Reklam
Reklam
istanbul escort

Suudi Arabistan – Medine

Kutsal topraklarda İrfan Bulut'un Umre ziyaretini sizlerle paylaşıyoruz. Mübarek Ramazan ayında güzel toprakları sizlere tanıtıyoruz. Bu güzel topraklar ve kutsal yerler haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Suudi Arabistan – Medine
Bu içerik 3220 kez okundu.
Reklam

Umre Yapan:İrfan Bulut

 

Umreye gitmek için sabırsızlanıyordum. O güne kadar heyecandan içim içime sığmıyordu. Ve o güzel gün geldi. Bende Umre ’ye gitmek için yola çıktım. Ve kutsal topraklarda geçirdiğim anlatılmaz duygularımı sizlerle paylaşacağım. Umre ziyaretim sırasında gittiğim Medine’yi size tanıtmaya çalışacağım.

Ramazanın bu güzel günlerinde kutsal toprakları sizlerle buluşturmak beni çok mutlu etti. Dilim döndüğünce dünyanın en güzel yerini size anlatacağım

Hicret dediğim de hepiniz hatırlayacaksınız. Peygamberimizin 622 yılında Mekke’den, Medine’ye göçüne Hicret dendiğini hepimiz Din kültürü dersinde öğrendik.  Sözlükte, Kişinin herhangi bir yerden kalben ayırılıp uzaklaşması anlamına gelen hicret, bir yeri terk ederek başka yere göçmek anlamında da kullanılır.

 

Medine deyince akla hurma geliyor elbette. Medine hurması oldukça meşhur.  O kadar çok şifası var ki saymakla bitmez. Bir sürü çeşidi de var hurmanın.  Buradan hurma almadan dönmeniz olmaz elbette.

Mescid-i Nebevi

İnşası sekiz ay sürmüş. Buranın ilk binası temel taş üzerine, kerpiçten bir adam boyu yükseklikte, üzeri açık yapılmış. Üç kapılı olarak inşa edilmiş, kıblesi Hz. Peygamber tarafından Kudüs’e doğru yapılmıştır. Geçirdiği ufak tefek restorasyon ve tamiratların haricinde Mescid-i Nebevî’nin kıble duvarının sınırı daima Hz. Peygamber devrindeki ilk inşaat sınırlarına bağlı kalınarak her hangi bir değişikliğe uğramamış.  Burası 622 yılında çok küçük bir mescidmiş. Mescidin her köşesinde Peygamber efendimizin kokusu var.  Bence burayı herkes ziyaret etmeli. Peygamber efendimizi selamlamak inanılmaz bir duygu.  Bu duyguyu yaşamak lazım.

Ravza-i Mutahhara

Burası yeryüzündeki cennet mescidi.  Peygamber efendimizin kendi elleriyle taşlarını koyduğu bir mescit burası.  Tarifi imkânsız bir yer. Peygamber efendimiz Mekke’den Medine’ye hicret ettiğinde ilk geldiği yer burası. Orada bulunan herkes efendimizi  ağırlamak istemektedir.

Temiz bahçe demektir. Bu tâbir; Medîne'de Mescid-i Nebevî'de Peygamberimiz (a.s.)'in kabri ile minberi arasındaki bölüme denir.

Peygamber efendimiz, kim evimle, miberim arasında namaz kılarsa cennette bir bahçede namaz kılar buyuruyor.  Çok değerli bir yer.

Duaların kabul edildiği bir yer.

Burayı gezerken çok duygulandım. Gözyaşlarımı tutamadım. Burada dua etmek bana çok huzur verdi.

Yeşil kubbe Yeşil Kubbe, Kubbe i Hadra- Mescidi Nebevi:  Peygamber efendimizin kabri.  Peygamberler vefat ettikleri yerde defnediliyorlar. Orası Hz Ayşe validemizin eviymiş.  Efendimiz orada vefat ettiği için. Oraya defnedilmiş. Efendimizin kabr-i saadetlerinin bulunduğu kısmın üzerine ilk kubbeyi Memlük Sultanı Kalavun yaptırmıştır.

Hücre-i Saadet:

Resul-ü Ekrem’in defnedildiği Hz Ayşe’nin odası.  Hz. Peygamber, Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer’in bulunduğu türbe.

Peygamber efendimiz beni ziyarete gelen beni gerçek hayatımda ziyaret etmiş gibidir buyurmuştur.

Hicaz Demiryolu:

II. Abdülhamit Han’ın yaptığı Hicaz demiryoluna gittik. Birisi hacca gelmek isterse bu demir yolunu kullanırmış. Bu da en etkili yerlerden birisi. Abdülhamit Han, bu projenin yapımı için çok uğraşmış. Ve bu kadar uğraşıdan sonra hayata geçirmiş.

Hurma ağaçlarıyla çevrili raylar, İstanbul’dan Medine’ye kadar geliyordu. Sekiz yıl gibi kısa sürede inşa edilmesi Avrupa’da şaşkınlık yaratmış. I. Dünya Savaşı sonrası demiryolu kendi kaderine terkedilmiş.  Şimdi artık burası bir müze olmuş.

Amberiye camii:

Medine tren istasyonunun yanındaki camii.

Mescid-i Kıbleteyn:

 Çift kıbleli camii. Bu mescidde namaz kıldığı sırada vahiy inmiş ve kıblenin artık Kâbe olduğu bildirilmiştir.

Uhud savaşının meydana geldiği alanı gördük. Ne kadar çok şey hissettim.  Bunları kelimelere sığdıramıyorum. Uhud şehitliği görülmeye değer yerlerden birisi.

Okçular tepesi de görmeniz gereken yerlerden birisi. Çok etkileneceksiniz. Uhud Savaşı’ında Hz. Peygamber’in sığındığı kaya aralığını gördük.

Uhud Dağı saatlerce baktığım yerlerden birisiydi.

Cennetü’l Baki

İslâm'ın Medine'de yayılmasında büyük emeği geçen ve oraya defnedilen Sahabe Efendilerimizin mezarlığına İslam alemi büyük ilgi gösteriyor.

Gördüğümüz yerlerden bazıları da Mescid-i Gamame, Efendimiz bayram namazı ve yağmur duası için için buraya çıktığı zaman kendisini bir bulutun gölgelemesi sebebiyle sonraki dönemlerde Gamame Mescidi adıyla meşhur olmuş.

Her anı benim için o kadar önemli ki. Herkese buranın nasip olmasını diliyorum. 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik