Reklam
Reklam
istanbul escort

Nuri Alço ‘Yalan konuşmayan, ağzından ne çıkarsa o olan, dediğinin arkasında duran bir adam.’

Sinemanın kötü adamı Nuri Alço ile yaptığımız keyifli ve güzel söyleşiyi haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Nuri Alço ‘Yalan konuşmayan, ağzından ne çıkarsa o olan, dediğinin arkasında duran bir adam.’
Bu içerik 2093 kez okundu.
Reklam

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

Nuri Alço desem neler söylersiniz?

Yalan konuşmayan, ağzından ne çıkarsa o olan, dediğinin arkasında duran bir adam.

Sizin döneminizdeki sinema ile bugünkü sinemayı konuşmak istiyorum. Biraz bahseder misiniz?

Bizim zamanımızda sinema zor şartlarda yapılıyordu. Şimdi sinema teknoloji donanımlı. Çok iyi cihazlarla yapılıyor. Bizim zamanımızda bu kadar donanımlı cihazlar yoktu. Nitelik açısından o zamanda 35 lik kameralarla çekiliyordu. Şimdi dijital olması, bir hareketi aynı aynda birkaç defa yapabiliyor. Tekrar tekrar çoğaltabiliyor. Değişik sistemleri olan cihazlar var.

Sinemada kötü adam olarak anılan isimlerden birisi de sizsiniz. Kötü adam olmak zordur. Neler söyleyeceksiniz?

Kötü adam derler ama karakter oyuncusu demek daha doğrudur. Karakter oyuncusu demekten hep kaçınırlar. Karakter oyunculuğu zor bir olay. İyi bir insanı herkes oynar. Karakter oyuncusunu oynamak zordur. Filmi başından sonuna kadar götüren karakter oyuncusudur. Başrol oyuncusunun dört beş gün çalıştığı zamanlarda benim yirmi iki gün çalıştığım çok olmuştur. Benim mesaim daha fazlaydı. Kararkter oyunculuğu dedininiz gibi zordur. Filmi başından sonuna kadar götüren karakter oyuncusudur. Başladığımda çok zorlandım. Bana çok ağır geldi kötü adamı oynamak. Kötü adama çok çok iyi oynadığımı düşünüyorum. Gençlere iyi mesajlar vermesi anlamında bunu iyi başardığımı düşünüyorum. Genç kızların kötü yola düşmemesi, gençlerin uyuşturucu batağına düşmemesi için güzel mesajlar verdim. Hala da genç arkadaşlara çok iyi mesajlar vermeye devam ediyorum.

Set anılarınız var mı?

Olmaz mı? Set anılarımız çok tabi. Eskiden şimdiki gibi çelik iplerle bağlı değildi insanlar. Birini aşağı sallamak zorundayım. Hayatı benim ellerimde o kadar çok insan yaşadım ki. Bileklerinden tutup aşağıya sallıyorum. Filmlere bakarsanız bu benim yüzümden belli oluyor. O kadar tedirgin oluyordum ki. Küçük bir dikkatsizlikle kötü bir kaza olabilirdi. Ama ben o rolünde üstesinden geliyordum. Koşmak, onu kovalamak zor bir çok şey yaşadım sinemada. Hangi birini anlatayım.

Bu kadar filmden sonra rahat yaşayacak kadar para kazandınız mı?

Hayır.

Yeni projeler var mı?

Yeni projelerim hep oluyor. Bunlar bazen gerçekleşiyor bazen gerçekleşemiyor. Ama yeni projeler oluyor elbette. Film teklifleri geliyor, dizi teklifleri geliyor bunları değerlendirmeye devam ediyorum elbette. Bazıları olumlu bazıları olumsuz sonuçlanıyor.

Film teklifleri hep kötü karakter olarak gelmeye devam edecek mi?

Zaman zaman iyi adam rolleri de çıkıyor. Bazen komedi de oluyor ama genelde kötü adam rolleri geliyor elbette. Bu biraz üzerime yapıştı doğrusu.

Hedeflediğiniz yer burası mıydı?

Değil. Daha ilerisi var elbette. Daha iyi projelerde yapabileceğim çok şey var.

Çapkın mısınız?

Oldukça.

Ben oyuncuyum her rolü oynarım mı diyorsunuz?

Oynamam.

Aşk var mı?

Hayır. Şu anda tek düşündüğüm şey ciddi bir iş. Güzel bir proje. O benim için daha önemli. İyi bir proje de yer almak çalışmak benim için daha da önemli.

Neden bizim sinemamız dünya sinemasıyla eşdeğer değil?

Bizde maalesef adamına göre senaryo yazılıyor. Senaryo neredeyse kişinin birebir üzerine yazılıyor. Oysa oyuncu o role girmeli. Dünya da bu böyle.  Senaryo, yönetmen imkanlar hepsi etken elbette.

Siz kime iyi oyuncu dersiniz?

Rolünün hakkını veren, seyirciye duyguyu geçiren herkese iyi oyuncu derim.

 Bu projede ben olmalıydım dediğiniz oldu mu?

Olmaz mı? Oldu elbette. Bazen başkaları bunu söylüyor. Bu projede sen olmalıydın diyorlar. Onların projelerinde benim olmam onlara artı getirir. Benim çok iyi bir seyirci kitlem var. Bir çok üniversiteden bana davetler geliyor. Gençlik seviyor beni. Onlara deneyimlerimi aktarmayı seviyorum.

Kitap yazmayı düşünüyor musunuz?

Yazma demeyelim de yazdırmayı düşünmekteyim. Belki bir gün anılarımı anlatıp yazdırabilirim. Yazmak zor elbette.

Bana vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim.

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik