Reklam
Reklam
istanbul escort

Deniz Oral “Bizim ülkemizde maalesef güzelliğe, fiziğe önem veriliyor. Hiç tiyatrocu olmayanları görüyoruz sahnede.”

“Sadece güzellik olarak var ama başka bir şeyleri yok. Oyuncu olarak bir şey katamıyorlar maalesef. Güzelliğin oyunculuğu etkileyeceğini sanmıyorum.” Diyen Deniz Oral ile samimi ve keyifli bir röportaj yaptık. Bu güzel röportajı haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Deniz Oral  “Bizim ülkemizde maalesef güzelliğe, fiziğe önem veriliyor. Hiç tiyatrocu olmayanları görüyoruz sahnede.”
Bu içerik 2500 kez okundu.
Reklam

 

 

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

Bize biraz Deniz Oral’dan bahseder misiniz?

Çok kısa bahsedeyim. Şöyle söyleyeyim. Klasik olacak gerçi ama on yaşımda başladım tiyatroya. Mersin’de. O sahne tozunu aldıktan sonra aslında ben top oynuyordum, topçu olacaktım. Ama tiyatrodan kopamadım. Sonra askerlik geldi. Gittim geldim. O dönem 1985’ te Ankara’dan misafir tiyatro gelmişti, çocuk tiyatrosu. Onlar böyle bir teklif yaptılar, bizimle gelir misin Ankara’ ya dediler, bende gözüm kapalı tabi ki gelirim dedim. 1985’ te Ankara’ ya geldim. Yedi sene Ankara maceram var benim.  İşlerin merkezi İstanbul biliyorsunuz. Dedim ki İstanbul’ a gitmem lazım. Ankara’ da öğrenimimi tamamladım. Ankara’ dan İstanbul’ a gittim. İstanbul’ dayım. İşte diziler, dublaj, tiyatro falan yuvarlanıp gidiyoruz.

Oyunculuk hikâyenizde sizi yaralayan olaylar oldu mu?

Yok ya. Öyle çok beni etkileyen şeyler olmadı. Ama oynadığımız bazı karakterlerden etkilenmemek elde değil. Ben bir dizi çekiyordum Cüneyt Arkın’ la beraber. Orada kötü bir taksiciyi oynuyordum. Kötü derken yani içki içip karısını döven böyle bir tip oynuyordum. İnsan kötü oluyor. Oynadığımız role bakabiliyoruz dışarıdan. İnsan böyle rolde biraz tedirgin olabiliyor. Olmuyor değiliz. Ama öyle yaralamak değil.

Güzellik, yakışıklılık yeteneği geri plana itiyor mu?

Bence bu soruyu başkalarına soralım. Ben öyle olacağını tahmin etmiyorum. Bizim ülkemizde maalesef güzelliğe, fiziğe önem veriliyor. Hiç tiyatrocu olmayanları görüyoruz sahnede. Sadece güzellik olarak var ama başka bir şeyleri yok. Oyuncu olarak bir şey katamıyorlar maalesef. Güzelliğin oyunculuğu etkileyeceğini sanmıyorum.

Bu rolü ben oynamalıydım dediğiniz oldu mu?

Hayatımda dizi anlamında olmadı ama tiyatroda olmuştur. Ya da şansıma iyi roller geldi. Güzel roller çıktı. Oyuncu olarak ta öyle bir derdim yok zaten. Bunu oynamak istiyorum, şunu oynayayım diye, ne olursa oynuyorum ben.

Siz ne zaman ben başardım dersiniz?

Ona daha çok var. Hala öğrenme aşamasındayım. Kendi adıma söyleyeyim hala öğreniyorum. Çünkü çok büyük bir yelpaze oyunculuk. Ömrümüz yetmeye de bilir.

Çok sempatiksiniz. Yakından görünce daha emin oldum. Kiloların buna faydası var mı?

Ben çocukluğumdan beri böyleyim. Top oynadığım yıllarda da biraz kiloluydum. Benim kemik yapımdan, biraz da aileden gelen bir şey. Ben Mersin’ liyim, asıl bizim oranın yemekleri güzeldir, duymuşsunuzdur herhalde. Güneyin yemekleri güzel olduğu için, çocukluğumdan beri kilolu olduğum için, kilolarımla biraz barışığım. Zayıflayayım, öyle daha yakışıklı olurum gibi bir düşüncem yok. Ben güzelim, hem şişmanım böyle iyi.

Kendinizi eleştirirken acımasız mısınız?

Yok. Değilim. Eleştirdiğim noktalar oluyor. Yaptığım hatalar oluyor. Ama çok keskin değil.

Oyuncular için sahne önü kadar, sahne arkasında da dostane davranışlar var mı?

Profesyonellik hayatımızın içerisinde her türlü olaylar var. Küslükte olur kavgamızda olur. Sahneye çıktığımız zaman bunların hiçbiri kalmıyor.  Birbirimizle oynarız. Ama herkes birbirini sevmek zorunda değil. Allah’ tan ki çok şanslı bir ekibiz. Ekip olarak ta çok iyiyiz. Sahne gerisinde de iyi dostuz. Onun için iyi bir ekip kurduğumuza inanıyorum. Kadronun iyi olması bizim şansımız. İyi bir kadroya sahibiz. Hiç bir problem yok.

Sizin için projenin nesi önemlidir?

Bana katabileceği şeyler önemli. Oyunculuğuma bir şey katıyorsa, kişiliğime bir şey katıyorsa o yönden de biraz seçme şansımız oluyor. Çünkü çok seçme şansımız yok. Bu ülkede oyunculuğa verilen değer çok az olduğu için çok fazla seçme şansımız yok. Yine de seçmeye çalışıyoruz.

Deniz Oral kendine baktığında neleri beğenir, neleri beğenmez?

Hiç öyle şunu beğeniyorum, bunu beğenmiyorum gibi bir şeyim olmadı. Yaptığım işten haz alıyorum. Onun içinde böyle bir seçim yapmadım hayatım boyunca. O yönden iyiyimdir ve o yönde kendimi kutluyorum.

Hayatınız da karmakarışık olaylar oldu mu?

Çok. Ona hiç girmeyelim. Çok karmakarışık olaylar oldu. Hepsinin üstesinden geliyoruz Allah’ a şükür.

Oyunculuğun manevi tarafının çok önemli olduğunu söylüyor birçok oyuncu. Gerçekten maddi tarafının hiç mi önemi yok?

Onu bir kenara atamayız. Ama tiyatro için kullanıyorsanız bu soruyu manevi değeri daha büyük. Çünkü para kazanmıyoruz hakikaten tiyatrodan. Ama seyirciyle birebir buluşmak bizim için yetiyor. O alkışı almak, ya da işte eleştiriyi almak hem güzel, hem kötü tarafından o bizi mutlu ediyor. Yetiyor yani. Oyuncunun haz aldığı bir şeydir.

Git gide sevgi kavramı yok olmak üzere. Bu hızlı tükenmenin nedeni ne sizce?

Sevgisizliğin birçok nedeni var. Toplumun sevgisizliğinden ele almak gerekiyor. Ben karamsar bakmıyorum. Ben bizden sonra gelecek nesile çok güveniyorum. İyi yetişiyorlar çünkü.

 

Sanatçı yaşamıyla topluma örnek olmak zorunda mıdır?

Yok. Hiç öyle bir şey yok. Sanatçıdır, örnek olur. Öyle bir şey yok.

 

Sizin vazgeçilmeziniz olması için bir insan neler yapmalı?

Ben hiç o açıdan bakmadım. Hiç öyle düşünmedim. Vazgeçilmezlik olayını. Kalıcı olmak daha önemli bence.

Çok teşekkür ediyorum.

Ben teşekkür ederim.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik