Reklam
Reklam
istanbul escort

Hüseyin Turan "Hiç bir kekeme şarkı türkü söylerken takılmaz."

Usta sanatçı Hüseyin Turan ile yaptığımız Keyifli ve güzel söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Hüseyin Turan
Bu içerik 3343 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

 

 

 

Bize Hüseyin Turan’dan ve onun müzik yolculuğundan bahseder misiniz?

1967 yılında Erzincan’ ın, Tercan ilçesinin, Beykonak isimli köyünde doğdum. İlkokul biri orada okuduktan sonra ailemle birlikte İzmir’e göç ettik. İzmir’ de tahsil hayatımı tamamladım. Müzikal yaşantım konservatuarla başladı. Ve devam etti geldi.

Hüseyin Turan müzik dünyasında olması gereken yerde mi?

Bunu hep soruyorlar. Benim bir dinleyici profilim var. Onların istediği bir yer var. Biz seni şurada görmek istiyoruz, burada görmek istiyoruz gibilerinden. Onların istediği yerde olmayabilirim ama ben istediğim yerdeyim.

Ben sizi tanıdığım için kendinizle barışık olduğunuzu biliyorum. Küçük küçük kendinizle dalga geçtiğinize tanık oldum. Konuşmanızdaki tutukluk, müzik açısından avantaj mıdır, dezavantaj mıdır?

Dezavantajı yok. Konsere çıktığımızda insanlara bir hitapta bulunacağım zaman, kalabalık karşısında rahat konuşuyorum. Hiç bir kekeme şarkı türkü söylerken takılmaz zaten.

Ben birazda albümünüzden konuşmak istiyorum. “Adı Karanfil” adlı albümünüzden. Son albümünüzde kimlerle çalıştınız?

Benim bu son üç albümdür İzmir’den gelen, çalıştığım bir arkadaşım var. Mehmethan arkadaşımın adı, onunla birlikte çalıştık. Elbette çok değerli müzisyenlerle birlikte bu albümü yaptık. Onun dışında İstanbul’da bir piyasa var tabi, o piyasa içinde albüme en iyi kim katkıda bulunabilir onu önceden belirliyorum. Onlarla da çalışıyorum.

Dizi teklifleri gelirse Hüseyin Turan’ın tavrı ne olur?

Hepsini reddettim şimdiye kadar. Bundan sonra da reddedeceğim. Bu işe bulaşmak istemiyorum.

İstanbul, sanatçıların bir ayağının olduğu bir şehir. Sizinde öyle. Var olma savaşında İstanbul olmazsa olmaz bir şehir midir?

İstanbul da olup olmamayı bir sınıfa koymamak gerekir. İstanbul diğer şehirlere göre oldukça büyük bir şehir olduğu için ben İzmir de büyüdüm. Bütün arkadaşlarım eşim dostum orada. Ailem orada hala. Buna rağmen İzmir bana küçük gelmeye başladı. Yol aldıkça İstanbul da olmam gerektiğini düşündüm. Bu anlamda İstanbul olmazsa olmaz gibi geliyor. Ama yaşayınca da bir anlamda bağımlılığınız oluyor İstanbul’a. İzmir’den hiçbir zaman ayağımı çekmiş değilim. Olmazsa olmaz dediğiniz bir yanı var İstanbul’un ama olmasa da olur dediğiniz bir yanı da var.

Müzikte eğitim şart mı, yoksa insan yeteneğiyle bu işin üstesinden gelebilir mi?

Bizim ülkemizde hiç eğitim almayan ya da müziğin tekniğini bilmeyen bir kesim var. Bunu bilmeden bu işi yapabiliyor. Önüne gelenin artık kaseti var. Bir dönem bunun esprisi yapılırdı. “Kaseti olmayana kız vermiyorlar” diye şimdi öyle bir durum var. Ama ben yine de sadece müzikte değil bütün alanlarda eğitimin çok önemli bir yere sahip olduğunu düşünüyorum.

Erkek sanatçılar, kadın hayran kitlesi yarattıktan sonra daha çok albüm satabiliyorlar. Bu yüzden şanslılar. Siz bir erkek sanatçı olarak kendinizi bu konuda şanslı görüyor musunuz?

Benim hiç böyle bir derdim olmadı. Kadınlar beni dinlemiş, erkekler dinlemiş  buna takılmam. Bizim bir köprümüz var o köprüye kim denk geliyorsa o. Özel olarak belirlediğimiz bir şey yok.

Daha çok yakışıklı pop şarkıcıları için geçerli gibi.

Onlar için geçerli olabilir. Sonuçta biz halk müziği yapıyoruz. Onda da iyi söylemek, iyi yorum yapmak gerekli. İşinizi nasıl yaptığınızla değerlendirilmesi lazım. Bizim öyle bir problemimiz yok dinleyicimle aramızda. Bayan hayran çok, erkek hayran çok gibi bir kaygım yok. Bizi her kuşaktan insan dinliyor onu biliyorum.

Albüm satışları bitti deniyor, satış rakamlarının abartıldığı söyleniyor. Fakat hala albüm yapılmaya devam ediliyor. Siz bu konu da ne düşünüyorsunuz?

Bu doğru aslında. En son geldiğimiz noktada bir un kapanı diye müzik piyasası var. Hakikaten bir oranda can çekiştiğini biliyoruz. Bunu yine oradaki insanlar bu hale getirdiler. Kendi kazdıkları kuyuya düştüler diye düşünüyorum. Un kapanındaki bazı yapımcılar. Tabi ki hepsi değil. Önceden çok iyi rakamlar vardı, bu gitgide düşüyor. İşte internet ortamında şarkıları rahatlıkla indirmek, korsan diye nitelendirdiğimiz şeyin olması bu sektöre oldukça büyük bir darbe vurdu. Onunla birlikte  hala albümler oluyor. Son dönemde eğer albüm yapmak istiyorsanız siz harcıyorsunuz parayı. O paranın da havaya gideceğini iyi biliyorsunuz ama insanın egosu var ya, benimde bir kasetim olsun bende bir klip çevireyim diye bir umutla bu işe giriyor. Ama iyi bir gidiş değil. Bu 2008 itibarıyla dibe vurmuş durumda. İyice de vurmasın istiyorum açıkçası. İyi şeyler öyle çıkacaktır meydana.

Peki çok şarkıcını olmasına ne diyorsunuz?

Onda bir sakınca yok. Çok şarkıcının olmasının bir zararı yok.

Ya şarkılar?

Genelde pop alanında öyle şarkılar var ki, ne söz var, ne sözlerde bir bütünlük var, elbette şarkıları burada aşağılamak değil amacım ama müzikal kalite anlamında belki birkaç kişi var. Sıyrılan içlerinde çok az.

Ben birazda özel hayatınızdan konuşmak istiyorum. Aşk hayatınızın neresinde?

Aşk hayatımın en önemli bölümünde, aşık olarak da evlendim.

Yeni albüm çalışmanız var mı? Birazda ondan konuşalım.

Son albüm altı yedi ay oldu çıkalı. Bunu insanların eskitmesi diye bir şey söz konusu değil elbette. İki yılda anca farkına varılıyor albümdeki türkülerin. İlk kez ortaya çıkardığım türküler var. Hiç dinlenmemiş olan. Eskilerden de var. Bunların tüketilmesi ya da insanların bunu özümsemesi gerekiyor. Benim her albümüm böyle olmuştur. Bu albümün daha yeni ikinci klibimi çekeceğim önümüzdeki günlerde, iki yıl daha albüm çıkarmayı düşünmüyorum.

Ah le yar sizin sesinizi daha çok insana duyurmanıza vesile oldu. Böyle bir şarkı daha var mı?

Yok. Burada hepsi türkü hemen hemen. Böyle bir şeyi, iyi bir şarkı olduğu zaman koyuyorum. Son dönemde öyle bir şey bulamadım. Kendi çalışmalarım var. Öbür albüm için olgunlaşmalarını bekliyorum. Ben kendi şarkılarımı koyacağım. Son dönemlerde iyi şarkılar üretilmemeye başladı.

Hit şarkıların çok pahalı olduğu söyleniyor. Albümün tutması içinde iyi şarkılara ihtiyaç var mutlaka. Lokomotif şarkı pahalı mıdır her zaman?

Bu sözünü ettiğiniz pop piyasası için geçerli. İyi şarkı bulursunuz, en basiti Sezen Aksu’dan bir şarkı alırsınız, o pahalıdır ama o albümü de götürür aynı zamanda. Halk müziğinde öyle bir şey yok. Bunu buldum kaçırmayayım diye bir şey yok. Halk müziğinde beste üretenler bunu düşünmezler. İyi bir ses benim şarkımı alsın diye düşünürler. Onlar için ilk aşamada o geliyor. Yine bunda da sipariş üzerine besteleyenler var. Ben bunları okumuyorum. İçinde bir duygusu olan bir yaşanmışlığı olan bir besteyi okumayı tercih ediyorum.

Bu parıltılı dünyanın dışında yaşıyor muşsunuz gibi geldi bana. Bu mütevazı tavrınızda ondan olsa gerek. Hüseyin Turan nasıl yaşar?

Bu anlamda doğru. Gece hayatı olan bir insan değilim. Evini seven, evde oturmayı seven bir insanım. Ancak bir işim olursa dışarı çıkıyorum. Çok sade yaşıyorum. Bu işin çok ışıltılı parıltılı olduğu koskocaman bir yalan, kimse inanmasın buna. Böyle bir yaşam biçimi yok. Böyle bir yaşam biçimi olduğunu düşünenler kendisini kandırıyor. Bu sadece insanları oturtup, ekran başında oyalama. Bununda bir gerekliliği var. Gereksizde demiyorum ama ben onun içinde olmak istemiyorum. İstesem olmaz mıydı, olurdu. Benim gideceğim bir yol var, ben o yolu biliyorum o yoldan gitmek istiyorum.

Ankara’nın Hüseyin Turan için anlamı nedir?

Ankara’ya grup çalışmasıyla, “Grup Laçin” le gelmiştik, o günden beri bendim için Ankara iyi bir dinleyici kitlesi olan bir şehir ve ben hep o dinleyiciyle karşılaşıyorum. Çok mutluyum Ankara’ya gelip gitmekten. Ankara’yı seviyorum.

Siyasete nasıl bakıyorsunuz? İçinde yer almak istiyor musunuz?

Ben işin esprisini yapıyorum. Aslında girmek isterimde mecliste yemin ediliyor ya o beni korkutuyor. Bunun her zaman esprisini yapıyorum. Daima politika ve siyasetle ilgilendim. A politik bir insan değilim. Kim ne yapıyor, hepsiyle ilgileniyorum. İçinde çok fazla olmak istemiyorum.

Kıskanç mıdır Hüseyin Turan?

Egomun beni hakimiyeti altına alacağı oranda kıskançlığım yok. Hep sorulara kısa cevaplar veriyorum. Böylesini seviyorum.

Başarısızlık sizi ne kadar etkiler?

Hiçbir insan başarısız olmak için yola çıkmaz. Çok fazla mücadele etmemek o işin üstüne gereken özeni göstermemek olabilir. Böyle bir şey olmuşsa siz gereken çabayı göstermemişsiniz demektir. Benim hiç olmadı hayatımda. Bir hedefe kitlenmişsem mutlaka ulaşırım. Hiç başarısızlık duygusu yaşamadım.

İsmi kaybetme korkusu yaşıyor musunuz?

Hiç böyle bir şeyim olmadı. Bir ismi oluşturmak çok zor. Bir isim oluşturmuşsanız başarılısınız demektir. Böyle bir şey olursa elbette üzülürüm. Ama ismimin iyi anılması çok daha önemli. İnsan olabilmek insanlığın gerektiği her şeyi yapabilmek daha önemli. Bu oluştukça da isim oturuyor zaten. Umarım ismim hep iyi yerde kalır.

Bu sıcacık sohbet için teşekkür ediyorum.

Ben teşekkür ediyorum.                

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik