Reklam
Reklam
istanbul escort

Leman Sam"Ne yaşadımsa hepsini çocuksu gözlerle yaşadım."

Ünlü sanatçı Leman Sam ile yaptığımız güzel söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Leman Sam
Bu içerik 3369 kez okundu.
Reklam

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

 

Leman Sam’ın hayat yolculuğuna çıkarsak nelerle karşılaşırız?

Çok uzun bir hikâye bu. Şöyle söyleyeyim. Ne yaşadımsa hepsini çocuksu gözlerle yaşadım. Çocuksu bir kalple taşıdım. Her şeyi uzun bir yol gibi görünüyordu ama hiç uzun değildi. Bir gün arkama baktım ki, bir arpa boyu yol gitmişim. Göz açıp kapayıncaya kadar bu güne gelmişim.

Çok ortalarda değilsiniz. Mutlaka müzik hayatınızda hep var. Müzik dışında hayatınızda başka şeyler var mı?

Var tabi. Çok olmamakla birlikte dostlarım var. Doğa var. Hayvanlar, bitkiler, bilumum solucan, böcek dahil olmak üzere hepsi var. Kitaplar var. Benim yazılarım var. Müzik var. Fotoğraf çekmek var. Doğa gezileri var. Var, çok şey var. Zaman zaman televizyonda aptal saptal şeyleri seyretmekte var. Sakın kendimi övdüğümü zannetmeyin. Bazen onları da yapıyorum. Hatta magazin seyretmek bile var zaman zaman. Aa şekerim ben magazin seyretmem demek istemiyorum. Ben bir insanım benimde zaaflarım var. Zaman zaman geçerken takılıyorum. Neler oluyor diye bakıyorum.

 

Uzun sanat yaşamı içinde “nereden girdim bu işin içine” dediğiniz zamanlar oluyor mu?

Hayır olmuyor.

Kedi ve ot sizin için ne ifade ediyor?

Ben kediyim ot da yerim zaten.

 

Dikkat ettiğim kadarıyla insanlarla kavganız ya da tartışmanız pek olmadı. Gündemde olabilmenin yollarından birisi gerçekten bu mu?

Kesinlikle. Türkiye’ de ama.

Bugüne kadar aldığınız en ağır eleştiri hangisiydi?

O kadar ağır bir eleştiri almadım. Eleştiri de hani tartamıyorum. Ağır mıdır, değil midir? Çok esprili bir eleştiri aldım. Ekşi sözlükteydi galiba. Leman Sam nedir? diye. Saman gibi bir kadın demiş. Çok hoşuma gitti. Bana yapılacak en güzel espriydi. Samanı bir severim ki. O zannetmiş ki, bana hakaret edecek. Ben çok mutlu oldum.

 

Basında pek yer almıyorsunuz? Bilinçli bir tercih mi bu?

Bilinçli.

Şöhret insanı korkutur mu? Sizin şöhretten korktuğunuz dönemler oldu mu?

Oldu hedeflerimi ona göre saptadım.

 

Neydi bu?

Ateşten bir gömlek şöhret. Yani böyle süper star olduğunuz zaman hep çok güzel olmak zorundasınız. Hep doğruları söylemek, herkesin istediğini söylemek zorundasınız. Her zaman giyiminize dikkat edeceksiniz. Ortalara çıkamazsınız. Şudur budur. Bir sürü şey var.  Hiç insan olamazsınız. İnsan zaaflarına sahip olduğunuz zaman eleştirirler. Hâlbuki benim özgürlüğüm çok önemli. En baştan ben hedefimi öyle seçmedim. Onun içinde belli bir süreçten sonra şöhret beni hiç mi hiç korkutmadı. Böyle bir şöhret olduğu zaman her gün o şöhreti kaybedeceğim korkusuyla kötü rüyalar görebilirsiniz. Benimse umurumda bile değil. Ben dağlara da söylerim, metroda da söylerim. Benim için şöhret önemli değil. Şarkı söylemek.

Bu piyasaya ait size verilen ve aklınızdan çıkmayan bir öğüt var mı?

Var ama söylemeyeceğim. Çünkü şahıs adı geçiyor. Cevap hakkı doğar.

 

Leman Sam aynı zamanda iyi bir anne. Leman Sam kendisini anne olarak nasıl buluyor?

Anneliği iyi yapmışmıyım bilmiyorum. Daha çok üç arkadaş gibiydik. Öyle bir şey yürüdü gitti. Ben çok küçüktüm anne olduğum zaman. Biz birlikte büyüdük. Onun için annelikten çok iyi arkadaş oldum kızlarıma. Onlar iyi anne olduğumu söylüyorlar.

Yeni çalışmalarınız var mı? Biraz da bunlardan bahsedebilir miyiz?

Var çok sade bir albüm yapmak istiyorum. Çok sade ama. Çünkü  hayatımdaki her şeyi sadeleştiriyorum. Giyimimi, sözlerimi, yaşantımda eşyaları, aklınıza ne geliyorsa. Onun için yapacağım müzikte sade olacak. Beğenmeyen dinlemesin.

 

Leman Sam bir kitap olacak kadar yaşamıştır mutlaka. Hayatınızı yazmayı düşünüyor musunuz?

Hayır. Benimle nehir söyleşisi yapmayı istediler. Fakat yapmadım. Neden derseniz yapamadım. Çünkü yazarsam her şeyi yazmam lazım. Bayağı acılar var benim hayatımda. Şimdi bunları yazarsam duygusal sömürü gibi olacak. Üstü örtülü de yazamam. Çok açık seçik yazdığımda hem çok büyük olaylar olur. İnsanlar bunu benim birilerinin kalbini sızlatmak için yazdığımı düşünürler. Hayatım benimdir. Hiç hoşlanmıyorum böyle hayatımın yazılmasından. Ben sadece şundan hoşlanıyorum. Türk siyasi hayatında veya yazın hayatında edebiyat hayatında önemli kişilerin hayatlarını anlatmaları. Örneğin Mina Urgan gibi yaşadıkları dönemi anlatırken hem o döneme dair, hem de o dönemde yaşamış çok önemli insanlar ait hatıraları okumak müthiş bir şey. Ama ben bir şarkıcıyım benim hayatım kimseyi ilgilendirmez. Ben böyle herkesin hayatını yazmasından çok hoşlanmıyorum. Biraz da bize bir şeyler kalsın istemiyorum.

Leman Sam kimleri dinler? Yeni şarkıcılar arasında beğendiği isimler var mı?

Bütün rock gruplarını dinliyorum. Hepsini hemen hemen. O kadar çok var ki. Pinhani, nem, manga,  yüksek ses,  yüksek sadakat, red, mor ve ötesi. Gripin , Duman. Şimdi unuttuğum olursa çok üzülürüm. Bütün arkadaşları.

Hiç değişmediniz. Genç kalma üzerine uyguladığınız bir formül var mı? Bunu neye borçlusunuz?

Hiç ceset yememeye.

 

Konserlerinizde seyirciyle arasında olan bu sıcak ilgiyi neye bağlıyorsunuz?

Biz birbirimizi çok seviyoruz. Çok da iyi anlıyoruz. Birbirimize vefa duygumuz çok kuvvetli. Ne onlar beni unutuyor, ne de ben. Bu beni besliyor ve genç tutuyor.

Bu yoğun günde bana vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

Çok naziksiniz. Çok hoştu.

 

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik