Reklam
Reklam
istanbul escort

Çek Cumhuriyeti - Karlovy Vary

Karlovy Vary, Prag arası 130 km uzaklıkta. Prag şehirler arası otobüs terminali olan Florenc’e tramvayla gidin ve tur fiyatının beşte birine aldığınız biletlerle yola çıkın. Yol yaklaşık 2-2.5 saat sürüyor. Yolda, Çek Cumhuriyetinin diğer köy ve kasabalarını da görebiliyorsunuz.

Çek Cumhuriyeti - Karlovy Vary
Bu içerik 2040 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

 

 

Gezgin: Onur Sancak

 

 

 

Karlovy Vary,  Prag arası 130 km uzaklıkta. Prag şehirler arası otobüs terminali olan Florenc’e tramvayla gidin ve tur fiyatının beşte birine aldığınız biletlerle yola çıkın. Yol yaklaşık 2-2.5 saat sürüyor. Yolda, Çek Cumhuriyetinin diğer köy ve kasabalarını da görebiliyorsunuz.

Daha sonra, Çek cumhuriyetinin hatta eski doğu blokunun en ünlü kaplıcalarının bulunduğu Karlovy Varya varıyorsunuz. Vardığınızda, hemen dönüş biletini alın, yoksa dönüşte, bilet bulamama durumu oluyor.

Karlovy Vary şehri, bir vadide kurulmuştur. Yani, ortadan bir nehir geçiyor ve nehrin iki yanında, sıra sıra evler var ve hemen arkalarında yükselen tepeler var. Bu evler 1700-1800’lü yıllarda yapılmıştır. Çünkü daha öncesindeki yapılanma, buradaki büyük bir yangın nedeniyle yok olup gitmiş ve ardından, günümüzde görülen düzenli ve renkli, bu cıvıl cıvıl yeni yapılar, evler oteller yapılmıştır. Hatta her evin önündeki bir plakada, evin yapıldığı tarih yazılıdır.

Yemyeşil, tertemiz, küçük, sevimli, süslü, Atatürk 'umuzun de kaldığı ev bulunan bu şehri mutlaka görün. Hatta dünyanın en dar sokağını da görün.

Stará Louka

Karlovy Vary, ülkenin kuzeyinde kalmaktadır. Prag şehrine göre daha soğuktur. Karlovy Vary de termal çok yaygındır. Her yerde şifalı sular mevcuttur. Her çeşmeden şifalı sular akmaktadır. Suların tadı çok kötüdür. Ben suyu zor içtim. Ancak sular çok faydalı olduğu söyleniyor. Alışveriş dükkanlarında karlovy vary özgü hediyelik eşyalar satılmaktadır. Mutlaka alınız. Ben bir tane bardak aldım.

O bardak ile şifalı sulardan içtim. Bütün turistlerin ellerinde hediye süslü bardaklar var. Herkes bardaklar ile muslukların başında şifalı sulardan içiyor. Karlovy Vary kışın gittim. Kar yağdığı için manzara muhteşemdi. Karpostallık bir manzarası var. Şirin küçük muhteşeme bir şehir. Eğer Prag şehrine gittiyseniz buraya da mutlaka uğramalısınız. Ayrıca alışveriş prag şehrine göre daha ucuzdur. Karlovy Vary mutlaka görülmesi gereken bir şehir.

Mlýnská kolonáda(Değirmen Kemeraltı)

Karlovy Vary’nin simgelerinden biri olan bina bir kaplıca merkezi. Yapımı 1881’de tamamlanmış.Karlovy Vary'nin geleneksel sembollerinden birisi olan Mlýnská kolonáda  içinde her derde deva olduğu söylenen 5 sıcak su kaynağı vardır. Suların ısısının yaklaşık 60-65 derece olduğu söyleniyor.Uzun koridoru ve sütunları olan bina çarşını hemen bitiminde ve soldadır. Çeşmelerden sıcak madensuyu içebileceginiz yer. Sağlığınız için çok faydalı. Böbrekleriniz için mutlaka içmelisiniz. Karlıova Vary nin ortasında.

Tržní Kolonáda

Market alanı olarak geçen tarihi bir bina, ahşaptan yapılmış köşk turistlerin bol bol fotoğraf çektirdiği bir yer.

Vřídelní Kolonáda

Rengarenk evleriyle, spa merkezleriyle ve kaplıcalarıyla ünlü Karlovy Vary'i şehri gerçekten uğramanız gereken bir yer. Mustafa Kemal Atatürk, Sigmun Freud ve Karl Marx'ın gibi insanların bile geldiği burada kaldığı masal şehri. Şehir de isterseniz devasa boyutlardaki atlarla fayton turu yapabilirsiniz.

Burada satılan ilginç şekli olan kupalardan satın alıp termal sulardan doldurup doyasıya içebilirsiniz. Tadı biraz tuhaf ama şifalı olduğu kesin :) Karlovy vary'e özgü Becherovka isimli %38 alkol oranı olan tatlı tarçınlı içkiyi içmeden ve kağıt helva yemeden dönmeyin :) Burada o kadar güzel fotoğraf çekeceksiniz ki şehre hayran kalacaksınız. Tabi karlovy vary hakkında detaylı bilgi edinerek gezin.

Carlsbad Plaza

Burası Mustafa Kemal Atatürk’ün 1918’de kaldığı otel. Giriş kapısının yanında duvara asılı “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve önemli devlet adamı Kemal Atatürk, Temmuz 1918’de burada tedavi gördü” yazan Çekçe bir tabela bulunuyor.

Diana Karlovy Vary gittiyseniz mutlaka bu seyir kulesine çıkın. Dağ yolunda patika var ama çıkmak zaman alır diye biz füniküleri tercih ettik hem çok zevkli değişik bir yolculuk oldu bizim için ((gidiş dönüş bilet alıyorsunuz 3 Euro denk geliyor)) Seyir kulesine çıkış ücretsiz şehri ve yeşilliği bir arada görebiliyorsunuz manzara müthiş :) manzaranın keyfinden sonra dağın tepesine kurulmuş tesisten faydalanabilirsiniz.

Moser Glass Müzesi

Dünyanın en ünlü kristal markasının ürünlerinden oluşan müzesi. Gerçekten satın alamazsınız da seyretmesi bile çok keyifli. Ayrıca cumhuriyet kurulduğunda devletimiz için ısmarlanan ayyıldızlı bardakları gördüğünüzde çok duygulanacaksınız. Karlovy Vary'e yolunuz düşerse gezmeyi ihmal etmeyin.

Church of St. Mary Magdalene

Karlovy vary e gitmişken görülebilir

Becherovka Likörü Karlovy Vary’de üretiliyor, bu nedenle birçok yerde dev şişesinin içerisinde likörün satıldığı yerleri görebilirsiniz.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik