Reklam
Reklam
istanbul escort

Faro's Büryan

Yine, yeniden yeni lezzetler bulmak için düştüm yollara. Bu defa Çankaya Yıldız Faro’s Büryan’a yolum düştü. Kolay bir yerde. Çankaya Yıldız’da SSK’nın karşısında.

Faro's Büryan
Bu içerik 4195 kez okundu.
Reklam

Yine, yeniden yeni lezzetler bulmak için düştüm yollara. Bu defa  Çankaya Yıldız Faro’s Büryan’a yolum düştü.  Kolay bir yerde. Çankaya Yıldız’da SSK’nın karşısında.  Büryan kebabıyla ilk kez tanıştım. O kadar mutlu oldum ki, anlatamam sizlere.  Yeni lezzetler beni her zaman heyecanlandırmıştır. Bu da öyle beni çok heyecanlandırdı.  Sizlere yeni mekânları tanıtmaya devam edeceğim. Yeni tatlar her zaman ilgimi çekmiştir.

Büryan Kebabı Ankara’da buranın dışında hiçbir yerde bulamayacağınız bir lezzet.

Burası da çok, temiz nezih bir yer. Sizler için mutfağını gezdim, çalışanlarıyla sohbet ettim.  Bu mekânda da güler yüz öncelikli. Bütün çalışanlar sıcak ve güler yüzle servis yapıyor.  Kapıdan girdiğinizde bu samimiyeti hissediyorsunuz.  Her zaman olduğu gibi oranın işletmecisiyle tanıştım. Ömer Özbek isminde işini seven bir beydi. Ondan işletme ve yemekler hakkında bolca bilgi aldım.

Büryan ustası Mesut Yeşilbaş’la tanıştım. Ona Büryan kebabıyla ilgili her şeyi sordum. Öncelikle et Batman’dan geliyormuş.  1 yaşını geçmemiş kuzu etinden yapılıyormuş.   O da öncelikle Büryan kebabının yapıldığı tandıra götürdü beni.  Yani büryan kebabı öncelikle tandırdan başlıyordu.

Tandıra 8-10 adet odun atıyorsunuz. Odunlar yanıyor köz oluyor. Büryanın kemikli kısmını bakır kazana koyup, su ilave ediyorsunuz. Kemiksiz kısmını çengele asıp üzerine sacı kapayıp çamurla etrafını sıvıyorsunuz.  2 saate yakın pişme süresi var.

İçecek derseniz Ayran ya da üzüm şırası tavsiye ediliyor. Ben üzüm şırasını denedim. Çok lezzetli. Ayrıca üzüm şırası hazmettiriyormuş.

Servis yaparken odun ateşinde tekrar ısıtılıp, sıcak servis yapılıyormuş.

Yemeğin yanında, kelle soğan, biber çoban salata, yeşillik, maydanoz, Roka ve cin biber turşusu geliyor. Soğan bu yemeğin olmazsa olmazı. Mutlaka soğan yemelisiniz.

Masanın görüntüsü gerçekten mükemmeldi. Rengarenk bir masa. Adeta renk cümbüşü.

Mekândan ayrılırken karnım doymuş, kebabın tadı damağımda kalmış keyifle ayrıldım.  Mutlaka tekrar Büryan Kebabı yemeğe geleceğim bu mekâna.  Yolum bitmez, tanıtacağım daha çok yemek var. Başka lezzetlerde buluşmak üzere sevgiyle kalın.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik