mi dursam, böyle mi baksam diye düşündüğüm oldu. Tiyatro yaptığınız için ister istemez hareketleriniz biraz büyük oluyor. Kameraya alışana kadar karşınızdaki yönetmenin reji asistanının , karşıdaki oyuncuların size aktarımlarıyla bunları törpüleyebiliyorsunuz. O yüzden kamera çok değişik bir olay. Orada bir objektifin içindesiniz. Sizden o kadar oynamanız isteniyor. Belki de sadece vücudunuzun bir yeri görünüyor ve hareket bile yapmanız gerekmiyor çoğu zaman.Bazen izlerken bu kadar hareketi neden yapmışım, yapmasam da olurmuş diyorsun. Bu şekilde diyebilirim.

Oyunculuk dışında neler yapar Timur Acar?

Oyunculuk dışında balığa gitmeyi sever, gitarla uğraşmayı sever. Müzik aletlerine karşı bir ilgim var. Dolaşmayı gezmeyi seven bir insanım.

 

Oyununuzu seyrettim. Oyunda küfürlü sahneler var. Bu bizim ülkemiz için alışılmış bir şey değil. Seyirci tarafından yadırganıyor mu?

Yadırgandığı zamanlar oldu mu ? Vallahi ben buna dikkat etmemeye çalışıyorum. çünkü bu bir iş. Bir iş yapıyoruz biz burada. Aslında biz millet olarak o kadar küfürün içindeyiz ki. Neden bu kadar yadırganıyor bunu da anlamış değilim. Yadırgandığını da düşünmüyorum. Bu oyunda bana göre küfür yok. Ya da yok denecek kadar az. Çok fazla küfür olduğunu düşünmüyorum oyunumuzda. Biz yedi tane erkeğiz sahnede. Türkiye’nin hangi yerinde olursa olsun, hangi sınıftan olursa olsun, illa o muhabbet dönüp dolaşıp küfür olmasa da espri mahiyetinde belden aşağıya vurma çıkacaktır. Bizde burada bardayız. Bir mekan var ve o mekanda içki içiliyor. Aramızda bir sınıf olarak bir garsonumuz var mesela. O tamamıyla erkeksi tarafıyla yaklaşıyor olaya. Diğerlerinin hepsi görmüş geçirmiş, okumuş etmiş, biri profesör, biri biyolog, biri baterist. Baba da garsonla hemen hemen aynı seviyede birbirini anlayabilen. Burada ki muhabbette sınıfı ne olursa olsun, oraya gelebiliyor muhabbet.

Oyunculuğun ne kadar yetenek olmalı?

Oyunculuğun büyük bir kısmı yetenek diyebilirim.

 

Birlikte çalışmayı istediğiniz oyuncular var mı?

Tabi ki var. Haluk Hocayla çalışmayı isterim. Erkan Can’la çalışmayı isterim. Bayan oyunculardan Vahide Gördüm olabilir. Başka, bir yerde çalıştığım Şerif Sezer, onunla başka bir proje olabilir.

Oyuncular çoğu zaman sergiledikleri görüntünün tersini davranıyor. Sizce samimiyetin ölçüsü nedir?

Her koyun kendi bacağından asılır deyimi güzel bir cevap olabilir. Bu konuda fazla bir şey söylemek istemiyorum açıkçası. Tabi o her insanın kendi hayatıyla, yaşadıklarıyla ilgili bir şey. Kimseyi yadırgayamam bu konuda.

 

Sinema filminde görecek miyiz sizi?

Şu an bir proje görünmüyor. Ama yakında inşallah olur. Çünkü çok istiyorum.

Medyatik olan herkes ya tiyatro da ya sinemalarda mutlaka önemli rollerde yer alıyor. Sizce iyi oyuncu olmak mı yoksa medyatik olmak mı önemli?

Ne kadar medyatik olursanız olun, iyi oyuncu  olmadıktan sonra bir süre sonra biter gider. Medyatik lafı zamanla ilgili bir kavram. Çok insan medyatik oldu, geldi geçti. Çok fazla medyatik olmaya gerek yok. İyi olduktan sonra medyatikte olmanıza gerek kalmıyor. Hiçbir şey olmanıza gerek kalmıyor. Hiçlik noktasında bakarsak daha iyi. Şimdi yaşıyoruz, öleceğiz. İyi oyuncu olursanız çok güzel şeyler yapabilirsiniz. Beğendiğim bir laf vardır. İyi insan iyi oyuncudur bence.

 

Bir işi yaparken ödül alma kaygısı yaşar mısınız?
Yok yaşamam.

Çocukluk yıllarının insan karakteri üzerinde belirleyici bir etkisi olduğu söylenir. Siz nasıl bir çocukluk geçirdiniz?
Benim çocukluğum sokakta geçti diyebilirim. Eve gelmezdik annemiz babamız peşimizden koşardı. Eve gel oğlum artık yeter diye. İstanbul’ da Bostancı da gayet güzel bahçeden bahçeye gezdim. Erik ağaçları, şeftali ağaçları. Gayet güzel, sakindi bulunduğumuz semt. Bu konuda şanslıydım diyebilirim. Avrupa yakasında yaşasaydım belki de bu kadar güzel bir çocukluk geçiremezdim diye düşünüyorum. Kadıköy yakasını seviyorum bu açıdan.

 

Hayatınızda öncelikli şeyler  neler?

Eşim, tiyatro ve evim.

 

Nelere kızarsınız?
İkiyüzlülüğe çok kızarım. Sabırsızlığa çok kızarım. Kıskançlığa ve çekememezliğe kızarım.

Mış gibi yaptınız mı hiç?

Bilmem. Mış gibi yapıyoruz ara sıra.

Teşekkür ederim bana vakit ayırdığınız için.

Rica ederim ben teşekkür ederim.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik