Reklam
Reklam
istanbul escort

Hollanda – Amsterdam

Hollanda’nın güzel şehirlerinden birisi Amsterdam’ı tanıtmaya çalışacağım sizlere. Hollanda’nın bütün şehirleri muhteşem ama Amsterdam bir başka. Rüyalarınıza girecek kadar güzel olan bu şehri mutlaka görmelisiniz. Özgürlükler ülkesi Hollanda’nın, güzel şehrini şimdi birlikte biraz dolaşalım.

Hollanda – Amsterdam
Bu içerik 2323 kez okundu.
Reklam

 

 

Gezgin: Onur Sancak

Hollanda’nın güzel şehirlerinden birisi Amsterdam’ı tanıtmaya çalışacağım sizlere. Hollanda’nın bütün şehirleri muhteşem ama Amsterdam bir başka.  

Rüyalarınıza girecek kadar güzel olan bu şehri mutlaka görmelisiniz. Özgürlükler ülkesi Hollanda’nın,  güzel şehrini şimdi birlikte biraz dolaşalım. İneği, peyniri. Sabosu meşhur olan bu ülkeye bayılacaksınız.

Muhteşem kanallarında dolaşmak, sokaklarında bu muhteşem şehre bakarak gezmek anlatılmaz elbette.

Amsterdam kanalları:
Amsterdam deyince elbette aklımıza kanallar geliyor. Sandalla ya da teknelerle kanallarda gezmek. Gezerken çevreyi gözünü kırpmadan seyretmek muhteşem bir duygu.

Ben soluksuz hiçbir anını kaçırmak istemeden etrafı seyrettim. Kanal kenarlarında bol bol yürüyüş yapabilirsiniz. Ya da bir kanalın kenarına konmuş bir banka oturup hayal kurabilirsiniz.

Dam Meydanı:

Dam Meydanı, Amsterdam’ın en hareketli ve önemli meydanı. Amsterdam Kraliyet Sarayı, Nieuwe Kerk, Ulusal Anıt ve Madame Tussauds Müzesi bu alandaki en önemli gezi noktalarından bazıları. Dam Meydanı’ndan şehrin diğer önemli yerlerine kısa bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. Muhteşem evleri ile keyifli bir yer.

Kraliyet Sarayı

Amsterdam’ın önemli yapılarından birisi de kraliyet sarayı. Bu sarayda şehrin merkezinde Dam meydanında yer alıyor. 1965 De Belediye Binası olarak açılan bina, günümüzde kraliyet sarayı olarak hizmet veriyor.

Nieuwe Kerk

Nieuwe Kerk, “Yeni Kilise” anlamına gelse de şehrin en eski ikinci kilisesi. 14. yüzyılda inşa edilen kilise, tarihi boyunca birçok kez elden geçirilmiş. Büyük Org, Oyma Vaiz Kürsüsü, Michiel de Ruyter’in Mezarı yapının en önemli bölümlerinden. Nieuwe Kerk, günümüzde kilise olarak değil de sergi yeri olarak hizmet veriyor. Yapıyı gezmek için düzenlenen sergilere katılabilirsiniz. Çok keyif alacaksınız.

Begijnhof

Amsterdam gezilecek yerler listemdeki favori noktalarımdan. Burası, 1346 yılında manastır yeminleri olmadan rahibe olarak yaşayan Katolik kardeşler birliği Begijntjes için ibadethane olarak inşa edilmiş bir alan. Avlu çevresinde şehrin en eski evi olduğu tahmin edilen Het Houten Huis, 15. yüzyıldan kalma kilise Engelse Kerk ve 1680 yılında yapılan Begijnhof Şapeli bulunuyor.

Red Light District

Çok ilginç yerlerden birisi de burası. Kırmızı fener mahallesi olarak adlandırılan yer, sadece Amsterdam’ın değil, bütün Avrupa’nın en önemli yerlerinden birisi. Burada birçok seks shop, randevu evi, gay bar, özel sinema, tiyatro ve çeşitli türlerde müzeler bulunuyor. Amsterdam’ın dünyaca tanınır olmasında bu bölgenin önemi çok fazla. Hemen aklınıza kötü şeyler gelmesin, özellikle gündüzleri bölgede her yaştan gezgin bölgeyi turistik olarak geziyor. Gündüzleri son derece güvenli olan alana göz atabilirsiniz.

Rijksmuseum

17. yüzyıl Hollanda sanatına adanmış en geniş koleksiyonun yanı sıra Ortaçağ’dan günümüze uzanan ilgi çekici eserlerin de sergilendiği Hollanda Ulusal Müzesi olan Rijksmuseum, Amsterdam’ın en ünlü ve önemli müzesi. Dünyanın en büyük Felemenk sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzede birçok değerli eseri inceleyebilirsiniz.

Van Gogh Müzesi

Amsterdam’ın bir diğer ünlü müzesi olan Van Gogh Müzesi, dünyanın en kapsamlı Van Gogh (1853-1890) koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Müzede sanatçı Van Gogh’un birçok resmi, çizimi, mektubu ve çağdaş sanatçıların eserleri sergileniyor.

Anne Frank’ın Evi

20. yüzyılın en önemli kitapları arasında yer alan Anne Frank’in Hatıra Defteri’ni birçoğunuz duymuştur. II. Dünya Savaşı’nda Anne Frank ve ailesinin iki yıl boyunca saklandığı ev günümüzde müzeye çevrilmiş ve Anne Frank Evi adı ile şehrin en önemli noktalarından biri olmuş durumda.

Amsterdam Çiçek Pazarı

Şarkılara konu olan Amsterdam Çiçek Pazarı şehrin en önemli yerlerinden olmasa da en ünlü noktalarından. Amsterdam’a kadar gidip de ünlü çiçek pazarında bir tur atmadan, mevsim çiçeklerine göz atıp lale soğanı almadan dönmek olmaz.

Madame Tussauds Müzesi

Dünyaca ünlü balmumu müzesi olan Madame Tussauds Müzesi’nin Amsterdam şubesi Dam Meydanı’nda yer alıyor. Müzede kraliyet ailesinden, ünlü sanatçı, oyuncu ve sporculara birçok ismin bal mumu heykelini görebilirsiniz. Burası daha önceden Madame Tussauds Müzesi gezme şansı olmayanlar için eğlenceli bir seçenek seçenek olabilir.

Heineken Experience

Burası Amsterdam’ın eğlenceli ve ünlü gezi noktalarından biri. Hollanda’nın ünlü bira firması olan Heineken ile çeşitli sunumların yapıldığı internaktif müze gezginlere oldukça keyifli vakit geçirtmesi ile ünlü.

Ben kesinlikle Hollanda’da yaşayabilirdim. Hayran oldum. Daha sonra bütün şehirlerini tanıtacağım. Kartpostal gibi. Defalarca gelebilirim. Yeni bir ülkenin yeni bir şehrinde buluşmak üzere. Sevgiyle kalın.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik