Reklam
Reklam
istanbul escort

Suudi Arabistan – Mekke

Umremi yaparken, Müslümanlar için önemli olan Mekke’ye gittik. Elbette Müslümanlar için dünyanın en güzel yeri.

Suudi Arabistan – Mekke
Bu içerik 2529 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

 

Umre Yapan: İrfan Bulut

 

 

 

 

Umremi yaparken, Müslümanlar için önemli olan Mekke’ye gittik.  Elbette Müslümanlar için dünyanın en güzel yeri. Buralarda dolaşmak, Kabe’ye el sürmek anlatılmaz bir duygu.  Bu duyguyu herkesin yaşamasını istiyorum. Buraya gelmek isteyen herkese  nasip olsun.

Mescid-Haram

Hac vazifesini yerine getirmek için gidilen, Kabe’yi de içine alan mescide,  Mescid-i  Haram deniyor. Mescidi Haram’ın içinde yer alan Kabe Müslümanların kıblesi. Burada Müslümanların günde beş defa yöneldiği  kutsal bir mescid.

Bilindiği gibi Mescid-i Haramdan önce ilk Müslümanların kıblesi Kudüsteki Mescid-i Aksa’ydı. Mescid-i Haramın içerisinde Zemzem kuyusu ve Makam-ı İbrahim bulunmaktadır. Hz. İbrahim’den sonra birçok defa değişikliğe uğramıştı.

Mescid-i Haramı çevreleyen duvarlarda, 19 tane kapı, 92 tane kubbe ve 7 tanede minare bulunmaktadır.

Kabe

Kâbe’nin etrafında tavaf yapılıyor.  Günahların affedilmesi için yapılıyor bu tavaf.  Buraya gelenler bir kenarda dua ediyorlar.

Kabe’nin yapılışı hakkındaki rivayetlere göre, Hz. Adem ile Havva cennetten çıkarıldıkları vakit yeryüzünde Arafat’ta buluşurlar, beraberce batıya doğru yürürler. Kabe’nin bulunduğu yere gelirler. Bu esnada Hz. Adem, bu buluşmaya şükür olmak üzere Rabbine ibadet etmek ister ve cennette iken, etrafında tavaf ederek ibadet ettiği nurdan sütunun tekrar kendisine verilmesini diler. İşte o nurdan sütun orada tecelli eder ve Hz. Adem, onun etrafında tavaf ederek Allah’a ibadet eder. Bu nurdan sütun Hz. Şit zamanında kaybolur, yerine bir taş kalır. Bunun üzerine Hz. Şit, onun yerine taştan onun gibi dört köşe bir bina yapar ve o siyah taşı binanın bir köşesine yerleştirir. İşte bugün Hacer-ül Esved diye bilinen siyah taş odur. Sonra Nuh tufanında bina kumlar altında uzunca bir süre gizli kalır.

Hz. İbrahim Allah’ın emri ile Kabe’nin bulunduğu yere gider. Oğlu İsmail, annesi ile birlikte orada iskan eder. Sonra İsmail ile beraber Kabe’nin yerini kazar. Hz. Şit tarafından yapılan binanın temellerini bulur ve o temellerin üzerine bugün mevcut olan Kabe’yi inşa eder. Ayette “Beytullah’ın temellerini yükseltiyor” cümlesi bunu ifade eder.”

Hz. İbrahim Peygamberin oğluyla inşa ettiği Kabe tadilatlarla günümüze kadar gelmiş.

Kabe’nin örtüsünde sarı olanlar altın, gri olanlar gümüşten yapılmıştır. Kabe-i muazzama Müslümanların en önemli kutsal mekanı.

Burası her saat kalabalık.  Günahlarından kurtulmak ve tövbe etmek için geliyorlar. Kabe’ye bakmak ayrı bir sevap. Her adımda sevap yazılıyor.  Kabe’nin temelleri yedi kat yerin altına kadar uzanıyormuş.  Elbette şimdiye kadar çok tadilat görmüş. 

Hacer-ül Esved

Hacer-ül Esved taşının ise Dünyadışı bir kökeni olduğu öne sürülüyor. Ayrıca Hacer-ül Esved’in, öyle sadece basit bir taş olmanın ötesinde evrensel düzeyde bir işlevi olduğu belirtiliyor. Efendimizin kokusunu taşıyor.

 

Hira dağı

Mekke’de bir dağ.  Nur anlamına geliyor. Nur dağı da deniyor. Hz Muhammed’in(s.a.s) evine  bir kilometre uzaklıkta.

Hz. Muhammed’e ilk vahiy Nur dağının tepesinde bulunan Hira mağarasında gelmiştir. Mekke’den, Mina’ya giden yolun yakınındadır. Çok önemli ve özel bir yerdir.

Arafat

Arafat’a çıktık. Mekke'nin doğusundaki tepeye Arafat deniyor. Haç zamanı çok kalabalık oluyormuş. Hacılar Kurban Bayramı'nın arife günü burada toplanıyormuş.  Mekke'nin doğusundaki tepeye Arafat denir.  Adem aleyhisselam ile Havva Anamız Cennet’ten ayrılıp yeryüzüne indirildikten sonra, Arafat’ta buluşmuşlardı. Bu güne “ Arefe ” bu yere de “ Arafat ” dendiğini biliyoruz.

Haccın kalbi olarak burası biliniyor. Müslümanlar için çok önemli bir konuma sahip.  Uzun süre sonra Adem Aleyhisselam ile Hava Anamız burada görüştükleri rivayet ediliyor. Hac maksadıyla gelinirse, Hacıların gelmesi gereken bir yer.

Mekke Müzesi

Mekke’ye gelen hacılar Mekke müzesine gidiyor. Kutsal emanetlerin yer aldığı bir müze. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.  Görülmesi gereken bir yer. Mekke müzesi dünyanın en güzel ve en anlamlı eserlerinin olduğu bir yer.

Safa ve Merve Tepeleri

Safa ve Merve tepeleri yürüyüş yapmak umre ibadetinin bir parçası. Yedi defa gidip geliyorsun. Tepe arasındaki uzaklık yaklaşık 400 metredir. Zemin yürüyüş için uygun hale getirilmiş. İki tepe arasında sa’y yapılan  alanın üstü kapatılmış, hac ve umre yapanların güneş ve tozdan korunmuştur. Daha sonra geliştirilerek Sa’y yolu iki katlı yapılmıştır. Allah’a olan güveni ve inancı uğruna göğüs germesine bir ödül olarak bu uygulama hac ve umrenin bir parçası. Sa'yı tamamladıktan sonra saç tıraşı olup ihramdan çıkıyorsunuz.

Sa'y çalışma, gayret sarf etme,  koşma yürüme anlamında.  Safa ve Merve tepelerinin arasında dört gidiş üç dönüş olarak, yedi defa gidip gelmeyi ifade eden bir fıkıh terimi.

Mina

Mekke ile Arafat arasında.  İkisini bir birine bağlayan yol arasında. 

Şeytan taşlama

Bayramın 1.2.3.4 günlerinde Mina da bulunan, “Büyük Şeytan-Akabe Cemresi”, “Orta Şeytan-Orta Cemre”, “Küçük Şeytan- Küçük Cemre” diye adlandırılan üçtaş kümesi,  usulüne uygun olarak, taş atmak haccın vaciplerindendir. Bayramın birinci günü şeytana 7 taş,  ikinci, üçüncü, dördüncü günlerinde, her üç şeytana yedişerden 21 taş atılır. Taşlama küçükten büyüğe doğru yapılıyor. Ancak Mina’da kalınmadığı takdirde dördüncü gün taş atılması gerekmez. Şeytan taşlama, kötülükleri, haksızlıkları, zulmü, zorbalığı protesto anlamını taşıyor. Bunu yapan hacı, bu hareketiyle şeytana, şeytanın yoluna uyanlara ve bütün kötülüklere karşı çıkışın sergilenmesi.  Asla şeytana uymayacağını göstermektedir.

Aslında anlatacak o kadar çok şey var ki, herkesin görmesini istiyorum. Mekke’yi gören şanslı insanlardan birisi benim. Umarım herkes görür.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik