Reklam
Reklam
istanbul escort

Belçika – Brugge

Çok güzel yerlerden birisi de Belçika'nın Brugge şehri. Adeta büyüleyici.Hayallerinizin şehri olmaya aday Rüya gibi bir şehir... şehri 1 saat uzaklıkta bir tren yolculuğuyla ulaşabilir ve bir daha dönmek istemeyebilirsiniz...

Belçika – Brugge
Bu içerik 1891 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Gezgin: Onur Sancak

 

 

 

 

Hayallerinizin şehri olmaya aday Rüya gibi bir şehir... şehri 1 saat uzaklıkta bir tren yolculuğuyla ulaşabilir ve bir daha dönmek istemeyebilirsiniz...

Brugge'ün en ilgi çeken mekanı olan büyük meydan. Etrafında Amsterdam evlerini andıran evleri var. Çeşitli kilise ve restaurantlar var ve hepsi korunmuş.

Kızarmış patates atıştıran mutlu insanlar, faytonlarla gezenler... Daha ne istenebilir ki? Kısaca ilk fırsatta gidilmesi ve zaman geçirilmesi gereken bir yer..

Belçika’da hareketli ve güzel nere var diye araştırken Brugge şehri dikkatimi çekti ve atlayıp arabaya 100 km bir mesafen ziyarete geldik...İyi ki de gelmişiz.

O tarihi binalar o güzelim meydan ve her tarafta cıvıl cıvıl insanlar. Üstelik etrafta çok çok lezzetli dondurma, waffle ve de tabi ki de ÇİKOLATA dükkanları..Saatlerde yürüyebileceğiniz meydan ve sokaklar ve de Yarın saatlik tekne turu olmazsa olmazı.

Romantik ve kolay ulaşılabilir Brugge şehrinin kalbi. Kulesine çıkıp şehri daha güzel izleyebilirsiniz.

Her sokakta muhteşem mimari yapılar, sakin ve dingin bir atmosfer ama aynı zamanda çok canlı, hareketli ve eğlenceli bir ortam Brugge. "Çikolata kokan, film seti gibi sokaklar" tarzı yorumları okuduğumda çok da inanamamıştım ama Belfry Meydanında durup etrafıma bakınca yorumların gerçekten yetersiz kaldığını anladım.

Şehrin mimari yapısı doğayla o kadar bütünleşmiş durumda ki herhangi bir ara sokaktan geçerken bile kendinizi film setinde hissetmeniz kaçınılmaz. Özellikle de "In Bruges" filmini izleyip Bruge'e gidenler, filmin geçtiği sokakları bulmaya çalışmaktan kendilerini alamayacaklar.

Burg

Brugge şehrinin merkezindeki Markt meydanına kısa bir cadde ile bağlanan bu ikinci meydan,orta çağ gotik mimarisi ile dikkat çekmektedir.Belediye binası,kilise,müze ve diğer devlet binaları bu meydanda yer almaktadır.

Kanallar şehri olarak Amsterdam’ı gezdim ama bu büyük şehir. Brugge ise küçük bir şehir. Hatta kasaba. Bu yüzden çok daha güzel göründü bana. Merdiven gibi kat kat üçgenler şeklinde tipik binaları ve genel atmosferi masallar şehri gibi çok güzel. Sanki her an bir köşeden Sinderella veya Pamuk Prenses çıkacakmış gibi.

The Markt

Market meydanı,12 yy.dan günümüze kadar kalmış,pek çok tarihi binanın çevrelediği bir meydandır.Bir tarafta tarihi çan kulesi ve hal,diğer tarafta müze ve postahane binası gibi pek çok tarihi bina ile çevrilidir.

Beguinage

13.yy dan kalma,Brugge şehrinin bu en eski bölgesini,merkezden 20 dakika yürüyerek ziyaret edebilirsiniz. Güzel bir taş köprüden geçtikten sonra buraya ulaşıyorsunuz. Büyük ve ağaçlıklı bir bahçe içinde o dönemden kalan konutlar var. Etrafı kanal ile çevrili ve kuğular var.

Muhteşem bir nehir ve yeşillikler içerisinde Harika yapılar. Gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. Mutlaka gidilmesi gereken yerlerden...

Holy Blood Bazilikası

İçeride ki vitray ve rölyefler , düzeni , mimarisi ile bruge de görülmesi gereken yerlerden biri , özellikle giriş kapısı etrafında ki süslemeleri mutlaka inceleyin derim .

Hz.İsa'nın kanının bulunduğu iddia edilen ,Kutsal Kan Kilisesi,gotik tarzda inşa edilmiş,süslemeleri ve vitrayları ile dikkat çeken bir kilisedir.

Sırf vitrayları görmek için bile girilebilir. Giriş ücretsiz. Hazine odasının görmek isteyenler 3 euro vererek görebiliyor.

Dünyanın başka bir ülkesinde buluşmak üzere sevgiyle kalın.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik