Reklam
Reklam
istanbul escort

Serdar Gökhan" Bizler yokluk içinde film yaptık. "

Yeşilçam'ın usta sanatçılarından bir isim Serdar Gökhan. Usta oyuncuyla yaptığımız güzel ve keyifli söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Serdar Gökhan
Bu içerik 2250 kez okundu.
Reklam

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sinemanın çınarlarından birisi de sizsiniz. Sizi görmek çok güzel. Günümüz sinemasını nasıl buluyorsunuz?

Bunun için geçmişe bakmak gerekir. Bizler yokluk içinde film yaptık. Ekonomik koşullar yetersizdi.  Biz sanatçılar olarak büyük özverilerde bulunduk. Fazla maddiyata önem vermedik. Yaptığımız işin düzgün olmasına özen gösterdik. Ama günümüzde bakıyoruz ki, bizim dönemimizde olmayan bütün imkânlar var. Para var, teknoloji var, her şey var. Şu anki imkânlarla çok daha iyi şeyler yapılabilir. Güzel mesajlar verilebilir. Ama bugünkü verilen mesajları toplum açısından ben doğru bulmuyorum. Bizim ne işimiz var western filmlerle, korku filmleriyle. Bizim öz kültürümüzü yansıtan, Anadolu’nun kültürünü yansıtan bir sürü hikâye var. Filmler seyirci bulamıyor. Yapılan filmleri gerçekçi bulmuyorum ve topluma bir hizmet olarak görmüyorum.

Sinemaya bir ömür verdiniz. Bir sürü film çektiniz. Yeterince para kazandınız mı? Zengin oldunuz mu?

127 tane sinema film yaptım. Bizim zamanımızda nakit para yüzü görmek mümkün değildi. İşletmecilerin vermiş olduğu senetlerle iş yapardık. Senedi de yiyecek halimiz yok. Senetleri o zamanın tefecileri, senet kırıcıları vardı. Onlara kırdırırdık. O da çarçur olur giderdi. Para kazanamadık maalesef.

Şimdi neler yapıyorsunuz?

Evde yağlı boya resim çalışmaları yapıyorum. Yirmi beş resme tamamladığımda sergi açacağım. Bunun haricinde senaryo çalışmaları yapıyorum. Uygun bir ortam olduğunda gündeme getirmeyi düşünüyorum.

Sinemada vefa var mı?

Maalesef. Bizim zamanımızda vefa vardı. Biz her zaman arkadaşlarımıza, dostlarımıza, yapımcılarımıza yardımcı olmaya çalışırdık. Ama şimdi maalesef her şey maddiyata dönüştü. Kimse kimsenin durumundan haberdar değil. Haberdar olsa bile umursamazlık içindeler. 1964 senesinde sinemaya girdim. Yıllardır bu meslekteyim. Hayatımı verdim. Şu an hiçbir gelecek garantimiz yok. Devletin sahip çıkmaması bizi böyle ortalıkta bıraktı. Yıllar önce yaptığımız filmler hala televizyonlarda gösteriliyor. Halk tarafından beğenilerek izleniyor. Ama bize herhangi bir ödeme yapılmıyor. Hâlbuki telif ücreti ödense kimse mağdur olmaz.

Sinemada güzel ya da yakışıklı olmak gerekiyor mu?

Biz güzel adam,  güzel kadın seven bir toplumuz. Ama yeterli değil elbette. Senaryoya uygun insanlar oynamıyor. Oysa yapımcının senaryoyu eline alıp, senaryoya uygun insanları bulup getirmesi lazım. Bizim zamanımızda öyleydi. Şimdi maalesef hısım, eş dost muhabbeti var. Bir çember oluşturmuşlar, o çemberin dışından hiç kimseyi almıyorlar. Belli bir pasta var ve o pastayı belli bir grup yemeye çalışıyorlar.

Serdar Gökhan’ın çok popüler olduğu dönemlerde şöhret kimliğini değiştirdi mi?

Hayır. Doğduğum gün nasılsam, şimdide aynıyım. Hiç kimeyse taviz vermedim.

Kendinizi yakışıklı buluyor musunuz?

Geçmişte öyleydim.

Çapkın mısınız?

Herkeste olduğu kadar çapkındım. Evlendikten sonra o dünyaya kendimi kapattım. Evliliğimde mutlu olma mücadelesi içindeyim.

Başarı çok çalışmakla mı, yetenekle mi gelir?

Önce yetenek elbette. İnsan ne kadar çalışırsa çalışsın yetenek olmadan başarıyı yakalayamaz. Yeteneğin yanında da çalışmak çok önemli.  Oysa şimdi akşam yatıp sabah şöhret oluyorlar. Bizim zamanımızda bu kadar kolay değildi. Biz tırnaklarımızla kazıyarak bu yerlere geldik. 1976 senesinde flaş bir isimdim. Kendimi övmeyi sevmiyorum ama aranan bir oyuncuydum. Özellikle beni istedikleri bir dönem geçirdim. Ama kendimi bozmadım.

Yalnızlık yaşar mısınız?

Şu an yaşamıyorum. Çok sevdiğim bir eşim ve evladım var.

Gişe kaygısı niteliksiz film yaptırır mı?

İşler öyle bir hale geldi ki insanlarda para yok, kültür bakanlığının verdiği katkıyla, kendilerinden hiçbir eklenti yapmadan film yapmaya çalışıyorlar. Küçük bütçelerle filmlerde olmuyor elbette. Konularda halkın beğeneceği konular değil maalesef. Ve filmler yatıyor. Ama yapanların umurunda değil. Kütür bakanlığından aldığı paralarla yapıyor. Cebinden beş kuruş koymuyor. Kültür bakanlığı zarar etmiş filmlerden parayı geri istemeli. İnsanların ödeme endişesi olmadığında saçma sapan filmler yapıyor. Böyle filmler yapılınca da ortaya düzgün işler çıkmıyor.

Keşke bu filmde oynasaydım dediğiniz bir film oldu mu?

 Olmadı.

Kime iyi oyuncu dersiniz?

İş disiplini olan, akıllı, topluma karşı sorumluluğu olan kişiye iyi oyuncu derim. İyi oyuncu demek toplumun aynası demektir. Güzel fikirler veriyorsa iyi oyuncudur. Amerika da böyle şeyler önemli değil ama biz Türk toplumuyuz, bizde böyle şeyler önemli. Özel hayata dikkat etmek lazım.

Ödülü hep hak edenler mi alır?

Hayır, ödülü hak edenlerin aldığına inanmıyorum. Politik ve siyasi olduğuna inanıyorum. Bazen bir telefonla alakası olmayan insanlara ödül veriyorlar. Ben onların hak ettiğine inanmıyorum.

Ben bu filmi yapmalıyım dediğiniz bir proje var mı?

Henüz yapamadığım çok uğraştığım bir proje var. Mali destek bulamıyorum. Kendi gücümün de çok üstünde maliyet olarak.  Allah o filmi yapmayı bana nasip etsin.

Serdar Gökhan hak ettiği değeri gördü mü?

Ekonomik açıdan bulamadım ama diğer taraftan parayla satın alınamayacak değer gördüm. Bu da parayla satın alınacak bir şey değil. Para kazanamadık ama toplumun sevgi ve saygısını kazandık. Bundan da çok mutluyum.

Yeni bir proje var mı?

Şu an ki projelere çok sıcak bakmıyorum. Ama güzel bir proje olursa oynamayı düşünüyorum. Emeğimi ortaya koyar bir şeyler çıkarırım.

Bu güzel söyleşi için çok teşekkür ediyorum.

Ben de teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını dilerim.

 

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik