Reklam
Reklam
istanbul escort

Zeliha Sunal“Herkes gibi ben de yaşlanmaktan korkuyorum…”

Kalbi güzel, kendi güzel, sesi güzel bir sanatçı, Zeliha Sunal'la röportaj yaptık. Bu güzel röportajı haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Zeliha Sunal“Herkes gibi ben de yaşlanmaktan korkuyorum…”
Bu içerik 2484 kez okundu.
Reklam

Söyleşi: Onur Sancak

 

Zeliha Sunal şu aralar neler yapıyor? Biraz konuşalım mı?

Yeni albümün hazırlıkları vardı,  bitti. “Aşk bana kalır” isimli bir maksi single çıktı. Altı şarkılık. Bir tanesi remix. TMC film, Müzik’ten çıktı. Çalışmalarım bu sefer tahminimden biraz daha uzun sürdü. Murat Yeter, Tolga Tümözen ve Volga Tamöz ile aranjör olarak çalıştım. Besteci olarak da Zeki Güner, Aysu’da Ülkü Zeren, Rıfat Şanlıel ile çalıştım. Mehmet Yüzüak’ta söz yazarı. Diğer Zeliha Sunal albümlerine göre biraz daha sakin, biraz daha dingin bir albüm oldu. Onun dışında bir de Demet Tuncer’le beraber yaz başında bir proje yaptık.” Sahne Canavarları” diye. Onun tanıtımlarını yaptık. Çok eğlenceli ve çok keyifliydi. Demet Tuncer hem çok iyi bir partner hem de çok eğlenceli bir kadın. Sahnede de çok eğlenceli. İki show girl bir araya geldi. Bu da çok güzel bir proje oldu. Engelliler için uğraştık. Hem Demet’le hem de kendim. Kelimelere sığmayacak güzel bir çalışma yaptık. Türkiye Engelliler Vakfı’yla ilgili bir çalışma yaptık. Şehrazat’ın bestelediği “Her Şey Çok Güzel Olacak” isimli şarkıyı Türev’e hediye ettim. Türev’in slogan şarkısı olacak. Sabahat Akşıray Otistik çocuklar vakfı için de bir çalışma yaptık. Hepsi çok güzeldi.

Zeliha Sunal kendini nasıl tanımlar?

Öncelikle müzisyenim ben. İyi bir insan olmaya çalışıyorum. Müzisyenlikten ziyade iyi bir insan olmaya çalışıyorum. Yani her hangi bir kadın… İyi bir eş olmaya çalışıyorum. İyi bir arkadaş olmaya çalışıyorum. Her zaman cebinizde taşıyacağınız, sıkıştığınız zaman arayacağınız birisiyim ben.

Uzun zamandır tanışıyoruz. Tanınmışlığın kimliğini iyi taşırdığınızı düşünüyorum. Çok az insanda olan mütevazılık sizde yoğun bir şekilde mevcut. Başarınızın sırrı mütevazı olmanız mı?

Türkiye şartlarında aslında mütevazı olmayanların yıldızı daha çabuk parlıyor. Ben kendimden farklı biri gibi görünmenin nasıl bir şey olduğunu bilmiyorum. Bir bilen varsa da öğretsin. Bir de öyle davranayım bakayım nasıl oluyormuş. Ben dünya yıldızlarıyla da tanıştım hepsi çok mütevazı. Yerini hazmetmiş insanlar. Duruş benim için çok önemli. Ben yıldızım,  şöyleyim böyleyim demekten daha önemli diye düşünüyorum. Mış gibi yapmaktansa gerçek Zeliha Sunal olmayı tercih ediyorum.

Zeliha Sunal zarif ve güzel bir hanım. Ben gençlik sırlarını öğrenmek istiyorum. Okuyucularımızla paylaşır mısınız?

Öncelikle sekiz saat uyumaya gayret ediyorum. Benim için çok önemli. Uyku hem sesime hem de cildime iyi geliyor. Çok uzun yıllar sigara içmiştim, sigarayı bıraktım. On senedir falan sigara içmiyorum. İyi sigara içicisiydim. Sigarayı bıraktıktan sonra cildimin rengi değişti. Her şey daha farklı oldu. İçki zaten içmiyorum. Düzenli yaşam beni daha diri tutuyor. Bir de tatarım genlerim de müsait. Beslenmeme de dikkat ediyorum. Kızartma, yağlı şeyler yemiyorum. Sanatçılar sürekli diyet halindeyiz biliyorsun. Vitaminlerimizi de alıyoruz. Daha ne olsun?

İlerleyen zamanlarda estetik yaptıracak mı?

Tabii. Hazırım. Doktora bile gittim. Bir tarafımda düzelmesi gereken bir şey varsa düzeltelim diye. Bozulmadan düzeltelim ki, sonradan aaa şurasını, burasını yaptırdı demesinler. ondan da nefret ediyorum. Şimdi zamanı değil sonra yapılsın diyorlar ya hayır bence tedbirini önceden almak gerekiyor. Ama doktor bir tarafımda bir şey bulamadı, yapmadı.

Yaşlanmaktan korkuyor mu?

Herkes gibi ben de yaşlanmaktan korkuyorum. Çünkü bizim işimiz görsel. Evet sesimizle de iş yapıyoruz ama yine de görselliğe dayanıyor. Tabii ben de yaşlanmak istemiyorum.

Gündem de olmadıkça zaman zaman iş bulmak güçleşiyor. Kendine gündem yaratmaya çalışır mı?

Gündem değil de konsept yaratmaya çalışıyorum. Birlikte çalıştığım bir ekibim var. Bu ekibi ayakta tutmam gerekiyor. Onların ekonomisi bana dayanıyor. Benim çalışmam gerekiyor. Biz hiçbir zaman büyük paralarla çalışma yapmadığımız için, elimizdekilerle bu dünyayı idare etmeye çalışıyoruz. Allah’a çok şükür işimiz iyi. Ama gündem yaratmak için konsept yaratıyorum. Magazinsel olay değil de, bir konsept yaratmaya çalışıyoruz ve bu konseptti de satamaya çalışıyoruz. Sonuçta bir çaba gösteriyoruz.

Yalnızlık hisseder misiniz?

Zaten hep yalnız sayılırız biz. Büyük kalabalıklar içerisinde sanatçı tayfasının çoğu yalnızdır. Çünkü gerçekten ben olduğum için arkadaşlık edenleri yanımda tutuyorum diğerlerini etrafımdan uzaklaştırıyorum.

Aslında hiç özelinizden konuşmadık diğer röportajlarda. Biraz Zeliha Sunal’ın özelinden konuşalım mı?

Uzun süredir evliyim. Eşim de müzisyen. Son derece anlayışlı, yeri gelince yok olmasını bilen bir eşim var. O da bizim dünyamızda çok önemli. Çünkü etraflarında bir koca, bir sahip istemiyor kim olursa olsun. Çalışan olsun, iş yürüttüğümüz insanlar olsun böyle bir şey hissetmek istemiyorlar.  Dolayısıyla yok olmasını bilen bir eşim var. O da, benim için çok önemli. Benim hayatımı kolaylaştırıyor. Telefonumda bilmem kaç bin tane erkek ismi var, iş gereği yüzde doksan dokuz erkeklerle görüşüyoruz. Gecenin her hangi bir vaktinde arayabilirler. Hiç sıkıntımız yok. Bir kere bile bu niye arıyor diye sormamıştır. Zaten ev telefonuna bile bakmaz. Küçük gibi görünse de hayatı kolaylaştıran bir unsurdur.

Bir önceki albümde beklediğim şarkılara klip yapılmadı. Bu albümde de klip az mı olacak?

Bu albümde başka bir şirketle çalışıyoruz. Şirket politikası gereği ne gerekirse onu yapacağız. Şu anda tek bir kliple çıktık. Ama bunun devamı gelecek. Geçen albümde iki kliple kalmamızın nedeni, albümün tamamen masrafını ben üstlendiğim için, ekonomik olarak tıkanmamdan dolayı, diğer şarkılara da klip gelmedi. Bunda İnşallah çalışacağız, çabalayacağız, bütün şarkılara klip çekeceğiz.

Formunuzu nasıl koruyorsunuz?

Çok yürüyorum. Yemiyorum. Gerçi son günlerde bir iki kilo fazlam var ama onu da yok edeceğim.

Ne zamana kadar sahnede olacaksınız?

Fiziğim bozulana kadar. Çünkü sağlığım el verdikçe, insanların talepleri devam ettikçe,  fiziğimi aynı şekilde muhafaza edebildiğim müddetçe sahnede olacağım.

Müzik kariyerinizde hedeflediğiniz yolda mı ilerliyorsunuz?

İki ayrı yolda ilerliyoruz. Bir tanesi albüm kariyerim diğeri de iş kariyerim. Dışarıdan albümle yürüyor gibi görülebilir çünkü ben sonradan albüm yapmaya başladım. Müzik hayatım aşağı yukarı yirmi yıla yakın olmasına rağmen, albümleri yapmaya başlayalı beş altı sene, ancak oldu. Albüm piyasasında yeni olduğum için müzik kariyerim de sonradan başladı öyle diyelim. Dolayısıyla daha önceden giden bir iş kariyerim var. İş kariyerim ayrı, albüm kariyerim ayrı yürüyor. İkisini bir noktada buluşturacağız ama ne zaman bilemiyorum. Şimdilik yürüyoruz.

Nelerden vazgeçemezsiniz?

Ailemden vazgeçemiyorum. Düzenli yaşamaktan, disiplinli yaşamaktan vazgeçemiyorum. Disiplinden vazgeçemiyorum. Etrafımdaki herkesi hizalamak hoşuma gidiyor. Asker kızı olduğum için mi bilemiyorum. Disiplin hoşuma gidiyor. İşimden vazgeçemem.

Kıyafetlere çok para harcar mısınız?

Bazı şeylere çok para harcıyorum. Özellikle, tanıtım zamanları fotoğraftı, klipti onların olduğu zaman kıyafetlere ciddi paralar harcıyorum. Ondan sonra o kıyafetleri,  onu ona ekliyorum, bunu buna ekliyorum, biçiyorum, dikiyorum çünkü sahne kıyafetlerimi kendim yapıyorum, çok para harcamamaya dikkat ediyorum. Özellikle albüm çıkış dönemlerinde oldukça çok para gidiyor.

Zaman zaman kendinizi başarısız hissediyor musunuz?

Hissediyorum bazen çok olumsuz eleştiriler aldığım zaman yıkılıyorum. Çabuk yıkılan bir yapıya sahibim. Aslında kırılganım.  Eleştiriye geliyor gibi görünüyorum ama üzülüyorum. Eleştirilerin dozajı artıyorsa, o zaman biraz üzülüyorum. Genelde pozitifim. Her şeye olumlu bakmaya çalışıyorum.

İşini bu kadar seven biri olarak olması gereken yerde misiniz?

Bilmiyorum o yer neresi? Çok meşhurlar listesinde yokum açıkçası. Ama müzik dünyasında ben çok meşhurum. Türkiye’nin neresinde olursa olsun, hangi müzisyenle konuşursanız konuşun, hangi organizasyon firmasıyla konuşursanız konuşun beni mutlaka tanır. Acaba bu mudur meşhurluk? Acaba herkesin beni tanıması mıdır bilemiyorum. Ben gerçek yerimde olduğuma inanıyorum. Ama ismimin biraz daha yürümesi için uğraşıyorum.

Her gelişimde beni İstanbul’da yalnız bırakmadığınız için ve bu güzel söyleşi için çok teşekkür ediyorum.

Ben teşekkür ederim Onurcuğum.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik