Reklam
Reklam
istanbul escort

Ankara

Türkiye'nin başkenti Ankarayı gezeceğiz birlikte. Ankara'nın her köşesini adım adım birlikte gezeceğiz. Bu güzel geziyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Ankara
Bu içerik 2542 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Gezgin: Mustafa Çiftçi

 

 

 

 

Ankara gezimi Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Atatürk'ün yattığı yeri Anıtkabir'i gezerek başlamak istiyorum. Ankara deyince ilk akla gelen şey Anıtkabir oluyor elbette.

Anıtkabiri görmek için çok ama çok heyecanlıydım. Yakından görebilmek, Anıtkabir'in içinde dolaşabilmek ve durup Anıtkabiri görmek çok ama çok güzel bir duygu.

Aslanlı yolda yürümek, nöbet değişen askerleri seyretmek inanılmaz bir duyguydu. Kendimi o kadar mutlu hissettim ki. bütün bunlara yakından şahit olmak inanılmaz bir duyguydu.

Anıtkabir Ankara'ya gelenlerin mutlaka gelmesi gereken yerlerden birisi. Bence ilk geleceğiniz yer burası olmalı. planınızı buraya göre yapın.

Ankara deyince akla gelenlerden bir diğeri de Ulus elbette. Uluştaki Atatürk heykeli çok meşhur ve görülmeye değer bir anı. Çevresiyle ve tarihi eserleriyle ulus görülmeye değer.

Heykelin önünde fotoğraf çektirip, kalabalığı seyredebilirsiniz. Yine vakit geçirebileceğiniz bir çok mekan var burada. 

Eski Türkiye Büyük Millet Meclisi o kadar ihtişamlı duruyor ki, gezmek, Cumhuriyet kurulurken burada yaşananları hissetmeye çalışmak çok farklı bir duygu. Burası şimdi müze olmuş. Vaktiniz olursa mutlaka gezin.

Ankara Kalesi, beni çok etkileyen yerlerden birisi. Ankara Kalesinden durup etrafı seyrettim. Bütün Ankara ayaklarımın altındaydı sanki.

Ankara'ya gelirseniz Kaleye uğramadan sakın ayrılmayın. Çok beğeneceğinizi düşünüyorum. Kaledeki kafelerde oturup dinlenebilir, çayınızı içebilirsiniz.

Ankara Kalesi'ne geldiyseniz gözleme ve mantı yemeden ayrılmayın. Çok güzel gözleme yapan yerler var. Mantı da öyle.

Gençlik Parkı'nı duymayan var mıdır? Ankara'nın sembollerinden biri olmuş. Buraya kadar gelip Gençlik parkını görmeden olur mu? Olmaz elbet.

Gençlik Parkı'nda bol bol gezebilirsiniz. Luna parktaki eğlence araçlarına binip adrenalin yaşayabilirsiniz. Binmeseniz bile binenleri seyretmek yetiyor.

Gençlik Parkı benim hiç ayrılmak istemediğim yerlerden birisi. Hele lunapark vaktimi en fazla geçirdiğim yerlerden birisi oldu.

Ankara'da bir çok şey simge olmuş. Ankara deyince akla gelen o kadar çok şey var ki. Hacı Bayram-ı Veli Cami'ni gezmek, oturup kendimle başbaşa kalıp düşünmek bana çok iyi geldi.

Türbesinde dua edip dilek dilemek yapabileceğiniz şeylerden birisi. Ziyaretçisi oldukça çok olan bu cami de alışveriş yapabileceğiniz dükkanlarda bulunuyor.

Hayran olduğum yapılardan birisi de Kocatepe Cami oldu. Çok beğendim. Minareleri, kubbesi, içinin o ferah havası. beni mest etti.

Görmeniz gereken yerlerden birisi de Kocatepe Cami. Görmeden kesinlikle dönmeyin derim. Saatlerce orada kalıp oturabilirdim.

Kocatepe Cami'nin altında bulunan Beğendik Alışveriş merkezi eskiden Ankaralıların uğrak yerlerinden biriymiş. Tabiki o zamanlar AVM ler bu kadar fazla değilmiş.Ama yinede canlılığını kaybetmemiş.

Nata Vega alışveriş merkezi büyüklüğüyle insanı kendine hayran bırakıyor. Bir çok markaya evsahipliği yapan bu güzel AVM Ankaralıların uğrak yerlerinden birisi.

Burada bulunan bir çok kafede yemeğinizi yiyebilir, kahvenizi içebilir, dinlenebilirsiniz. Alışverişini yapabileceğiniz bir çok yer var.

Buraya biraz fazla vakit ayırmanız gerekiyor. Çünkü yapabileceğiniz o kadar çok etkinlik var ki. Zaman yetmeyecek size eminim.

Ankara'nın göbeği ve her zaman çok kalabalık bir yer, Kızılay. Kızılay alışveriş yapacağınız dükkanlar, dinleneceğiniz yemek yiyeceğiniz kafeler ve oturabileceğiniz parklar ile çok güzel bir yer.

Kızılay'da hiç bir şey yapmasanız bile oturup insanları izlemek bile keyifli vakit geçirmenize neden oluyor. Burada hiç sıkılmadan saatlerce vakit geçirebilirsiniz.

Sakarya caddesi Ankara'nın önemli yerlerinden biri. Burada bulunan eğlence merkezleri ve kafeler burayı her zaman kalabalık yapıyor. Buradaki dükkanlardanda alışveriş yapabilirsiniz.

Kızılay'da Konur Sokak, Karanfil sokak yine çok hareketli yerlerden birisi. Bu sokaklar benim çok hoşuma gitti. burada vakit geçirebilirim. hem de hiç sıkılmadan.

Ankara'yı tanıtırken kuğulu parktan bahsetmeden olmaz. Kuğularıyla meşhur bu park, Ankaralıların uğrak yerlerinden birisi.

Hamamönü Ankara'ya farklı bir çehre katmış. Ramazan ayında çok kalabalık olan bu yer. Mutlaka görülmesi gerekiyor.

Sanki başka bir yere gelmiş gibisiniz. Çok güzel ve otantik bir yer. Burada da oldukça fazla zaman geçirebilirsiniz. İnsan ayrılmak istemiyor.

Tarihi evleri dikkati çekiyor. Restore edilmiş bu evler çok güzel. Saatlerce dolaşsam bıkmam herhalde. Yorulunca dinlenebileceğiniz çok kafe var.

Hamamönüne gelirseniz İstiklal Marşı'mızın yazarı Mehmet Akif Ersoy'un evini mutlaka ziyaret edin. Siz de benim gibi çok etkileneceksiniz.

Sıhhiye deki hitti heykeli şehrin ortasında farlı bir hava yaratıyor. Ankara'ya gelirseniz bu heykelin önünde mutlaka fotoğraf çektiriniz.

Yine Sıhhıye'de bulunan Adliye Sarayı da görülmesi gereken yerlerden birisi. Ankara'da o kadar çok vakit geçirecek yer var ki, burada kalış sürenizi biraz uzun tutmanız gerekiyor.

Sıhhiye'de bulunan bu park Ulus'a giderken yorulursanız dinlenebileceğiniz bir yer. Fıskiyelerden çıkan su sesi insanı çok dinlendiriyor.

Bu güzel parka geldiğinizde şehrin uzağında gibi hissediyorsunuz kendiniz. Çünkü derin bir sesizlik mevcut. dinleniyorsunuz.

 

Gemi Alış Veriş Merkezide görmeniz gereken yerlerden birisi. Hem burada çok ucuz ve güzel şeyler bulabilirsiniz. Gayet hesaplı her şey.

Kızılay'ın ortasında bulunan Güven Park'ta görülmesi gerken yerlerden birisi. Bu parkta bulunan heykellerin önünde fotoğraf çektirmek gerekir elbette.

Güven Park'ta güvercinlere yem verebilirsiniz. Kuşlar etrafınızı sarıyor. Kentin göbeğindeki bu park dinlenebileceğiniz çok güzel bir yer.

Abidinpaşa'ya giderken yol kenarına yapılmış o kadar güzel bir park var ki, orada durup dinlenebilirsiniz. Çok güzel ve farklı bir yer.

Su değirmeninin kenarına oturup suyun sesini dinlemek ve orada fotoğraf çektirmek elbette çok güzel. Görsel bir şölen doğrusu.

Yine göbekteki saat kulesi görülmesi gereken yerlerden birisi. Aslında Ankara'ya gelen kişiler için görülmesi gereken o kadar çok yer var ki.

50, yıl Parkı da görülmesi gereken yerlerden birisi. Çok güzel bir yer. Bütün Ankara'yı kuşbakışı görebileceğiniz bir teras. Ben çok beğendim.

Piknik yapabileceğiniz, çoluk çocuk vakit geçirebileceğiniz bir yer. Buraya yolunuz düşerse bu güzel parka gelmelisiniz.

Yapay göller, üzerinde köprülerle bu park çok güzel bir yer. Burada o kadar çok güzel yerler var ki, saatleri burada hacayabilirsiniz.

50, yıl parkının içinde birde lunapark var. adrenalin sizin işinizse burası tam size göre bir yer. Buradaki araçlara çığlık atarak binebilirsiniz.

Ankara'dan ayrılmak bana çok zor geldi. Şanlı Urfa'da yaşayan birisi olarak, Ankara'da uzun vakit geçirmek beni çok mutlu etti.

Başka bir şehirde buluşabilmek için sevgiyle kalın.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik