Reklam
Reklam
istanbul escort

Kayra Şenocak ‘Mücadelenin hiçbir çeşidi kolay değildir. Adı üstünde zaten mücadele. Dolayısıyla bunu kolaylaştırmak adına herhangi bir şey yapılabilir diye düşünmüyorum. "

‘Mücadelenin hiçbir çeşidi kolay değildir. Adı üstünde zaten mücadele. Dolayısıyla bunu kolaylaştırmak adına herhangi bir şey yapılabilir diye düşünmüyorum. Ama kendi içinizde bir takım kararlar aldıysanız önceden bir takım kararları verebiliyorsunuz. Ve bu kararları uygulayabiliyorsanız, kendi içinizdeki mücadeleyi biraz hafifletebilirsiniz. Ama mücadele zaten başlı başına yorucu bir şeydir. Bundan kaçamazsınız, kurtulamazsınız’. Diyen Kayra Şenocak ile yaptığımız keyifli ve güzel söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Kayra Şenocak ‘Mücadelenin hiçbir çeşidi kolay değildir. Adı üstünde zaten mücadele. Dolayısıyla bunu kolaylaştırmak adına herhangi bir şey yapılabilir diye düşünmüyorum.
Bu içerik 2497 kez okundu.
Reklam

 

 

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

 

 

 

Bize Kayra Şenocak’ ın öyküsünü anlatır mısınız?

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunuyum. Her oyuncu olan Türk genci gibi TRT’ de başladım televizyon hayatıma. Arkasından Star TV’ ye bir dizi yaptım. Şu zamana kadar aşağı yukarı on iki tane dizide oynadım. Üç ayrı yarışma programı sundum. Konservatuardan önce lise tiyatrosuyla başlamıştım. İki tane lise oyununda oynamıştım. Daha sonra konservatuar hayatım başladı. Yıldız Kenter, Haldun Dormen hocalarım. Pek çok tiyatrolarda oynadım. Kenter Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu bu tiyatrolara dahil.

Yaratıcılık nasıl yok olur?

Yaratıcılık yok olmaz. Eğer sanatçıysanız, üretiyorsanız. Ya da yazdığınızdan, ürettiğinizden kendinize ait bir parçada bulabiliyorsanız, içine kendinizi koyabiliyorsanız, öncelikle kendinizi yok etmeniz lazım yaratıcılığınızı yok etmeniz için. Yaratıcılık yok olmaz bence.

Biraz oynadığınız dizilerden konuşalım. Oynadığınız bütün roller içinize sindi mi?

Hayır sinmedi. Bir iki tanesi hariç sinmedi. Piyasanın içerisinde amiyane tabiriyle piyasa diye tabir edilen bu sektörün içinde olduğunuz zaman bir takım maddesel kaygılarınız oluyor. Kaygılardan kurtulup bir şeyler yapmak istediğinizde içinize sinen şeyleri yapmış oluyorsunuz. Ama maalesef hayatı göz önünde bulundurursak maddesel kaygılardan da kurtulamıyorsunuz. Bir iki tanesi hariç sadece iş olsun teklif geldi ve televizyonda bulunmak adına yaptığım ne yazık ki çok iş var.

Mücadeleyi kolaylaştırmak mümkün mü? Bunu nasıl sağlayabiliriz?

Mücadelenin hiçbir çeşidi kolay değildir. Adı üstünde zaten mücadele. Dolayısıyla bunu kolaylaştırmak adına herhangi bir şey yapılabilir diye düşünmüyorum. Ama kendi içinizde bir takım kararlar aldıysanız önceden bir takım kararları verebiliyorsunuz. Ve bu kararları uygulayabiliyorsanız, kendi içinizdeki mücadeleyi biraz hafifletebilirsiniz. Ama mücadele zaten başlı başına yorucu bir şeydir. Bundan kaçamazsınız, kurtulamazsınız.

İsyan ettiğiniz oldu mu?

Çok.

Yeni projeler nelerdir?

Samanyolu TV’ de bir dizimiz var. Yağmurdan sonra diye o devam ediyor. Aynı kanala nişanlımla beraber, Ebru’ yla  beraber bir yemek programı sunacağız. Tiyatro devam ediyor. Şimdilik bunlar. 

Oyunlarda genelde medyatik kişiler seçiliyor. Seyirciyi çekmek için buna gerek var mı?

Niteliği önemli elbette. Ama Türkiye gibi bir yerde para kazanmak için yapıyorsanız mutlaka seyirci çekmek için tanınmış isimleri oynatıyorsunuz. Yönetmenimiz Uğur Yağcıoğlu’ da bunu düşünmüştür. Televizyon da bilinen isimleri tiyatroda görmek seyircinin hoşuna gidiyor. Yapılanı yanlış bulmuyorum. Aksine doğru buluyorum. Çünkü doğru oyuncuların, en azından kendi oyunumuz için doğru oyuncuların bir araya gediğini düşünüyorum. Tesadüftür ki, bütün oyuncularımız medyatik ve bilinen isimler. Buda oyunun daha fazla ilgi çekmesine faydalı diye düşünüyorum.

Kayra Şenocak bir oyuncu olarak kendini nasıl buluyor?

Yıldız Hanım’ ın bir lafı vardır ki, kendinizi iyi bulmaya başladığınız zaman tiyatroyu bırakın der. Dolayısıyla, ben kendimi yeterli oyunculuk düzeyinde görmüyorum, görmeyeceğimde. Bu işin içinde olduğunuz sürece kendinizi yetiştirmek zorundasınız, ayakta durmak durumundasınız. Her zaman fazla şeyler üretmek, öğrenmek, öğrendiklerinizi yapmak durumundasınız. Ve tatminsiz olmanız gerekiyor. Bunun için de kendimi hiçbir zaman yeterli görmeyeceğim. Özellikle oyunculuk ve tiyatro konusunda.

Aynaya bakarken cesur musunuz?

Cesurum. Yalancı değil cesurum.

Sizi bir sinema filminde görecek miyiz?

Sinema filminde oynadım. 1999 senesinde. ‘Hayal Kurma Dersi’ isimli bir filmde oynadım. Hatta kırk birinci Antalya film festivalinde yardımcı erkek oyuncu adaylığım var. Ama 99’ da çekildi, talihsiz bir film oldu. 2004’ de vizyona girdi. Ben çok istiyorum başka bir sinema filminde oynamayı. İnşallah olur.

Bir oyuncuda olması gereken şeyler neler sizce?

Bir oyuncunun önce kendini tanıması, kendini bilmesi, eksiklerini, doğrularını, yanlışlarını bilmesi objektif olabilmesi, kendini eleştirebilmesi ve başkasını eleştirisini de alçak gönüllülükle kabul etmesi ve onu kaldırabilmesi gerekir.

Bana vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim, sağ olun.  

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik