Reklam
Reklam
istanbul escort

İlyas Salman “Ben alçak gönüllüyüm ama alçak değilim. Bazen alçaklıkla, alçak gönüllülüğü birbirine karıştırıyorlar. Öyle değilim. Alçak gönüllüyüm ama alçak olmadım hiçbir zaman.”

Usta oyuncu İlyas Salman ile yaptığımız güzel söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

İlyas Salman  “Ben alçak gönüllüyüm ama alçak değilim. Bazen alçaklıkla, alçak gönüllülüğü birbirine karıştırıyorlar. Öyle değilim. Alçak gönüllüyüm ama alçak olmadım hiçbir zaman.”
Bu içerik 3169 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

 

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

Sizi duygu yoğunluğunda gördüm. İlyas Salman hep bu kadar duygusal mıdır?

Şunu açıkça söyleyeyim. Ben sevdiğimi ciğerime sokarım, sevmediğimin de ciğerine sokarım. Eğer bu cümleden ne anlıyorlarsa o anlam bütün insanlara gitsin diye düşünüyorum.

Kimlere oyuncu dersiniz?

Yaşar gibi oynayanlara oyuncu derim ben. Yani hayatı tanımadan oyunculuk yapılamaz. Sanat hayatın akrabasıdır. Söz gelimi sinema yapıyorsanız eğer, hayat sanatın perdeye aktarılmasıdır. Tiyatro yapıyorsanız eğer, hayat sanatın sahneye çıkarılmasıdır. Ressamsanız eğer, hayat sanatın tuvale aktarılmasıdır. Müzisyenseniz eğer hayat melodilere dökülmesidir.

Oyunculukta şansın ne kadar faktörü olabilir. İyi bir oyuncu değilseniz şans sizi nereye kadar götürür.

Şans sizi şöhrete götürür ama adam etmez. Bu kadar söyleyeceğim.

Dizilerde oynamak zorunda olmadığınızı, yeterince birikim yaptığınızı okudum bir röportajınızda. İlyas Salman seçici olacak kadar rahatta mı  yaşıyor?

Şimdi şöyle bir şey var. Ben hiçbir zaman zengin olmadım. Ama hiçbir zaman yoksul da olmadım. Yoksul oldum çocukluğumda., çok yoksuldum.  Hamal Vahap’ın oğluydum ben. Şuna inanıyorum, orta halli hayatı herkes kabul etmeli. Benim orta halli hayatı ömür boyu sürdürecek kadar bir gelirim var. Keşke Türkiye’de yetmiş milyon insan orta halli hayatı kabul etse. O zaman çukurun dibinde kimse kalmaz.

İlyas Salman’ın aynalarla arası nasıldır?

Ben utanmadan bakabiliyorum.

 

İlyas Salman komik olduğu kadar iyi bir dram oyuncusu da. Hangi rol ona daha yakın?

Sarı Mercedes’i izlediniz mi bilmiyorum.

İzledim.

Orada ki Bayram rolü bana çok yakın. Bir de Hababam sınıfı oynamıştık, Hababam sınıfı güle güle. Bir öğretmeni oynamıştım. O da diğer hababam sınıflarıyla aynı çizgide değildir. dramatik bir filmdir. Ben dramatik rollerde de başarılı olduğumu orada kanıtladım. Açık söylüyorum, beni başkaları alkışlamasın, önce kendi kendimi alkışlayayım.

Sesiniz güzel, iyi şiir okuyorsunuz. Sahnede olmak gördüğüm kadarıyla sizi çok mutlu ediyor. İlyas Salman’ın hayatında müzik nerede?

En iyi yerde. Güzel ses yoktur. Çirkin ses de yoktur. Kullanılmayan ses vardır. Kullanılan ses vardır. Ben adam gibi kullandığım için güzel gözüküyordur. Bütün insanların sesi kadar doğaldır benim sesim de.

Oyuncu olarak mı kendinizi daha iyi ifade ediyorsunuz, yoksa türkü söylerken mi

İkisinde de kendimi  çok iyi ifade ettiğime inanıyorum. Çünkü ikisini de inanarak yapıyorum. İnanmadan yaptığın şey çirkinleşir.

Neden uzun zamandır sinema filminde görmüyoruz sizi?

Politik yargılarım, politik düşüncem sinema şirketlerine düşman gibi görünmemi sağladı. Onun için de bana film teklifleri getirmediler. Getirmesinler umurumda değil. Ben şu anda da oynuyorum. Onlar izin vermese de.

Şu an iyi filmler çekiliyor mu?

Çok film çekiliyor. Ama iyi film çekiliyor mu? Çekilmiyor. Çok film çekilmesi mutlaka bir gün iyi film çıkacağı anlamına gelir. Onun için izleyicimizin sinemaya gitmesini alkışlıyorum açıkçası. İyi ya da kötü film fark etmiyor. İzleyicimiz sinemaya gitmeye devam ettiği süre içerisinde iyi filmler çıkacak diye düşünüyorum.

Dostluk nedir? Sizin dostlukta kriterleriniz nelerdir?

Dostlukta kriterim şu babam. Acıyı da, tatlıyı da paylaşmalı. Paylaşılmayan hayat çirkinleşir. İşin içerisinde acı olsun, tatlı olsun, hüzün olsun, gülücüm olun. Dedim ya ben sevdiğimi ciğerime sokarım. Sevmediğimin de ciğerine sokarım. Ben böyle yaşıyorum.

Ne kadar sıklıkta keşke derseniz?

Dünyanın değişmesini istiyorum. Dünya çok çirkin sermayedarların elinde. Üç beş para babasının elinde. bunda keşke diyorum.

Uzun sanat yaşamında pişman olduğunuz projeler oldu mu?

Oldu. bir sanatçı her zaman kendi istediğimi yaptım diyemez.  Ben sırf evime ekmek götürebilmek adına sıradan video filmleri de çektim. Ama hiç biri ihanet değildi. İnancıma ihanet etmedim. Açıkça söylüyorum. Ucuz ve kötü filmler yaptığım dönemler oldu. Niye saklayım ki.

İlyas Salman buraya kadar mı gelmeliydi. Daha ilerisi var mıydı?

Daha ilerisi var. Mesela en son, sis ve gece diye bir film çektim. Hem Ankara film festivalinde en iyi erkek oyuncu ödülünü aldım, hem de Sadri Alışık ödüllerini aldım. Yakında altın koza  film festivali olacak. Orada da bana verecekler Antalya da da. çünkü benden başka alacak oyuncu yok.

Şöhret nedir? Şöhret insanın kimliğini değiştirir mi?

Hayır. Benim evime ekmek götüremediğim zamanlar da oldu. Benim kimliğimi kişiliğimi değiştiremez. İnsanların kimliğini kişiliğini çocukluğu oluşturur. Freud diyor ki, bir insanın kişiliği sıfır ile yedi yaş arasında kemikleşir. Benim kişiliğim kemikleşti. Bundan sonra beni ne şöhret değiştirir. Ne de kazandığım para. Ben halka ve hakka aşığım. Bunu kimse değiştiremez.

İlyas Salman mütevazı mı yaşar?

Ben alçak gönüllüyüm ama alçak değilim. Bazen alçaklıkla, alçak gönüllülüğü birbirine karıştırıyorlar. Öyle değilim. Alçak gönüllüyüm ama alçak olmadım hiçbir zaman.

Bana vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

Rica ederim. ben teşekkür ederim. Yazarlarına, çizerlerine derginin çok teşekkür ederim. Tenezzül edip bana vakit ayırdığınız için ben size teşekkür ederim.

 

 

 

 

 

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik