Reklam
Reklam
istanbul escort

Suavi "Güven, tüm gezegenin sorunu."

Usta sanatçı Suavi ile yaptığım keyifli ve güzel söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Suavi
Bu içerik 2336 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

 

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

 

 

Suavi’nin müzik yolculuğundan bahseder misiniz?

Yokluklarla başlayan, uzun, üstelik çok uzun ve olanaksızlıklarla dolu sıkıntılı bir süreç… Davulların içine ampul takıp, sahne öncesi derileri ısıtarak tonladığımız, bir takım gitar teli için aylarca yurtdışı gözlediğimiz bir plak, bir görüntü için müthiş şans gerektiren yıllarımız. Benim ilk sahneye çıkışım 1964-65 gibi. Ve yevmiyem kâğıt 2,5 lira. Düşünün ki, nereden nereye gelindiğini… Önceleri gitar ve vurmalı sazlarla başlayan süreç sonraları orkestra solistliği ile sürdü ve bu günlere kendisi olmayı başarmış, özel bir dinleyici tabanına ulaşmış ve bu süreye gerçekten yüzlerce ödül sığdırmış bir Suavi olarak gelindi.

Sizin müzik dünyasında farklı bir duruşunuz var. Biraz bundan konuşalım mı?

Beni, kastettiğiniz anlamıyla ayrıcalıklı veya farklı kılan şey aslında ve belki ötekilerin, bana benzemiyor olmasındandır. Ben yolumu; hem kişisel hem müzikal olarak, yalın, samimi, hak ve adaletten yana, üreten ve böbürlenmeyen bir birey olarak yürüdüm. Bu yürüyüşte şan ve şöhrette kazandım. Ama bunu hiçbir zaman karşıdakini ikinci olanı aşağılamak o nu istismar etmek veya onlardan uzaklaşmak olarak kullanmadım. Yani popülizm rüzgârına hiç kapılmadım. İşimi ve insanı samimiyetle, saygıyla ve cidden severek önemsedim. Eğer bütün bunlar ise fark yaratan, evet ben farklıyım ve bunu övünerek söyleyebilirim.

Ben biraz da albümlerinizden konuşmak istiyorum. biraz anlatır mısınız?

şu anki müzik piyasası için neler söylemek istersiniz?

Çok uzunca yıllar ve yalnızca müzik yaparak bu yıllara varmış olmama karşın, buna da sayamayacağım birçok nedenle, albüm sayım çok fazla olamadı. Ama halen ülkemizin en çok canlı performans sergileyen sahne insanları arasındaki ilk sıralardaki yerimi sürdürmekteyim. Bugüne kadar ki albümlerim sırası ile; Deli Gönlüm, Yıllar Sonra, Aydın mısın, Yalı Çapkını, Tükenme ve Çığlık Çığlığa’ dır… Çok da ilgi ve sevgi görmüş olan bu albümlerimdeki kimi eserlerim ise ulusal ve uluslararası platformlarda önemli ödüller kazanmışlardır. Bu nedenle ve aracılığınız ile beni bu ilgi ile onure eden tüm Suavi dinleyicilerine bir kez daha teşekkür ederim. Şu anki müzik piyasası için ise söylenecek tek şey var… Hem çok kritik, hem çok üzücü hem de sektör olarak dibe vurmuş durumdadır. Bu ülkemiz için önemli ve acil çözüm bekleyen bir konudur.

Siz iyi bir yorumcusunuz. Size göre iyi bir yorumcuda neler olması gerekir?

Öncelikle çok teşekkür ederim. Ben yorumcu olarak gerçekten çok alkış aldım ve onure edildim. Ancak söz yazan beste yapan enstrüman çalan ve aynı zamanda yorumcu olan bir müzisyenim. Bence iyi bir yorumcu olabilmek için her şeyden önce kapasite gerekmektedir. Ses, çağlı tekniği vs. Ama temel olarak; müzik zekası, bakış açısı, kavrama yeteneği, çok dinlemek ve çalışmak olmazsa olmazlar arasındadır diyebiliriz.

Şimdiki şarkılara nasıl bakıyorsunuz?

Şimdiki şarkıların birçoğuna şaşarak, şaşırarak ve şaşı olarak bakıyorum. Ancak nadir iyileri yok saymadan.

Suavi hayat içinde neler kızar?

Paraya tapanlara, sahtekârlık yapanlara, kişiliksiz olanlara, riyakarlığa, apolitik renksizliğe ve de çevreyi talan edenlere müthiş kızıyorum.

Dostluk desem bu size neler hatırlatır?

Dost dilimin en tanıdığı ve ağza en yakışan kelimedir. Bu anlamda dostluk, ölümüne dayanışma demektir benim için.

Sevgi üzerine neler söylemek istersiniz?

Sevgi, her canlının yaşamsal gereksinmesi ama, istismar edilen bir kavram. İçi boşaltılan bir duygu. Oysa, ekmek gibi, hava gibi, su gibi önemli. Ve giderek birçok pisliğin önüne geçecek kadar yaşamı doğrudan ilgilendiren sihirli bir anahtar gibi.

Güven sorunu  yaşar mısınız?

Güven, tüm gezegenin sorunu. Ve güvensizlik müthiş bir tedirginlik ve paranoya nedeni… Ama hala güven duygumu yitirmiş değilim ama güvensizlik yaratan çok. Bunu yaşıyor ve biliyorum. Güven duymayı bu kavrama uygun olabilmeyi önemserim.

Birazda  yeni projelerinizden konuşalım. Yeni bir albüm çalışmanız var mı?

Yeni projem, yeni oluşacak olan albüm çalışmam. Ancak korsan nedeniyle çok sancılı bir süreçten geçildiği içindir ki, yeni albümün çıkış takvimini belirlemek olanağına sahip değilim. Bir de uzun metrajlı bir film projesini bir ekip olarak çalışmaya başlamış olduğumuzdur. Fakat ayrıntı için vakit erken. Gün ola, güneş doğa… göeceğiz.

Suavi kimleri dinler?

Daha çok ve özgün olarak türkü ve soft jazz dinliyorum. Hacı Taşan, Muharrem Ertaş gibi ustaları dinliyorum. MFÖ’yü vokal becerisi açısından çok önemsiyorum. Erkan Oğur’a, Bülent Ortaçgil’e ilgi ve saygı duyuyorum, Mazlum Çimen’in, Murat Hasarı’nın müziklerini seviyorum. Dünyadan ise Pink Floyd, Bob Dylan dinlemeyi sürdürüyorum. Otomobil sürerken klasik müzik dinliyorum.

Popüler olmak sizin için ne kadar önemli?

Popüler olmak benim için, bütün samimiyetimle söylüyorum ki, bit kadar önemli.

Teşekkür ediyorum.

Bende teşekkür ediyorum ve kolaylıklar diliyorum.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik