Reklam
Reklam
istanbul escort

Almanya-Dresden

Yine Dünyadan güzel bir şehir. Almanya'nın güzel şehri Dresden'i tanıtacağız bugün size. Bu güzel ülkenin şehrini haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Almanya-Dresden
Bu içerik 1633 kez okundu.
Reklam

 

 

Gezgin: Fatma Ünügür

 

 

 

 

 

 

2015 Temmuz ayında katıldığım Orta Avrupa turunda ekstra turlardan biri de günübirlik Dresden turuydu. Biz de Dresden’e turdan bağımsız olarak gitme kararı aldık. Tur şirketlerinin kişi başı talep ettikleri ücretin biraz fazlasına  ailecek üç kişi kara yoluyla gidip gelebildik.

Tabii bu kararımızda eşimin iyi derece Almanca bilmesinin etkisi büyüktü. Ekstra turlara bağımsız olarak gidebilmek için mutlaka yanınızda en azından derdinizi anlatabilecek kadar İngilizce ya da Almanca bilen birinin olması şart.

Prag şehrinde, Dresden otobüslerinin Florenc metro istasyonu yanından ve Dresden şehrinde ise, ana tren istasyonunun karşısındaki duraktan kalktığını öğrendik. Prag ile Dresden şehri arasındaki karayolu yolculuğu yaklaşık 2.5 saat sürdü. Yolculuk ücreti ise, kişi başı gidiş-dönüş yaklaşık 35 euro tuttu.

Doğu Almanya’nın mücevheri gri Dresden’e temmuz ayının ortasında bol yağmurlu bir günde ulaştık. 800 senelik geçmişiyle tarihi eser açısından oldukça zengin olan Dresden’de Kral August döneminden kalma Zwinger Müzesi,  Residenzschloss (Royal Palace), ve büyüleyici bir yapıya sahip olan Fürstensung’un ünlü simgeler olduğunu öğrendik.

Zwinger’e doğru yürümeye başladık. Dresden’in olağanüstü barok başyapıtı Zwinger’e (Kale Avlusu) görkemli bir giriş olan Kronentor’dan girdik. Sanatçılar mimar Matthaus Daniel Pöppelmann’ın önderliğinde çalışmış ve 1707 yılında başlanan çalışma 1728 yılında bitmiş. Devasa avlu içerisinde bahçeler, havuzlar, çeşmeler ve birbirine bağlı 5 köşk bulunuyor.

Rönesans döneminden kalma bu eski kraliyet sarayı Residenzschloss (Royal Palace), Saksonya’yı yöneten Wettin ailesinin mensuplarına ev sahipliği yapmış, 1709-1722 arasında yapılmış.

Fürstenzung; Almanyanın tüm prenslerinin yer aldığı porselenden yapılmış devasa görkemli yapı. 101 metre uzunluğundaki duvar Saksonya iktidar ailesinin geçmişini temsil ediyor. Fürstenzug, 23bin parça Meissner porseleninden oluşuyor ve 1127 ve 1904 yılları arasında Saksonya Krallığı’nı yöneten kralları, lordları ve dükü tasvir ediyor. Bu resimde ilginizi çekecek pek çok şey olacaktır; örneğin kıyafetlerin değişimi; yaşam stilleri; ulaşım araçları, silahlar vb. Benim ise dikkatimi çeken tüm bu resimde sadece bir tane kadın oluşuydu.

Zwinger’dan çıkıp Elbe’ye doğru yürüdüğünüzde Theater Platz’a geliyorsunuz. Burada, etrafınıza baktığınızda muhteşem yapılar sizi çok etkileyecek. Solunuzda Opera Binası, sağınızda Kale (Schloss Dresden) ve hemen yanında Yeşil Kubbe (Grünes Gewölbe)

Barok mimari yapılarıyla ön plana çıkmış, buram buram tarih kokan Dresden tüm bulanıklığına ve soğukluğuna rağmen beni etkiledi. Fırsatınız varsa ve tarihi yapıları seviyorsanız Dresden'i görmenizi tavsiye ederim. Ama yazın bile böyle bir havaya sahip bir şehre kışın gitmenizi hiç önermem. Sakın ha sakın benim gibi yaz havasına güvenip de yağmurluksuz ve şemsiyesiz bu şehre gitmeyin. Yoksa ıslanıp, çok üşürsünüz…

Başka bir ülkenin başka bir şehrinde görüşmek üzere sevgiyle kalın.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik