Reklam
Reklam
istanbul escort

Belçika – Brüksel

Yine güzel bir ülke ve onun başkentini gezeceğiz. Benim çok keyif aldığım ülkelerden birsini de Belçika oldu. Eminim siz de benimle gezerken çok keyif alacaksınız.

Belçika – Brüksel
Bu içerik 1821 kez okundu.
Reklam

 

 

Gezgin: Onur Sancak

Yine güzel bir ülke ve onun başkentini gezeceğiz. Benim çok keyif aldığım ülkelerden birsini de Belçika oldu. Eminim siz de benimle gezerken çok keyif alacaksınız.

Grand place

Ne zaman gitsem hep hareketli bir meydan. Elbette bol bol fotoğraf çektirdim. Genelde Brüksel’e gelen insanlar buraya geliyorlar. Görülmeye değer bir yer. Kral evi olarak bilinen Maison du Roi, Le Renard Lonca evi burada. Ağustos ayında beş günlük düzenlenen le Tapis de fleurs çiçek halısını da burada görebilirsiniz. Elbette çok fazla hediyelik eşya dükkanı, çikolata dükkanları, kafeler de buranın çevresinde yer almaktadır.

Hotel de Ville

Brüksel’in önemli meydanlarından biri olan Grand Place meydanında yer alıyor.  Brüksel’in belediye binasıdır. 13. y.y da gotik tarzda yapılmış bir eser. Kraliyet ailesinin düğün gibi özel günlerinde kullanıma açık bir yer.

Manneken pis (İşeyen çocuk heykeli)

Brüksel’in önemli heykellerinden birisi bu. Önünde inanılmaz bir kuyruk oluyor. Fotoğraf çektirmek için oldukça çaba harcıyorsunuz. Brüksel’in en önemli yapılarından biri. Tabi ki Grand place meydanında yer alıyor. 17. yy yapımı küçük bir heykel. Ünü kadar büyük bir heykel değil. 61 cm boyundaki bir heykel.

Atomium

Yine Brüksel’in önemli  simgelerinden birisi Atomium. Sıra dışı bir tasarımı var. 1958 yılında dünya fuarı için inşa edilmiş bir yapı.  Demir kristalinin 165 milyar kez büyütülmüş halinin tasvir edilmiş hali. 18 metre çapında, 9 bölümden oluşmuş. Gece ışıklandırılması da görülmeye değer.

Mini Europe

Bu da ünlü bir minyatür park. 350 adat minyatür yapı sergileniyor. Zevkle gezeceğinizi tahmin ediyorum.

St. Michael ve St. Gudula Katedrali

12.yy yapılmış ve 1962 yılında katedral unvanına kavuşmuş bir yer. Brüksel’in en ünlü dini yapılarından biri. Burada kraliyet ailesinin düğün ve cenaze törenleri yapılıyor.

Belçika Kraliyet Sarayı(Place Royale)

Bu da Belçika’nın önemli yapılarından birisi. Brüksel Kraliyet ailesi günümüzde burada değil, Brüksel’in merkezine uzak  bir noktada Laeken Kalesi’nde yaşıyormuş.

Belçika Karikatür Müzesi

Belçika Karikatür Müzesi, şehrin en ünlü müzelerinden birisi. Çizgi roman ve karikatür odaklı müzede, karikatürün yaradılışı, gelişimi ile ilgili çalışmaların yanı sıra Brüksel kökenli sanatçıların çalışmaları, 1929–1960 yılları arasında karikatürün gelişimi, kitap kapaklarında kullanılan çizimler gibi eserleri görebilirsiniz. Ten Ten ve Şirinler ile ilgili objeler, müzenin en dikkat çekici yerleri.

Brüksel Oyuncak Müzesi

1850’lerden günümüze ayılar, arabalar, bebekler, minyatürleri, atlıkarıncalar gibi birçok oyuncak ile zengin bir koleksiyona sahip olan Brüksel Oyuncak Müzesi (Musee de Jouet), büyük küçük her yaştan için Brüksel gezisi boyunca uğranılabilecek güzel bir gezi noktası.

Notre Dame de la Chapelle

Notre Dame de la Chapelle, Brüksel’deki bir diğer önemli kilise. 1134 yılında Godfrey I. Leuven tarafından kurulan kilisenin günümüzde görünen bölümlerinin büyük bir kısmı 13. yüzyıldan kalma.

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik