Reklam
Reklam
istanbul escort

Güney Afrika - Cape Town

İstanbul’dan Cape Town’a direk sefer mevcut. Aktarmasız yaklaşık on üç saat sürüyor. Güney Afrika'nın üç başkentinden birisidir. İngiliz sömürge eseri kurulmuş "burun Şehri" manasına gelen büyük limanı olan harika bir Güney Afrika şehri.

Güney Afrika - Cape Town
Bu içerik 3411 kez okundu.
Reklam

 

Gezgin: Muhammed Bulut

 

İstanbul’dan Cape Town’a  direk sefer mevcut. Aktarmasız yaklaşık on üç saat sürüyor. Güney Afrika parası olarak Rand kullanılır.

İlk gittiğimizde şehrin uzağında yer alan Table Mountain (Masa Dağı) Milli parkı içinde yer alan, denizciler için önemli olan Ümit Burnunu( Cape of Good  hope) ve Afrika kıtasının en uç noktası olan Cape Point’i görmenizi tavsiye derim.

Cape Point ayrıca Hint ve Atlas okyanuslarının kesiştiği nokta olarak da kabul ediliyor. Buranın biraz daha doğusunda yer alan Cape Agulhas da, Hint ve Atlas okyanuslarının kesiştiği nokta olarak da söylenmektedir. Bu Cape Point’e çıkmak için füniküler mevcut. Fünikülerle buraya çıktıktan sonra  uç noktaya yürüyüp hatıra fotoğrafları çektirebilirsiniz.

Yürüyüş yolunda hayvanlarla karşılaşmanız mümkün.  Hediyelik eşya dükkânları da burada mevcut.  Sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz.

Daha sonra buradan dönerken okyanus kenarında Simon’s Town kasabasına mutlaka uğrayın. Buranın yakınında ki, Boulder beach’e de gidin. Güney Afrika penguenlerini burada yakından görebilirsiniz.

Güney Afrika penguenleri, Kutup penguenlerine göre biraz daha küçük ve oldukça sevimliler.

İkinci gününüzde sabah erkenden Hout Bay kasabasına gidip buradan fok adasına kalkan tekne turlarına katılabilirsiniz. Fok adasına (Seal İsland) gidebilirsiniz.

Atlantik okyanusunun ortasında yer alan bu ada da fok balıklarını yakından görebilirsiniz.  Kasabaya geri döndüğünüzde foklara et vererek karaya çıkaran insanların yanına gidip, yaklaşık 5 tl gibi bir ücretle fokları sevmeniz mümkün.

Burada ayrıca yaz mevsimiyse okyanusa girip güneşlenmenizde mümkün elbette.

Öğle yemeği için okyanus balıklarını yiyip, yerel sosların tadına bakabilirsiniz. Buradan ayrıldıktan sonra World of Birds isimli kuş parkına gitmenizi öneriyorum. Giriş ücreti kişi başı 15 tl.

Bütün kuş çeşitlerini, maymun türlerini, Güney Afrika penguenlerini burada görmeniz mümkün. Buraya minimum 2-3 saat ayırmanız gerekiyor.

Ayrıca şehir merkezinde yer alan gece kulüplerinin ve restoranların yer aldığı Long İsland Street de dolaşabilirsiniz. eminim burada çok keyifli vakit geçireceksiniz

Akşam Cape Town’da şehir merkezinde yer alan Waterfront bölgesine gidip, vakit geçirebilirsiniz. Bu bölgede alışveriş merkezleri , lüks restoranlar ve marina bulunmaktadır.

Yemeğinizi lüks bir restoranda okyanus manzarası eşliğinde yiyebileceğiniz restoranlar mevcut. Fiyatlar Türkiye’ye göre oldukça uygun. Biz iki kişi balık, tatlı içecekler dahil,130 tl gibi bir ücret ödedik.

 

Ayrıca burada Cape Wheel isimli dönme dolaba binerek şehre tepeden bakarak, şehrin manzarasının tadına varabilirsiniz.

Bu bölgedeki köpekbalığı dalışını ve helikopter turlarını satın alabilirsiniz. İlginizi çekerse bunu tavsiye ederim.

3. gününüzde hava açıksa Masa Dağına çıkmanızı öneriyorum. Hava kapalıysa teleferik kapalı olduğu için bu dağa çıkmanız mümkün değil. Biz her gün hava durumuna bakarak havanın açık olduğu gün dağa çıkmak için yola çıktık.

Teleferikle herhangi bir noktada durmak yeterli. Teleferik kendi içinde döndüğü için şehir ve dağ manzarasını herkes izleyebiliyor. Yer kapmaca oynamanıza gerek yok.

İnince masa dağının üzerinin gerçekten masa gibi dümdüz olduğunu görüyoruz. Dağın üzerine sis çöktüğü zaman şehirden bakıldığında üzerine masa örtüsü serilmiş bir masa görüntüsü oluyor.

Burada fotoğraf çektirebilirsiniz.  Ayrıca kafe de mevcut.  Waterfront bölgesini gündüzde görmeniz tavsiye ederim. Biz helikopter turu satın aldık. Dört çeşit rota mevcut. Fiyatlar da buna göre değişiyor. Satın almadan önce mutlaka pazarlık yapın. Pazarlıkla fiyatı düşürüyorlar. Biz 25 dakikalık bize özel turu iki kişilik 750 tl ye satın aldık.

Bu turda Cape Town u kuşbakışı görmeniz mümkün. Kesinlikle tavsiye ederim. Stellenbosch kasabası , Cape Town’a yaklaşık kırk dakikalık mesafede. Vaktiniz varsa mutlaka uğrayın derim.

Üzüm bağlarının olduğu bu bölge özellikle akşam güneş batarken size güzel manzaralar sunmaktadır. Kasabada oldukça güzel malikâneler göreceksiniz. Varlıklı insanların sakin bir hayat sürdüğü bir kasaba burası. Ayrıca şarap meraklıları için, Güney Afrika şaraplarının tadına bakabilecekleri şarap fabrikaları burada bulunmaktadır.

Belli saatlerde ücretsiz şarap tadımları yaptırılmaktadır. Şarap meraklıları uğrayabilirler.  Şarap fabrikalarının mahzenine kadar girdim. Ayrıca satın almak için shoplar da mevcut.

Cape Town stadı 2010 yılı dünya kupasına da ev sahipliği yapmıştır. Gelmişken burayı da gezebilirsiniz.

İlginizi çekerse renkli evleriyle, şirin camisiyle bir müslüman mahallesi olan Bo-kaap mahallesini de ziyaret edebilirsiniz. Çok beğeneceğinize eminim.

Aslında yazacağım o kadar çok şey var ki, çok beğendiğim çok keyif alarak gezdiğim bir ülke Güney Afrika. Cape Town da öyle.

Başka bir ülkenin, başka bir şehrinde buluşmak üzere sevgiyle kalın.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik