Reklam
Reklam
istanbul escort

Kerem Alışık "Benim ana prensibim çalışmak çalışmak çalışmak."

Usta oyuncu Kerem Alışık ile yaptığımız söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Kerem Alışık
Bu içerik 3007 kez okundu.
Reklam

 

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

 

Biraz Kerem Alışık’tan bahseder misiniz?

Tabi. Asılana bakarsanız beni öncelikli oyuncu olarak tanıyor herkes ama ben uzun yıllar profesyonel olarak futbol oynadım. Hatta ekmeğimi futboldan kazandım bile diyebilirim bir süre. Hiç aklımda oyunculuk yoktu. Daha sonra babamın vefatının ardından bu konudaki ısrarımı sürdürmedim ve oyunculuğa adım attım. Hep söylerim hayatımdaki en büyük pişmanlığım babamın oyunculuk yaptığımı göremeden göçüp gitmesidir. Çok isterdim beni görmesini. Pek çok dizi, sinema filmi, tiyatro oyununda rol aldım bugüne kadar. Şu anda da Güllü oyununda oynuyorum. Onun dışında Sadri Alışık kültür Merkezi’nde hocalık yapıyorum.

Çok iyi iki oyuncunun oğlu olmak size ne gibi sorumluluklar getiriyor?

Onu hiç sormayın. O sorumluluk çok büyük. Bir de Attila İlhan var diğer tarafta. Öyle sorumluluğu yüksek bir ailenin evladıyım ki, attığım her adımın, yaptığım her hareketin milimetresine bile dikkat ediyorum. Bir kere her şeyden önce sanatla büyümüş, sanat ve edebiyatla yoğrulmuş bir ailenin çocuğu olarak özenli bir yaşantı sürdürüyor, kendimi sürekli geliştiriyor, öğrenmeye asla ara vermiyor ve hep araştırıyorum. Çünkü ne oyunculukta ne de yazmada insan oldum diyemiyor. Hele ki benim durumumdaysanız, dediğiniz gibi sorumluluklarınız ağır ise hiç diyemiyorsunuz. Ama benim ana prensibim çalışmak çalışmak çalışmak.

Zaman zaman başarısızlık yaşar mısınız? Tahammülünüz var mı?

Herkes gibi benim de başarısızlıklarım olmuştur pek tabi. Tahammülüm var evet. Tahammülümün olmayacağı tek şey sanırım tembellikten kaynaklı başarısızlık. Eğer bir iş için, bir hedef ya da yapmanız gereken şey için elinizden geleni yapıyor, çalışıyorsanız ve ter döküyorsunuz mutlaka başarırsınız diye düşünüyorum. Diyelim ki yine de başarısız oldunuz, o zaman yapılacak bir şey yoktur. Çaba harcamış ve elinizden geleni yapmışsınızdır. Ama tembel tembel oturup, bir şeylerin kendi kendine olmasını bekler ve olmadığında da başarısız oldum derseniz işte benim böyle durumlar için tahammülüm yok. Çalışmadan emek vermeden hiçbir şey olmuyor bana göre.

Şiirlerinizden konuşmak istiyorum.  Bence çok şanslı bir insansınız. Hem iki usta oyuncunun oğlu, hem de usta bir kalemin yeğenisiniz. Elbette bunlar  sanatçı kimliğinize çok şey katmıştır. Attila İlhan şiirlerinizi mutlaka okumuştur. Şiirleriniz için neler söylerdi?

Evet. Dayım benim en büyük ve tek sırdaşımdı… Benim onun pek çok bilinmeyen şiirini okuma fırsatı bulmam gibi o da benim şiirlerimi okurdu. Hatta ilk ona okuturdum. Dayımla şiirlerim dışında da aşklarımı, sevdalarımı, tüm sırlarımı paylaşırdım. Benim için o kadar özel ve o kadar farklı bir yerdeydi ki. Tüm Türkiye için önemliydi elbetteki. Ama benim dayımdı ve tek sırdaşımdı.

Siz kendinizi yazıyla mı yoksa sahnede mi daha iyi ifade ediyorsunuz?

İkisi de ifade etme biçimim diyebilirim aslında. Normalde çok çekingen bir kişiliğim var. Kalabalıklarda çok dolaşamam, utangacımdır. Ama sahne başka bir şey oluyor. Oraya çıkınca o rol neyse, kimse o olabiliyorum ve bu beni çok mutlu ediyor. Yazmaksa asla vazgeçmeyeceğim bir diğer şey. Kalem ve kâğıttan vazgeçmem mümkün değil.

Yeni bir kitap hazırlığı var mı?

Evet var. Nisan Mayıs gibi yeni bir şiir kitabıyla şiir severlerle buluşacağız.

 

Aşkı kendinize yakın tutar mısınız genelde? Sanatçılar aşkla beslendiklerini söylüyorlar.

Aşk bana hep yakın ama hepte uzak. Çünkü ben platonik aşkların insanıyım biraz. Belki de bu benim seçimimi biraz. Ama ben yalnızlığı seviyorum diyebilirim,.Benim en yakın dostum yalnızlığım. Tabi ki aşkı yakalamak, bulmak istiyorum ama yalnızlığımdan da vazgeçemiyorum. Bakalım zaman ne gösterecek.

Zor bir insan mısınız? Zaman zaman bana nasıl tahammül ediyorlar diyor musunuz?

Zor biri olduğumu düşünmüyorum. Tabi bu soruyu benim yanıtlamam belki pek doğru değil ama dürüstlüğün olduğu yerde, çalışkanlığın olduğu yerde, samimiyetin olduğu yerde zor olacağımı sanmıyorum. Ne zaman ki yalan dolan olur o zamanlar karşı tarafa zor görünebilirim. Çünkü hayatta kabul edemeyeceğim en büyük şeylerden biri yalan.

 

Yeni bir dizi çalışmanız var mı?

Evet var. Nisan sonu gibi başlayacağımız bir projemiz var. Şu an diğer kastı yapılıyor. O yüzden bahsetmek için erken. Ama ilk size söylemiş olayım. Nisan sonu mayıs başı gibi komedi bir diziyle ekranlarda olacağım.

Sizi sinema filminde görebilecek miyiz?

Tabi ki. Hatta sadece sinema filmlerinde görmekle kalmayacaksınız, yapımcılığını yapacağımız filmleri de izleyeceksiniz. Pek çok hedefimiz var. 10 yıldır Küçük Sahne Sadri Alışık tiyatrosu başarıyla devam ediyor. 2 yıldır Sadri Alışık kültür merkezi’nde birbirinden değerli eğitmenlerden ders alan öğrencilerimiz var, pek çok etkinlik düzenliyoruz ve istiyoruz ki bu yol SAKM yapım olarak bir sinema filmine de imzamızı atalım. Çok büyük hayallerimiz ve hedeflerimiz var. Gerçekleştireceğiz inşallah.

Biraz da oyununuzdan konuşmak istiyorum. Bize biraz oyununuzu anlatır mısınız? Oyununuza gösterilen ilgiden memnun musunuz?

Atıf Yılmaz’ın anısına oynadığımız Güllü herkesin bildiği gibi türkan şoray, ediz hun, Süleyman turan gibi isimlerin başarıyla oynadıkları hepimizin defalarca izleyip keyif aldığı bir Türk filminin tiyatroya uyarlanmış hali.Burcu kara, Atacan Arseven, Tanju tuncel, Ömer Duran, Parkan Özturan gibi çok değerli isimler oynuyor. Aliye Uzunatağan yönetti. Çolpan İlhan ve Faruk Saraç kostümleri yaptı. Müzikleri Yücel Arzen hazırladı. Aylarca süren provalar sonucunda başarılı bir oyun çıkardığımıza inanıyoruz. Ve Ankara bizim için çok önemliydi. Alnımızın akıyla çıktık. Çok memnunuz. Oyunumuza inanılmaz bir ilgi var. Ve bu bizsi çok mutlu ediyor. Özel tiyatroların desteklenmediği şu günlerde seyircinin ilgisi bizi daha da yüreklendiriyor.

Yazmak önüne geçilemeyen bir duygu. Ben de yazdığım için biliyorum. Şiir dışında başka türlerde yazarken görecek miyiz Kerem Alışık’ı.

Aslında zaman zaman yazdığım hikâyelerim oluyor. Neden olmasın. Çeşitli sürprizler yapabilirim.

Ticaretle uğraşırken birden oyuncu olmaya nasıl karar verdiniz?

Hep içimde vardı aslında oyunculuk. Ama hiç dışarı çıkartamıyordum, içimde saklıyordum. Demin de dediğim gibi utangaç bir kişiliğim olduğu için hiç bunu açığa vurmuyordum. Ama insan bir şeyi içinde saklamıyor sonsuza kadar. Gün geldi ben bunu yapmalıyım dedim ve daha fazla direnmedim. Böylelikle ticaret yerini oyunculuğa bıraktı

Bana vakit ayırdığınız için çok teşekkür ediyorum.

Ben teşekkür ediyorum. 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik