Reklam
Reklam
istanbul escort

Cantuğ Turay "Günümüzde artık oyunculuk mesleği herkesin yapacağı bir meslek olarak düşünülüyor. "

Bizim Evin Halleri ve Deniz Yıldızı dizileriyle yakından tanıdığımız Cantuğ Turay ile yaptığımız keyifli söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Cantuğ Turay
Bu içerik 2765 kez okundu.
Reklam

 

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

 

 

 

 

Bize biraz Cantuğ Turay’dan bahseder misiniz?

1984 Ankara doğumluyum. İlkokul yıllarım Ankara’da geçti. Daha sonra Ailemin işi dolayısıyla Antalya ve İstanbul’da yaşadım. Bir süre sonra konservatuar eğitimim için Ankara’ya geldim. Eğitim bittikten sonra da Ankara’da kaldım. Yıllardır da Ankara’da yaşıyorum.

Bizim Evin Halleri isimli uzun soluklu bir dizi de oynuyorsunuz. Diziden ve rolünüzden biraz bahseder misiniz?

Uzun yıllardır devam eden bir dizi. Ben sonradan katıldım diziye. Yaklaşık iki yıldır Rüzgâr karakterini oynuyorum. Genç bir karakter. Açıkçası deşifre ederken zorlanmadığım bir karakter. Çünkü hayatın her evresinde karşımıza çıkacak bir karakter diyelim Rüzgâr için. Aşık olduğu zaman aşkı için her şeyi göze alabilen duygularıyla hareket eden bir karakteri canlandırıyorum.

Ben biraz da hedeflerinizden konuşmak istiyorum. Cantuğ Turay’ın hedefleri neler?

Hedefim tabi ki mesleki anlamda iyi bir oyuncu olmak. Günümüzde artık oyunculuk mesleği herkesin yapacağı bir meslek olarak düşünülüyor. Tabi iyiyle kötünün ayırt edilmesi gerekiyor. Sırf isimlerini duyurabilmek için gereksiz polemiklere giriyorlar. Gereksiz işler yapmaya kalkışıyorlar. Halk bunları yemiyor.  İyi oyuncular her zaman değer buluyor. Maddi olarak bulamıyor belki ama manevi olarak her zaman iyi oyuncuların toplum tarafından benimsendiğine ve beğenildiğine inanıyorum. Hedefim uzun vadede iyi oyuncu olabilmek. Türk tiyatrosuna, Türk sinemasına katkıda bulunabilmek.

İyi oyuncuyu  nasıl anlayacağız?

İyi oyuncu, her şeyden önce bizim mesleğimiz uç bir meslek, her mesleğin ayrı zorlukları vardır. Ama biz yediğimiz yemeğe, sosyal hayatımıza kadar her şeye dikkat etmek zorundayız. Kamera karşısına yorgun çıkamazsınız. Bakımsız çıkamazsınız. Her şeyinize dikkat etmeniz gerekiyor.  Bunlar birinci etapta olan şeyler. İkinci etapta ise, her türlü role bürünebilmelisiniz. Canlandırdığınız  rolü en iyi şekilde en doğal şekilde  yapmanız gerekiyor. Gözlem gerektiriyor. Özetlemek gerekirse çok çalışmak gerekiyor iyi bir oyuncu olabilmek için.

Genç bir oyuncu olarak Cantuğ Turay kendini yetiştirme adına neler yapıyor?

Konservatuarı bitirdikten sonra TRT de çalışmaya başladım. iyi yıl hemen hemen her şehre gittim. Bu  şehirleri  tanıtan bir turizm programı sundum. sonrasında seslendirme yaptım. Daha sonra hayalim olan sanat merkezini açtım. Bura da öğrencilerim var. Tiyatrocu olmak isteyenlere yol gösteriyoruz. Bu hayallerimi gerçekleştirdim. Bakıldığı zaman hiç boş durmuyorum. Sabah dokuzda başlayan mesaim gece on iki de bitiyor. Her saat mutlaka yeni bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. 

Bu kadar geniş bir yelpazenin içinde maddi anlamda yeterli kazancınız oluyor mu?

Bana göre oluyor. Çünkü bu mesleği seçerken para kazanmak çok zengin olmak için yapmadık. Bu ülkenin standartları doğrultusunda iyi para kazanıyoruz. Kazandığımız paraları da başka yatırımlar için kullanıyorum.  O anlamda maddi olarak da manevi olarak da memnunum şu an ki çizgimden.

İstanbul dizileri oyuncuların daha çok popüler olmalarını sağlıyor diye düşünüyorum. Sizi de İstanbul dizilerinde görecek miyiz?

İstanbul dizileri belki popüler olarak, parasal olarak kişileri daha çok besliyor. Ama benr onları birer saman alevi gibi görüyorum. Ben size desem ki, on yıldır İstanbul piyasasında iş yapan hala popüler, hala çok para kazanan on tane oyuncu sayın, sayamazsınız. Bence bu mümkün değil. İstanbul çok çabuk tüketen bir camia haline geldi. Belki bir gün benim de yolum İstanbul’a düşer ama bu konuda biraz seçici olmak istiyorum. Gerçekten iyi bir projede iyi bir yönetmenle, iyi  oyuncularla olmak istiyorum.

Oyunculukta eğitim şart mı?

Yetenek içgüdüsel bir şey bana göre. Tiyatro ve sinemada bir şeyi canlandırmak, var etmek içgüdüsel bir şey. bu ülkede çok iyi oyuncularda var alaylı olan. Şunu söyleyebilirim eğitim almak teknik anlamda gerekli. Türkçe’yi biraz daha düzgün konuşabilmek. Bedenimizi daha iyi kontrol edebilmek, akabinde sinemayı daha iyi araştırarak özümseyebilmek ama tekrar söylüyorum usta çırak ilişkisidir. O yüzden yüzde kırk eğitim yüzde altmış yetenektir.

Fiziksel güzellik mi, yetenek mi?

Günümüz için soruyorsanız ne yazık ki fiziksel güzellik. Yapılan işler bunu gösteriyor bize.

 

 

Bir oyuncunun enstrümanıdır fiziği bunu korumak için neler yapıyorsunuz?

Yoğunluğumdan bir şey yapamıyorum. Ama fırsat buldukça sabahları erken kalkıp yürüyüş yapıyorum. Yüzmeyi seviyorum. Sadece bunları yapıyorum diyebilirim. Aslında vaktim olsa yapacağım çok şey var. Sadece yediklerime dikkat ederek bu açığımı kapatmaya çalışıyorum.

Bir oyuncunun birimi olması gerekiyor. Sizce oyuncular yeterince birikime sahip mi?

Bence değil. Bizim ülkemizde dört yıl eğitim alan bir oyuncuya şöyle bir seçenek sunuluyor ya Devlet Tiyatrosuna giriyor bir bölgeye gidip on yıl kalıyor ve belki de bir çok şeyi tüketerek geri geliyor. Eğer bunu tercih etmiyorsa İstanbul’a gidip iş peşinde koşturuyor. Belki de günümüz genç jenerasyonunun kısır olmasının nedenini bu olarak düşünüyorum. Oyuncu çok yatırım yapmıyor geleceğe dair cebindekini çabuk tüketiyor.

Yaptığınız en çılgınca şey nedir?

Düzen adamıyım ben, hep hayal ederim ama yapamam. Bu güne kadar bunu başaramadım. En büyük çılgınlığım bir gece arkadaşlarımla çıplak denize girmek olmuştur. Çıkınca da havlumu bulamadım.

Cantuğ Turay nelerden vazgeçemez?

Aşktan, onurundan ve ailesinden vazgeçemez.

Sizi neler kızdırır?

Yalana çok kızarım. Samimiyetsizliğe, kibirli  insanlara, karşısındakini küçük görenlere, kendini bir şey sananlara hiç tahammül edemem.

 Plato gerisinde yaşananları samimi buluyor musunuz?

Hayır, hiç samimi bulmuyorum. Çünkü ne yazık ki, oyunculuğun belki eğitimini almış insanların sahne üzerinde var olmaya  çalışması, sahne gerisinde samimi duygularını kaybetmesine neden oluyor. Tabi ki dostluklar var, herkes birbiriyle konuşuyor ama diğer kısımda kimse kimseyle samimi değil.

Şöhret önemli değil dense de tanınmak hoşa gider. Cantuğ Turay için şöhret ne kadar önemli?

Şöhretin nimetlerinden yararlanıyor muyum? Evet. Örneğin bir devlet dairesine gittiğimde bir evrakım eksik olduğunda beni tanıyan bir memur sorun değil yeyip işimi halledebiliyor. Askerlik şubesine gittiğimde askerliğimi erteleteceğim zaman albayın odasına gidip çay ikram edilebiliyor. Ya da bir yemek için girdiğim bir restoranda masamızda üç tane garson olabiliyor. Bunlar güzel mi tabi ki güzel. Ama bıçak sırtı da bir durum. Eğer ben kendimi bununla kandırırsam, kendimi çok iyi bir oyuncu olarak düşünüp bu işte oldum diye kendime bir şeyler ekleyip geliştirmezsem, şöhreti çok fazla isteyip sahiplenemem.  İşinizi çok iyi yaparsanız size şöhret gelir zaten.

Biraz da yeni projelerden konuşalım. Yeni projeleriniz var mı?

Yeni projelerim kafamda var. Şu anda Ankara’da ilk defa bir şeyi gerçekleştirdim. Sanat merkezimde Tiyatro yapıyorum. İnsanların şarabını kahvesini içecekleri aynı zamanda oyun seyredebilecekleri bir atmosfere dönüştürdüm burayı. Bu Ankara’da ilk defa yapıldı. Hatta örnekleri şu anda türemeye başladı. Beni bu çok mutlu etti. Hatta insanlar tiyatroyu seviyorlar. İnsanları yerinden kaldırıp tiyatro seyrettirebiliyorum. Fransız geceleri düzenlemek, Fransız şarapları, Fransız filmleriyle bir atmosfer oluşuyor. Bir başka hafta Türk sineması ödüllü filmleri, başka bir hafta eski kırk beşlik plaklar, sonra da bunları Türkiye turnesine çıkarmayı düşünüyorum.

Ya sinema filmi?

Sinema filmi en büyük hayalim. Ankara bu konuda kısır. Ankara da bunu gerçekleştiremezsiniz. 2008 i bu şekilde bitirip 2009 yılından itibaren çalışmalara başlayacağım.

Yapılan filmleri beğeniyor musunuz?

Güzel örnekleri var. İyi de olsa kötü de olsa bir şeyler yapılıyor. Olsun kötüyle başlayalım. Vasatla başlayalım. İnsanlar biraz gelsin. Türk sineması ilerlesin. Çok güzel filmlerimiz var. mutluluk gibi, Duvara karşı gibi, çok beğendiğim yumurta filmi gibi. Eminim ki bunlun devamı gelecek. Daha iyi filmler yapılacak.

Yapılan filmlerin  seyirciyi hayal kırıklığına uğratması bir dönem  sonra sinemadan uzaklaştırmaz mı?

Şöyle bir gerçeklik var. Sanatsal olarak ele alırsak, bir sanat adamı olarak ben Recep İvedik’e gittiğim zaman hiçbir şey bulamıyorum. Gülmek adına hiçbir şey bulamıyorum. Ama dört buçuk milyon gişe yapmış. bunda bir çelişki var. Bir filmi toplum için yapıyorsanız gişe yapıyorsunuz. Halk bunu benimsediyse çok fazla bir şey söyleyemeyiz. Bence böyle bir proje tutuyorsa yine yapılsın. Ama birazda içinde bir şeyler olsun. Dolu olmalı birazda. Gerçekten amatör zorlama esprilerle oluşmuş bir film. Neden bu kadar gişe hasılatı elde etti çünkü karşısında rakip yok. Başka komedi filmi yok. Şu an üretimimiz yok derken bundan bahsediyorum. Recep İvedik’le başlayacak ondan sonra bilmem ne çıkacak, halk daha iyisini isteyecek. Daha iyisi gelecek. Çok gişe yapacak.Sonra da ondan daha  iyisini isteyecek bu böyle gidecek.

Ödül almış film her zaman iyi midir?

Bir şey yapıyorsan, bu da ödül alıyorsa evet bu bir şeyleri iyi yaptığının göstergesidir. Ama her ödül alan film de bana göre iyi değildir. Bir sürü beni mutlu etmeyen film seyrettim.

Birlikte oynamak istediğiniz oyuncular var mı?

Var elbet. Bunun için bir çok isim sayabilirim ama şu anda bunu söylemesem daha iyi olur.

Bana vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

Ben size teşekkür ederim. Bana vakit ayırdığınız ve buralara kadar geldiğiniz için.

 

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik