Reklam
Reklam
istanbul escort

Meşrep Alaturka

Sizler için mekânları gezmeye devam ediyorum. Bu haftaki durağım, Meşrep Alaturka Çayyolu oldu. Size, Meşrep Alaturka Çay yolundaki lezzetleri tanıtmak için düştüm yollara. Sizlere Meşrep Alaturka Çayyolu'nu tanıtacağım.

Meşrep Alaturka
Bu içerik 3402 kez okundu.
Reklam

Haber: Onur sancak

Sizler için mekânları gezmeye devam ediyorum.  Bu haftaki durağım, Meşrep Alaturka Çayyolu oldu. Size,  Meşrep Alaturka Çay yolundaki lezzetleri tanıtmak için düştüm yollara. Benim,  Meşrep Alaturkayla ve bu güzel lezzetlerle buluşmamı sağlayan, bu yolculukta yanımda olan,  Marka Danışman’ı Sayın Aynur Taşçı’ya teşekkür etmeden geçemeyeceğim. 

Meşrep Alaturkanın daha kapısından girerken kendinizi özel hissediyorsunuz.  Duyduğunuz müzik sesi adeta sizi büyülüyor. Kapıda, gelenleri,  Remzi Yaman tüm nezaketiyle karşılıyor. Masanıza kadar size eşlik ediyor.   Yemeği çok fazla beklemiyorsunuz. Servis çok hızlı.

Başlangıç menüsü elbette mezeler.  Bu mezeler anlatılmaz tadılır bence. İçlerinde neler yoktu ki.

“Rus Salatası, Antep Ezme, Çiğ Köfte, Köz Biber, Humus, Fava, Atom, Bombay Fasulye, Şakşuka, Yoğurtlu Semizotu, Haydari ve ortada kocaman kâsede renk cümbüşü salata.”

Bir birinden güzel yemekler vardı ve ben bir yemek seçemedim. O yüzden size iki yemek tanıtacağım.

GÜVEÇTE YAPRAK CİĞER

Tatmadan,  sizler için içinde neler var biraz soruşturdum. Balıkesir’den gelen özel kuzu ciğerleri temizleniyor ve yaprak şeklinde açılıyor. Trabzon’dan gelen vakfı kebir tereyağı ile soteleniyor. Ve elbette çeşitli baharatlarla tatlandırılıyor. Ardından ısıtılmış yaprak güveçte servis yapılıyor.

Lezzetler bitmiyor sevgili okurlar.

GÜVEÇTE KUZU KAVURMA

Bu özel yemekleri sizler için bütünüyle olmasa da öğrenmeye çalışıyorum. Elbette püf noktaları şefe kalmalı.  Balıkesir’den gelen kuzuların Korskileri alınıyor. Şişlik şeklinde doğranıyor. Taze otlar ve sızma zeytinyağı ile marine ediliyor. Tereyağı arpacık soğan, sarımsak, kapya biber ile kuzular soteleniyor. Çeşitli baharatlarla tatlandırılıyor. Isıtılmış toprak güveçte servis yapılıyor.

 Bu kadar güzel ve nezih bir mekânın,  sahibini tanımak istedim. Leyla Yücel Hanımefendi olduğunu öğrendim. Kendisi orada olmadığı için tanışma şansım olmadı.  Bir gün karşılaşırız diye umuyorum. Buradan kendisine çok teşekkür ediyorum.

Yolunuz, Meşrep Alaturka Çayyolu’na düşerse,  bu lezzetleri tatmadan ayrılmayın.  Eminim ki, siz de ayrılırken, benim gibi, hala yemekleri konuşuyor olacaksınız.

Başka mekânlarda, farklı lezzetleri, sizlerle buluşturacağım. Bugünlük Meşrep Alaturka Çayyolu’ndan sevgilerimi gönderiyorum. 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
onur sancak     2017-05-06 çok teşekkür ederim Bilge Hanım. Bunu sizlere hissettirebildiysem ne mutlu bana. dostça...
Bilge     0000-00-00 Onur, çok takip ediyorum seni. Her gittiğin yere sevgi götürüyorsun ♡♥♡♥♡
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik