Reklam
Reklam
istanbul escort

Ali Uyandıran‘Zaman zaman her işte olduğu gibi başarısızlık olabilir. Ama hep iyi işler yaptım. Yapmak istediğim işleri de hep başardım. Bu anlamda gerek sinema da, gerek tiyatroda ve televizyonda güzel çalışmalar oldu."

Bizimkiler Dizisinin Dumkof (Dummkopf))'u Ali Uyandıran ile yaptığımız keyifli söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Ali Uyandıran‘Zaman zaman her işte olduğu gibi başarısızlık olabilir. Ama hep iyi işler yaptım. Yapmak istediğim işleri de hep başardım. Bu anlamda gerek sinema da, gerek tiyatroda ve televizyonda güzel çalışmalar oldu.
Bu içerik 3535 kez okundu.
Reklam

 

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

Bize biraz Ali Uyandıran’ dan bahseder misiniz?

1946 Bursa doğumluyum. Üç çocuklu bir ailenin en büyük oğluyum. Evliyim. Bir oğlum var. O da yedinci sınıfa gidiyor. Tiyatro, sinema, televizyon oyuncusuyum. Şimdi ‘Karmakarışık’ isimli bir oyunda Ankara’ da turnede bulunuyorum. Bu söyleşinin öncesi bir başlangıç olsun.

 

‘Bizimkiler’ dizisi çok uzun soluklu bir dizi oldu. Dizide canlandığınız karakter dillere dolandı. Biraz bahseder misiniz? Sizin için bu dizinin yeri neydi?

Bizimkiler benim televizyon çalışmamı süreç olarak on iki yılını alan bir çalışma oldu. Uzun yıllar aldı. Televizyon olunca benim biraz daha tanınmama neden olan bir rol oldu. Halis karakteriyle tanınmış oldum televizyonda.

Çok fazla dizinin olması kaliteyi ne kadar azaltır sizce?

Daha fazla seçenek sunulmasıyla çok fazla dizinin olması da dizi enflasyonu gibi oluyor. Seyircileri bu anlamda bıktırıyoruz bazen. İçlerinde çok kalitesiz diziler de var. Kaliteli bir dizide çalışmak isterim.

 

Maddi kaygılar, istemediğiniz bir projede yer almanıza neden oldu mu?

Yok. Biraz seçici oluyorum bu anlamda. Tabi sadece tiyatroyla yaşamak mümkün olmuyor. Dizi çalışması yapmak zorunda kalıyorum.

Sinema filmi projesi var mı?

Şuan da yok. Ama olma ihtimali olan bir proje var.

 

Hiç başarısızlığa uğradınız mı? Başarısızlık sizi ne kadar korkutur?

Zaman zaman her işte olduğu gibi başarısızlık olabilir. Ama hep iyi işler yaptım. Yapmak istediğim işleri de hep başardım. Bu anlamda gerek sinema da, gerek tiyatroda ve televizyonda güzel çalışmalar oldu diye düşünüyorum.

Sevimli bir görüntünüz var. Bizimkilerde oynadığınız karakter çocuksu, gelişimini tamamlamamış bir karakterdi. Başarıyı bu sıcak tavrınıza mı borçlusunuz?

Şu yüzden başarılı oldu, şu nedenle başarılı oldu diyemiyorum. Tabi bunda senaryonun  çok önemli rolü var. Kadronun, yönetmenin önemi var. Bu rolü oynayabileceğimi düşünen kişilerin rolü var. Başarmışsam nedeni bu. Sonuçta böyle bir karakter yaratmış olduk, yönetmenle yapımcıyla. Güzel bir karakter oldu.

 

Tiyatroya beklenen seyirci geliyor mu?

Şuan da beklenen seyirci olmuyor. 1970’ ler de çok daha iyi seyirci potansiyeli olduğunu biliyoruz hepimiz. Ama yine son yıllar da seyirci olarak tiyatroda daha önceki yıllara göre biraz daha ilgi görmekte olduğumuzu söyleyebilirim.

Tanınmış isimler tiyatroyu ne kadar doldurur? Oyununuzda genelde tanınmış isimler var.

Tanınmış olması tiyatro seyircisi açısından bazen önemli. Seyirci televizyonda gördüğü kişilerin oynadığı oyunlara gitmeyi yeğliyor. Onları görebilmek için.

 

Herhangi bir oyununuzda ilgisizlikle karşılaştınız mı?

Yok, ilgisizlikle karşılaştığımı söyleyemem.

Oyununuzu seyrettim. Performansınızı çok başarılı buldum. Ali Uyandıran tiyatroda mı kendini çok rahat hissediyor, dizilerde mi?

Öncelikle ben tiyatrocuyum. Tiyatro kökenli olduğum için tiyatro benim için her zaman ilk sırada.

 

Biraz da yeni projelerinizden bahsedelim.

Bu anlam da bir çalışmam yok.

Olaylar karşısında nasıl bir tepki gösterirsiniz?

Birden bire çok fevri davranışlarım olmaz. Daha sakin bir yapım bir yapım var.

 

Ankara seyircisini nasıl buldunuz?

Ankara seyircisini her zaman iyi bulmuşumdur. Uzun süre Ankara Sanat Tiyatrosunda çalıştım. Ankara seyircisi her zaman güzel bir seyircidir.

Bu kadar iyi oyuncumuz varken. Neden dünya platformunda yer alan oyuncunuz yok?

Bunun tabi çeşitli nedenleri var. Dışarıya açılan kapıyı bulamıyorlar. Sadece oyuncular değil. Bu anlamda çalışmaların çok fazla olması da bunda rol oynuyor. Olsa tabi isteriz dışarıya açılmayı, yaptığımız işlerin dışarıda sergilenmesini, yabancı filmlerde oynamayı. Bunlar güzel şeyler. İnsanın olmasını istediği şeyler. Yabancı filmlerin içinde bulunmak güzel olurdu.

Şuan çekilen sinema filmlerini nasıl buluyorsunuz?

Son zamanlarda çok güzel filmler var. Çok güzel filmler çekiliyor.Daha iyilerinin de olabileceğini düşünüyorum önümüzdeki günler de.

Bu güzel saatleri paylaştığınız için teşekkür ediyorum.

Ben teşekkür ediyorum. Çok sağ olun çok incesiniz.

   

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik