Reklam
Reklam
istanbul escort

Tayland- Bangkok

Tayland'ı ziyaret etmek için en güzel dönem aralık- mart ayları arası. Nisan ve mayıs ayları çok sıcak geçebiliyor. Hazirandan sonra ise yağmura yakalanma ihtimali artsa da aslında 12 ay ziyaret edebileceğiniz bir ülke, hep ılık.

Tayland- Bangkok
Bu içerik 1700 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

 

Gezgin: Serpil Torun

Madem Tayland'ın başkentindeyiz, ülke hakkında çok kısa bilgi verelim.

Din olarak halkın büyük çoğunluğu Budizm'i benimsemiş, şehirde gezilecek yerlerin de çoğu Budist tapınaklarından oluşuyor.

Sevgi ve saygı kültürlerinde var. Taylar, kavgadan kaçınan, toleranslı ve itaatkar insanlar.

Tayland, dünya çapında turist çeken bir ülke.

Dilleri Tayca, kendilerine özgü garip bir alfabeleri var. Ama her şeyin İngilizce açıklaması da yazıyor, dolayısıyla bir turist olarak zorlanmıyorsunuz. İngilizce bilmeseniz de zorlanmazsınız, zira halk da çok fazla İngilizce bilmiyor. Ama bir şekilde turistlerle anlaşıyorlar, herkes yolunu buluyor.

Para birimleri ise Thai Baht (THB). Bizim paramızdan daha değersiz. Neredeyse yarısı. O yüzden çok ucuz bir yer. Sadece uçak bileti pahalı.

Tayland'ı ziyaret etmek için en güzel dönem aralık- mart ayları arası. Nisan ve mayıs ayları çok sıcak geçebiliyor. Hazirandan sonra ise yağmura yakalanma ihtimali artsa da aslında 12 ay ziyaret edebileceğiniz bir ülke, hep ılık. 

Taksiler Bangkok şehir içi ulaşımında yine bir opsiyon ama şehrin içindekilere taksimetre açtırmak biraz zor. Sizi pazarlık usulü araçlarına alıyorlar.  Burada tuk tuk lar çok fazla. Neredeyse bunları her yerde görüyorsunuz. Gideceğin yerlere pazarlık yaparak gidiyorsun. Zaten aldığın her şeyde pazarlık yaparsan fiyatın dört de birine alabilirsin.

Yıllar önce bir savaşı filler sayesinde kazanmışlar o yüzden taylar için filler çok kutsal.

Nüfusun yüzde yetmişi kadın, yüzde otuzu erkek.

Sıcaktan inekler yağ bağlayamadığı için süt ve süt ürünü burada yokmuş. Olanlarda çok pahalı. Bu yüzden dişleri çok kötü.

Bangkok ilginç bir şehir, gördüğüm en kozmopolit yerlerden biri. Karşıtlıkların bir arada olduğu şaşırtıcı bir başkent. Bir yanda pislik, bir yanda lüks; bir yanda geleneksel tapınaklar, diğer yanda aşırı modern binalar; bir yanda sıcak, öbür yanda klimalı müthiş alışveriş merkezleri…

Bangkok'ta sokak yemeği ve meyve satıcıları her yerde. Pişirilen yemeklerin naylon poşetlerde satılmasını garipseyerek ilk şaşkınlığı yaşıyoruz. Halk poşette yemeğini alıp evine gidiyor.

Eğer yüzen markete gidecekseniz ve Bangkok merkezinde toplu taşıma amaçlı turist botlarını kullanacaksanız bu "özel bot turu" çok gerekli bir aktivite değil. Yanınıza kayıkla bazı hediyelik eşyacılar bile yanaşıyor. Yüzen market konseptini de böylece anlamış oluyorsunuz.

Grand Palace: Kraliyet ailesinin büyük sarayı, hali hazırda kullanımda. Kral ve kraliçe burada yaşamasalar da bazı resmi törenler bu sarayda gerçekleşiyor.

Grand Palace'ta kıyafet kuralları çok sıkı. Şort erkeklere de bayanlara da yasak. Kolsuz kıyafetler istenmiyor. Girişte kıyafet kiralayabildiğiniz bir bölüm var.

Kıyafet kuralları Grand Palace'taki kadar olmasa da yine sıkı, şort ve askılı üstler kabul edilmiyor. Yatan Buda'nın olduğu bölüme girerken ayakkabılarınızı çıkarıyorsunuz.

Burada masaj yaptırmadan da dönmemek lazım.

Altın Buddha tapınağı ise Çin mahallesinde. Buradaki altın heykelin 14. yüzyılda yapılmış olduğuna inanılıyor. 1700lü yıllarda ise hırsızlıktan koruma amaçlı heykeli alçı ile kaplıyorlar. Daha sonra da alçıyı kazımak kimsenin aklına gelmiyor. Yıllarca alçı ile kaplı heykel oradan oraya taşınıyor ve en son 1955'te şu an bulunduğu Çin mahallesindeki tapınağa getirilirken yanlışlıkla düşürülüyor. Düştüğünde çatlayan alçının bazı yerlerinden içinde altın olduğu anlaşılıyor ve alçı dikkatli bir biçimde yok ediliyor, dev altın heykel ortaya çıkıyor.

Çin mahallesini hem alışveriş, hem de yemek için gezin derim.

Siam Paragon ise Bangkok'un en lüks alışveriş merkezi.

Bangkok'un ünlü caddesi Khao San Road'a. Sırasıra dizilmiş barlar, hediyelik eşya dükkanları, sokak yemeği ve masaj salonları olarak özetleyebiliriz Khao San Road'u.

Bangkok'tayken adım başı masaj salonu göreceksiniz. Gezdikçe masaj yaptırmak ayaklara çok iyi geliyor. Dinlenmiş oluyorsunuz ve gezmeye kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

Bangkok'ta alışveriş o kadar önemli bir aktivite.

Tayland'ın leziz meyvelerini bile sokaktan alırken soyulmamış biçimde alıp daha sonra soyup yedik. Özellikle durian meyvesi  burada yenmesi gereken meyveler arasında.  Bangkok meyve ile karın doyurmak için güzel bir yer.

Keyifli bir tatildi. Kendimi çok başka bir dünyada gibi hissettim.  Buraya tekrar tekrar gelebilirim.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik