Reklam
Reklam
istanbul escort

Nilgün Belgün “Bir kadını en çok güzelleştiren şey gülmektir.”

Güzel bir kadın Nilgün Belgün, onunla keyifli, içten ve samimi bir röportaj yaptık. Bu güzel röportaj haberimizin devamında.

Nilgün Belgün “Bir kadını en çok güzelleştiren şey gülmektir.”
Bu içerik 4270 kez okundu.
Reklam

Söyleşi: Onur Sancak

Oyun seçerken karakter tercihi yapar mısınız?

Oyunu seçerken önce oyunun güzel olmasına bakarım. Oyun güzel olduktan sonra da kendi rolüme bakarım. Nasıl bir rol diye. Karakter tercihi yapmam genelde ne olursa oynarım. Yeterki benim fiziğime kimyama uygun bir rol olsun.

Sahne sizin için ne ifade ediyor. Bu kadar yorgunluğa değecek ne var sahnede?

Tiyatro sahnesi bir büyü. Ulvi bir şeyi ifade ediyor. Büyü derken alatürka anlaşılmasın. Büyülü bir yer. Çok farklı bir yer. Bir kere seyirciyle aynı anda, aynı nefesi ve havayı solumanız çok önemli. Bunun da bir tılsımı var. O tılsım beni çok etkiliyor. Hiçbir alanda böyle seyirciyle biri bir olduğunuz bir sanat dalı yok. Arada ya bir perde ya da bir ekran var. Seyirciye uzaksınız. Tepkileri anında göremiyorsunuz. Ama tiyatroda öyle değil. Seyirciyle yan yanasınız. Ve onun beğenip beğenmediğini anında görüyorsunuz.

Benim annem bir melek dizisinde oyunuyorsunuz. Bu kadar çok dizinin çekilmesine nasıl bakıyorsunuz?

Tabii iyi bakmıyorum. Bu kadar çok dizinin çekilmesi doğru değil. Seyirciler de benimle hem fikir. Onlarda çok iyi bakmıyorlar. Çoğu dizi gidiyor en sağlam, en kaliteli hangisiyse o kalıyor. Yani çok dizi çekmenin de bir anlamı yok.

Akaysa durağında da bir rum kadın tiplemisi yapıyorsunuz.

Evet Akasya Durağında rum kadın tiplemesi yapıyorum. Güzel bir çalışma benim için.

Nilgün Belgün güzel bir hanım. Güzelliğini korumak için neler yapıyor?

Çok teşekkür ederim. Çok zarifsiniz. Güzelliğimi korumak için hiçbir şey yapmıyorum. Öncelikle Allaha teşekkür ediyorum beni böyle yaratmış. Güzellikle ilgili çok fazla iddialı değilim. Kadının zaten çirkini olmaz kadının bakımsızı olur. Biraz kendinize bakarsanız. Saçınıza, başınıza, giyiminize, makyajınıza gerektiği kadar bakarsanız sorun olmaz. Zaten butün kadınlar güzeldir. Bir de gülmesini bilmek gerekir.  Bir kadını en çok güzelleştiren şey gülmektir.

Bir projeyi kabul ederken kurallarınız var mıdır?

Tabii ki var. Bana yakışacak bir proje olmalı. Benim ilkelerim var. O ilkelere uygun proje olmalı. Dünya görüşüme uygun proje olmalı. Kurallarıma uyuyorsa güzel bir projeyse niye kabul etmeyeyim. Ama benim ilkelerim çok önemli.

Sinema filminde görecek miyiz sizi?

Sinema filmi çok az çektim. Yağmurdan Sonra diye bir filmde oynamıştım. Çok da güzel bir karakter çizmiştim. Ama çok fazla izleyiciyle bulaşamadı film. İyi bir proje olursa oynamak istiyorum. Ama iyi bir proje olması lazım. Tiyatro gibi değil. Sinemayı bilemiyorum tutar mı, tutmaz mı? Tiyatro da teksti okur okumaz anlayabilirim oyun tutar mı, tutmaz mı? Tiyatroyu iyi biliyorum ama sinema yı o kadar iyi bilmiyorum.

Rumcayı çok güzel konuşuyorsunuz?

Evet. Babaannemden öğrendim. Ama ben etnik tipleme yaptığım zaman çingeneyi de çok güzel oynamıştım. Birazcık da gözlemle ilgili. Babaannem rum olabilirdi ama ben iyi bir gözlem yapamayabilirdim. Oyuncu olunca gözlemciliğinizde devreye giriyor. Oyunculuk eşittir gözlemcilik.

Başarınızın sırrı mütevazı olmanız mı?

Ben bütün insanların, sadece oyuncu değil, ne mertebede olursa olsun mütevazı olması gerektiğini düşünüyorum. Mütevazı olmaları gerektiğinin çok önemli olduğunu düşünürüm. Çünkü o sizin insan olduğunuzu gösteriyor. Bence önce insan, sonra sanatçı ya da iş adamı, ressam, mimar olmalı. Başarı arkasından geliyor.

Peki tanınmanın insanların kimliğini değiştirmesine ne diyorsunuz?

 Hazmetme meselesi, kültür meselesi, donanımlı olma meselesi ve tabii ki görgülü olma meselesi.

Oynamak istediğiniz özel bir karakter var mı?

Hayır. Hemen hemen ne istiyorsam oynuyorum. Bahtıma ne çıkarsa. Çok özelde ille bu diye bir şey yok. Her rolden çok keyif alıyorum ama sevmem lazım tabii.

Dizi izliyor musunuz?

Canım ailemi izliyorum. Deliler gibi seviyorum. Oyuncu kadrosunu çok seviyorum. Uğur Yücel’i çok başarılı buluyorum. Herkesi çok doğal buluyorum. Artık eskisi gibi değil, oyunculuk çok doğal oldu. Samimiyet görüyorum. Beni oyunda samimiyet çok ilgilendiriyor. Birde bizim gelenek göreneklerimizi, aile sıcaklığımızı yansıtıyor. Özlemişiz artık bunları. O yüzden o diziyi çok seviyorum.

Şöhret daha çok projede yer almak için vazgeçilmez bir şey mi?

Valla benim öyle bir derdim yok. Şöhret ya da popülerite gibi. İyi bir oyuncuysanız, işinizi iyi yapıyorsanız merdivenleri yavaş yavaş çıkmış ve bir yere gelmişseniz, biraz da şanslıysanız, yani şansınız dönebilir iyi bir proje olmayabilir, şans önemli tabii, biraz akıllıysanız başarılı olursunuz ve projelerde yer alırsınız. Hepsi bütün bunun. Paket program bu. bunlar olursa iyi projelerde oynama imkanınız var. Gündemde kalmak için bizim gibi oyuncuların artı bir şey yapması gerekmiyor. Popülarite bizim için değil. Ama tabii ki, televizyonda olmak popülaritenizi devam ettiriyor.

Zaman zaman kendinizle ilgili komik hikayeler anlatıyorsunuz. Anlattağınız hikayeler gerçek mi?

Tabii, hepsi gerçek.

Neşeli mi Nilgün Belgün.

Evet neşeliyim. Olaylara tebessümle bakmasını biliyorum. Her şeyden bir komedi çıkarabiliyorum. Böyle bir özelliğim var. Dört kadının programına katılmıştım, Pınar Kür, Müjde Ar’ın olduğu. Pınar Kür benim için çok güzel bir saptama yaptı. Çok beğendim. Bana hep neşelisiniz diye sordu Çiğdem Arat. Pınar Kür dedi ki; bazı insanlar mutluluğa yatkındır, bazıları da mutsuzluğa yatkındır. Nilgün Hanım mutluluğa yatkın bir kadın dedi. Evet ben mutluluğa yatkın olduğum için hep böyleyim.

Nilgün Belgün nasıl bir anne?

Arkadaşız hepimiz. Biz üç kızız. Üç kız kardeşiz. Merve, Oylum ve ben. Ben on sekiz yaşımdaydım Oylum dünyaya geldiğinde. Çok küçüktüm. Çok küçük anne oldum. O yüzden hepimiz arkadaş olduk. Ama bu arkadaşlığın içinde sevgi, saygı, hoşgörü hepsi var.

Birazda kitaplarınızdan konuşalım.

İçimdeki kadını  kendi anılarımdan yola çıkarak yazdım. O bir anı kitabıdır. Dünyadan göçüp gittiğim zaman arkamda bir kitabım olsun istedim. En azından gençler, kim Nilgün Belgün?  Nasıl biridir? Nasıl bir kadındır? Nasıl bir sanatçıdır? Hangi yollardan geçmiştir? Nerelerden, nerelere gelmiştir? Kıssalardan ne hisseler çıkartılması gerekir diye bir kitap yazdım. Bir anı kitabıdır asla edebi bir değeri yoktur. Aynı böyle sizinle konuşur gibi konuşma diliyle yazılmış, iki saatte çok rahat okunacak ve çok da eğlenceli zaman zaman göz dolduracak hoş bir kitap. On bin basım yaptı.

Çok teşekkür ederim.

Rica ederim. Ben teşekkür ederim.

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik