Reklam
Reklam
istanbul escort

Kıbrıs - Girne

Kıbrıs'a giderseniz mutlaka Girne'ye uğrayınız. Bu güzel ülkeyi birlikte gezelim.

Kıbrıs - Girne
Bu içerik 2059 kez okundu.
Reklam

 

Gezgin: Onur Sancak

 

Aziz Hilarion Kalesi

Girne'ye gidince görülmesi gereken yerler arasında. Ancak yükseklik nedeniyle tırmanmak gereken yerler var ve bu nedenle yaz ayı tercih edilmemeli. Şehri ve Akdeniz'i zirveden izlemek çok keyifli.

Bellapais Manastırı

Girne'den ya özel aracınızla veya taksi ile gidebileceğiniz ve görmenize değecek bir eser Bellapais manastırı. 15. Yy gotik mimarisinin neler yapabildiğine tanık olacağınız Kıbrıs'taki ender eserlerden birisi. Zamanın karşısında insan ömrünün ne kadar kısa olduğunu hissedebileceğiniz, zamana, taşların bile karşı koymakta zorlandığı bir mekân.

Kyrenia Limanı

Antik çağlardan beri liman olarak kullanılmış. Çok güzel bir koy içerisinde bulunan limanın çevresi sayılmayacak kadar çok restoran ve kafe bulunmakta. Bu limanın biraz açığında bulunmuş antik yelkenli batığı ve taşıdığı şarap testileri ve badem kalıntıları milattan önceki yıllarla ifade ediliyor. Batık kale içindeki müzede sergilenmekte.

Kyrenia Castle

Girne'ye gittiyseniz mutlaka 30 dakikanızı ayırıp, kaleyi şöyle bir dolaşın. Şehri, yat limanını panoramik olarak görüntüleyebilirsiniz, kale içerisinde tarihi bir atmosferde bira ya da kahve içebilirsiniz.

7.yy da Arap akınlarına karşı durmuş eski Bizans kalesi. Denizden bakılınca sanki sırtını Beşparmak dağlarına vermiş gibi görünen, burçlarıyla akdenizi gözetleyen bir hali var. Haçlıların Kudüs bozgunundan sonra gelip yerleştikleri kale. Etkileyici dehlizleri günümüze kadar çeşitli onarımlar geçirerek gelmiş. Girne'ye galipte görmemek olmaz.

Alagadi Turtle Beach

Aile ortamı olan deniziyle kumuyla ve sahiliyle gerçekten övgüyü hak eden bir yer ailemizle keyif aldık.

Ancient Shipwreck Museum

Kalenin içerisinde yer alıyor. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadık. Kaleye giriş ücretli ama müze için ek bir ücret ödenmiyor. Gemi müzesinin atmosferi çok güzeldi. Amforaların içindeki tohumlara bakliyatlara kadar çıkartmışlar. Çizimler fotoğraflar, ikonik anlatımlar çok güzeldi. Girne kalesinde rahat yarım saat 40 dakika ayırın derim.

Buffavento Kalesi

Kraliçe kalesi veya rüzgara baş eğmeyen kale olarak biliniyor. Saint hilalin ve diğer başparmak dağı kalplerini. En yüksekte ve en küçük olanı olarak biliniyor. Doğal savunma konumu ve manzarası başparmak daglarindaki işaret kalemlerinden biri olmasını sağlamış. 101 odalı olduğuna ve 1 odasının kayıp olduğuna bu odayı bulanın büyük bir hazine bulacağına inanılıyor. Venedik zamanında terk edilmiş olsa da kibris ait...

Mavi köşk

KKTC' ye gittiğinizde görmeniz gereken ilk üç yerden bir tanesi kesinlikle "Mavi Köşk" veya diğer adıyla Kaçakçının Köşkü. Dönemin en ünlü silah kaçakçılarından ve aynı zamanda Rum Psikopos Makaryosun İtalyan asıllı avukatı Paulo Paolides'in 17 tane mimara dizayn ettirdiği bu köşk gerçek bir tasarım harikası. Köşk şu anda KTBK 39.Tümen Komutanlığı tarafından işletiliyor. Rehber eşliğinde köşkü gezerken her yerinde ayrı bir şaşkınlık yaşamanız...

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik