Reklam
Reklam
istanbul escort

Çocuk ve tiyatro

Çocuk ve tiyatro üzerine yazılmış güzel bir yazıyı sizler için yayınlıyoruz. Bu güzel yazıyı haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Çocuk ve tiyatro
Bu içerik 3430 kez okundu.
Reklam

           

 

 

 

Yazan: Evren Ersan

 

 

 

 

Biz tiyatrocular oyunculuk eğitimlerinde, bir çocuk gibi düşünebilmeye çalışırız. En iyi oyunu, çocuklar oynar. En iyi oyuncu, en çok çocuk olabilendir. Öyleyse neden biz, Onlara oyunculuk yapıyoruz?

            Televizyonla, bilgisayar oyunlarıyla, yedi boyutlu görüntülerle zihinleri bulandırılan çocuklarımıza, tiyatronun insani sıcaklığını duyurmak için. Tiyatroda seyirci ve oyuncu bir duygudaşlık yaşar. Aynı hayale ortak olur. Oyuncu “Burada bir ağaç var ve ben bir elma koparıyorum” dediğinde, seyirci oradaki ağacı ve elmayı görecektir. Seyirci, oyuncuyla birlikte hüzünlenecek, neşelenecektir. Bu bağlamda, bizim ilk amacımız çocuklarımızla duygu ve düşünce alış verişi sağlayabilmektir. Bunun için de oyunumuzu oynarken, sürekli çocuklarla konuşur ve onların da fikirlerini alırız. Bizim tiyatromuzda seyirci, sadece izleyen değildir. Duyan, hisseden, düşünen ve duygulanandır. Bu da bizi, sinema ve televizyondan farklı kılan özelliktir.

            Oyunumuzu özellikle az dekorlar oynuyoruz. Pedagogların tavsiyesi de bu yöndedir: “Az oyuncak, geniş oyun alanı..” Eğer ki her şeyi hazır olarak sahneye koyarsak, gördüklerimiz hayal gücümüzü kısıtlayacak ve aynı hayale ortak olamayacağızdır. Bu da çocuklarla aramızdaki duygudaşlık bağını azaltacaktır. Biz, bir yanılsama ekranı değil, masal dünyası yaratacağız.

            Çocuklarımıza bir şey öğretmeye kalkmıyoruz. Onlara öğütler vermiyoruz. “Sütünüzü için..”, “ Dişinizi fırçalayın..” gibi. Ya da okul yönetimlerinin, öğretmenlerin duygularını sömürecek ve kolay satış yapabileceğimiz oyunları seçmiyoruz. Bizim bu noktadaki amacımız, bazı konularda çocuklarımızın farkındalığını artırmaktır. O konu üzerinde tartışabilmesini ve açılım yaratabilmesini sağlamaktır. Bu nedenle, sınıf öğretmenlerinin de oyunlarımızı mutlaka izlemesini ve sonrasında çocuklarla tartışmasını şiddetle tavsiye ediyoruz.

            Umarız ortak amacımıza hizmet edebiliriz: Sağlıklı düşünen, sorgulayan ve kendini gerçekleştirebilen bireyler…

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik