Reklam
Reklam
istanbul escort

Kutsi "Ankara anılarla, hatıralarla dolu, unutulmaz arkadaşlıklarla dolu"

Ahmet Kutsi Karadoğan veya tanınan adıyla Kutsi 16 Mart 1973, Malatya doğumludur. Türk şarkıcı, besteci, söz yazarı ve dizi oyuncusu.

Kutsi
Bu içerik 2938 kez okundu.
Reklam

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

Kutsi’nin müzik yolculuğundan biraz konuşalım mı?

80 yılında elime gitarı aldım. Bayağı yoğun işlerin beni beklediğini bilmiyordum. Bu benim gitara olan aşkımla doğru orantılıydı ve çok kısa zamanda gitar çalmayı öğrendim. Sonra Ankara’da barlarda ve kulüplerde program yapmaya başladım. Taki 2000 yılına kadar. Bu dışarıda ekstralar olmak üzere yazlık yerlerde, tatil yörelerinde programlar olmak üzere her şey peş peşe geldi. 2000 yılında İstanbul’a gittim. İlk albümü çıkardım. Aradan beş yıl gibi bir zaman geçti. “Sanane”yi çıkardım. Sonra 2007’de de “Aynı şehirde nefes almak bana yetiyor” adlı albümü çıkardım.

Biraz yeni albümünüzden konuşmak istiyorum. Kimlerle çalıştınız, tepkilerden memnun musunuz?

Tepkilerden son derece memnunum. Makine müziğinin dışında bir albüm yaptık. Albümde duyduğunuz tüm enstrümanlar canlıydı. Osman İsmen’in aranjörlüğünde çalıştık. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ……. çaldı. Volkan Öktem İsmail … Erdem Hasan Cihan Örter Çok iyi bir müzisyen ekibiyle çalıştık. Stüdyo can’da İstanbul’da, değerli arkadaşım Can’da ten oneyesterliğini yaptı. İyiydi. Tepkilerden son derece memnunum.

Sanane” isimli şarkınız büyük ilgi topladı. Yeni albümünüzde dillere takılacak şarkınız var mı?

Her kasette olduğu gibi bir önceki albümü aratmayacak şarkılar yapmaya çalışıyorum. Bir önceki albümde olduğu gibi dile dolanacak şarkı basit ama o kadar da zor bir şarkıdır. Melodisi kolay gelebilir fakat her dinlediğiniz de bütün müzisyen ve besteciler adına söylüyorum. Ben bu melodiyi niye düşünemedim niye aklıma gelmedi neden yapamadım çelişkisine düşeriz. İşte o da zaten hit parçadır.

Bir albüm çıktığı anda diğeri başlar diye biliyoruz. Sizde de yeni oluşacak albümün çalışmaları başladı mı?

Böyle çalışmalar geç başladı. Çünkü “Doktorlar” dizisindeki yoğun bir tempomuz vardı, ikiye bölünmek zorunda kaldım. Eğer dizi olmasaydı daha çabuk toparlardım. Şuan da hazırladığım albümü. “Aynı Şehirde Nefes Almak Bana Yetiyor”u yaparken bile dizi içerisindeki performansımın içerisine sığdırdım albümdeki performansımı da. İkisi bir arada çıkardım.

Biraz oyunculuğunuzdan konuşalım. Kutsi nasıl bir oyuncu?

Kutsi azimli bir oyuncu. Aslında oyuncu değil, oyuncu adayı. Çünkü daha ilk projemde kendime oyuncu denmesini istemiyorum. Ben bir müzik adamıyım bunun yanında müzik yapmaya çalışıyorum. Fakat gelen tepkilerde çok iyi. Çok kısa sürede kıvırdın diyor güzel performans sergiliyorsun diyorlar. Oradaki karakterle kendimi biraz bağdaştırıyorum onunla örtüşen yanlarım var daha doğrusu kendim olmaya çalışıyorum ekran başında.

Ankara’da yaşadığınızı biliyorum. Ankara desem neler söylersiniz?

Ankara anılarla, hatıralarla dolu, unutulmaz arkadaşlıklarla dolu. Güzel işler yaptık. Berksan olsun, Baha olsun hepimiz kendi tırnaklarımızla kazıyarak bir yerlere gelmeye çalıştık. Aynı çorbaya kaşığımızı salladık bundan dolayı mutluyum.

Aşk desem neler söylersiniz? Size ne kadar yakın?

Bilmiyorum, aşk son zamanlarda bana tozlu plak gibi geliyordu. Plağın üzerindeki tozları almak lazım. Sonra o aşk şarkılarını dinlemek lazım.

Kalıcı olmak için hep daha iyisini vermek gerekir. Kutsi’nin besteci kimliği kalıcı olmak için bir avantaj mıdır?

Tabi ki avantajdır. Her zaman için üreten insan bu avantaja sahiptir.

Gündemde kalmak için magazin haberlerinde yer almak bir takım çabaların içine girmek gerekiyor. Bazı sanatçıların bunu yaptığını görüyoruz. Sizin bunun dışında olduğunuzu ya da olmaya çalıştığınızı biliyorum, popülerlik sizin için ne kadar önemli?

Popülerlik önemli değil. Önemli olan yaptığınız işte iz bırakabilmek. Tabi ki güzel işler yapıyorsanız popülariteniz artıyor. Fakat popülariteyi dejenere yapmamak gerekiyor. Ben öyle anılmak istiyorum en azından. İleriki yıllara baktıkları zaman Kutsi diye bir adam vardı şöyle şarkı söylüyordu, şöyle şarkılar bıraktı bize, dizide oynadı cümlesini duyarsa ya da söylenirse ne mutlu bana.

Bu camianın neresinde yaşıyorsunuz?

Aslına bakarsanız bu camianın içindeyim ama bir o kadar da değilim. Tabi ki bu camianın içindeyiz sanatçıyız, oyuncu adayıyız, şarkı söylüyoruz, sahnelere çıkıyoruz. Camiayı bir denize benzetirsek sabah dinginliğine benzetiyorum kendimi.

Unutulurum korkusu yaşıyor musunuz?

İlk önce hatırlanayım da sonra unutulurun korkusu yaşayayım. Öyle hırslarım yoktur. İnsanlar beni unutmasın diye de çıkıp olağan üstü olaylara karışacak değilim. Şarkılarla olsun unutturmamaya çalışacağım. Çünkü o şarkılar benim hayatımın bir parçası.

Şarkılarınızda romantizm var. Kutsi romantik midir?

Çok. Balık burcuyumdur. Balık burcunun verdiği duygusallık yakında romantiklikte var tabi.

Kutsi deyince aklımıza neler gelmeli?

Bilmiyorum ki, şarkı sözlerinin içindeki sözleri alırsak yaşanmışlık gelmeli. Ben bu şarkıları yaşadığım şeylerden yola çıkarak yazdım. Başka ne gelmeli, müzik gelmeli, gitar gelmeli.

Çok fazla şarkı var, siz bu şarkılara nasıl bakıyorsunuz neden çabuk tüketiliyor?

Çünkü ticari amaç var şarkılarda, müzik kaliteyle ticari amaç arasında kalmış şarkılar birazda güzel şarkıyla hit şarkı arasındadır. Hit şarkı farklıdır, güzel şarkı farklıdır. Ben çok fazla gerektiren şarkı yapmıyorum, yapmakta istemiyorum.

Peki şarkıcılar?

Şarkıcının kendisine bağlı. Türkiye’de tüketilmeyen rahmetli olmuş bir çok ses var alıp dinlediğimiz duyunca tüylerimiz diken diken olduğu bir sürü ses var.

Aklınıza gelen üç şey.

Tanju Okan, Ramiraz, Fleminko gitar ve arabamın altıncı silindiri.

 

Yalnızlık desem.

Allah kimseyi yalnız bırakmasın. Tek başınayken bile yalnız değilsin sonuçta ruhun ve bedenin var. Ama yalnızlık bazen istediğim bir şey, bazen de istemediğim bir şey. Çünkü yalnız olduğum zaman hem bir dinginliğe bağlanıyorum. Hem o günün hem de öncekilerin muhasebesini yapıyorum. Ne yapabilirim, ne ederim nasıl şarkı yapabilirim gibi.

Vaktinizi paylaştığınız ve sıcaklığınız için çok teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim ayaklarınıza sağlık.   

 

    

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik