Reklam
Reklam
istanbul escort

Ebru Sanatı Sergisi

Ebru sanatını su üzerine resim yapmak olarak tanımlıyor kurs öğretmeni Demet Uysal. Ebru sanatını genelde hepimiz biliriz ve hayran hayran bakarız. Osmanlı döneminde uygulanan ebru sanatı, önemli bir iş koluymuş. Avrupa’ya yayılmıştır bu sanat ve Avrupa’da buna Türk kağıdı denmektedir. Tüm dünyanın ilgisini çekmiş ve sevilmiş bir sanattır.

Ebru Sanatı Sergisi
Bu içerik 2088 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

 

Haber: Onur Sancak

 

 

 

 

 

Ebru sanatını su üzerine resim yapmak olarak tanımlıyor kurs öğretmeni Demet Uysal. Ebru sanatını genelde hepimiz biliriz ve hayran hayran bakarız. Osmanlı döneminde uygulanan ebru sanatı, önemli bir iş koluymuş. Avrupa’ya yayılmıştır bu sanat ve Avrupa’da buna Türk kâğıdı denmektedir. Tüm dünyanın ilgisini çekmiş ve sevilmiş bir sanattır.

Ebru sanatının icra edilebilmesi için gerekli çeşitli malzemeler mevcuttur. Bu malzemeleri önceleri hazırlamak ve bulmak zorken; şimdilerde resim malzemeleri satan birçok dükkanda rahatlıkla bulmanız mümkündür.

Kitre sayesinde yoğun hale getirilmiş suyun üzerine, özel olarak hazırlanmış boyalar aracılığıyla çok hoş desenler meydana geliyor.

Teknelere koyulan suya kitre deniyormuş.  Kerajin denilen, deniz kadayıfı suyla birleştirilerek çırpılıyor. Kullanmaya hazır hale gelen boyalar, ebru çalışmak isteyen kişilerin verdiği desenle ortaya çıkıyor.

Ebru çalışmak isteyenler sıfırdan battal ebruyla boyanıyor. Tekne üzerine dağılımı sağlamaya çalışılıyor. 

Emek isteyen, sabır isteyen, özveri isteyen ve sevmeyi gerektiren bir sanat dalı.

Teknede altta battal ebrusu atılıyor. Biz denilen materyallerle daha koyu kıvamda hazırlanmış boyalar, bizle alınarak, battalın üzerine alınıp çiçek motifler oluşturuluyor.

Ebrular kuru bir ortamdaysa,2-3 saatte kuruyor.

Kaatı sanatı

Kağıt Kaatı ve oyma kaatı olarak taa Osmanlı’dan gelmiş. Oyma kaatı, deseni oyulacak kağıdın arkasına çizip ya da fotokopisi alınır.  İnce uçlu bisturiyle oyulur.

Kâğıt kaatına da desen çizerek üç kat olarak büyükten küçüğe doğru oluşturulup sonra kağıda form verilip birbirine yapıştırılır.

Bu sanata meraklı olanlar için Başkent Halk Eğitim Merkezinden ulaşabilirler.

Hamam önü sanat sokağı numara 17deki  sergi Salı gününe kadar açık. Gidip ziyaret edebilirsiniz.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik