Reklam
Reklam
istanbul escort

Yunanistan - Santorini

Adını Santa irina'dan alıyormuş. Burayı anlatmaya kelimeler yetmez. Üstelik Ada’nın tamamını gezmemiş olmama rağmen.

Yunanistan - Santorini
Bu içerik 1562 kez okundu.
Reklam

 

 

 

Gezgin: Tülin Önal

 

 

 

 

 

Adını Santa irina'dan alıyormuş. Burayı anlatmaya kelimeler yetmez. Üstelik Ada’nın tamamını gezmemiş olmama rağmen.

İlk tavsiyem buraya geliyorsanız mutlaka konaklamalı bir tur seçin. Yoksa benim gibi doyamazsınız.

Santorini bir yanardağ. Zamanında tahminen m.ö.1500lerde patladığı tahmin ediliyormuş. Bu patlama,  dünyadaki en büyük patlamaymış.

Rehberimizin dediğine göre patlama olduğunda sesi mısırda duyulmuş ve uzun sure ıklım değişmiş.  Toz fırtınası olmuş. Anadolu’da ise bir yıl patlamanın etkisiyle duman sis altında kalmış.

Kayıp kıta Atlantis’in de burada yok olduğuna dair söylentiler olduğunu duydum.

Patlamadan sonra oluşan çukurluklara kaldera denmiş. Tencere anlamına geliyor.

Kalderaların oluşmasıyla biriken sularla Kaldera gölü oluşmuş. Tarihsel ve jeolojık acıdan rüya gibi bir yer.

Patlama sonucunda adanın ortası sulara gömülmüş ve şimdiki krater halini almış. Görünüşü hilal şeklindedir.

Santorini’ye gemiyle gelindiyse,  açıktan teknelerle gıdıklıyor.

Tekneden inildiğinde birçok seçenek var. Eşeklerle, tur otobüsleriyle, ATV veya araba kiralayarak ya da taksi tutarak gezebiliyorsunuz.

Yalnız yollar çok virajlı, dar ve tehlikeli. Taksilerde fazla para istiyorlar, dikkatli olmanızı onarıyorum. Anlaşmanızı bastan yapın. Ben yine de rehber eşliğinde gitmenizi öneririm çünkü tek anını bile bilmeden gezmemelisiniz.

Tur otobüsüyle iki önemli koyu geziliyor. Fira (thira) ve Oia. Fira başkenti. Maviyle beyaz mimarisiyle dik uçuruma kurulan evleri muhteşem. Toprağı inşaata da tarıma da elverişli değil. Bu yüzden halk eskiden çok fakırmış.

İki katın ustun de evler bile varmış.  Fakat 1956 depreminde yerle bir olmuş. Halk o kadar fakirmiş ki,  domates köftesi diye bir şey uydurmuşlar ve meşhur etmişler. 70lerde her şey yıkılıp yeniden yapılmış ve kat çıkmak yasaklanmış.

Yetişen tek şey neredeyse uzum bir de fava. Oda nemden biriken sularla yetişiyormuş. Tadı başka hiç bir yerdekine benzemiyor ve ekşimsiymiş. Bundan yapılan şarap Santorini de çok ünlü.

Bir de bu inşaata uygun olmayan taşları ponza taşıymış. Buradan yayılmış. şu topuklarımıza sürdüğümüz ponza taşı.

Angelina Jolie ve Brad Pitt'in buradan ev aldığı da söylenmekte. Hatta o evi gördüm.

Kraterlerle solda deniz sağ da kalacak şekilde otobüsle ilerliyoruz.  Oia köyüne doğru. kraterler gri, kızıl, kara olmak üzere değişik renklere sahip. O bölgedeki plajlarda aynı renklerde. örn: kara plaj. Burası yazın birçok insanın siyah güneşi çektiği için ayakları yanıyormuş. zifte basmak gibi bir şey.

Çok rüzgârlı bir havası var. Ben gittiğimde hava muhalefeti sebebiyle teknede zor yanaşmıştı ve rüzgâr bahsedilenin iki misliydi.

Sinüzitiniz falan varsa dikkat edin. Bir de duyduğuma göre yazın tozu çok oluyormuş alerjik astımı olanlarda dikkat etmeli.

Rüzgâr sersem ediyor. buraya bu sene ilk kez bir fastfood açılmış. oda Mc.donalds.  yerel halkı çok sevinmiş.

buranın bir de favası meşhur. Bakla ya da değişik bir türde olan sarımercimekten üretiliyormuş.

Santorinin mimarisine ilham veren şey gökyüzü olmuş. Su şeffaftır. Ona rengi veren gökyüzüdür. Bu yüzden tüm evler mavi ve beyaz. Fira'daki uçuruma kurulmuş evlerde birinin terası diğerinin balkonu olabiliyor. Yamaçta olduğu için.

Santorini o kadar romantik bir yer ki insanlar iki sene önceden sıra alıp evleniyorlar.

Buranın en çok bilinen özelliklerinden. biri de güneşin batışını bir seremoniye dönüşmesi.

Güneşin denizden batan en güzel manzarası burasıymış. Bu sebepten güneş batarken alkışlarla uğurluyorlar her aksam.

Bu adanın en güzel siluetlerinden biri de ebetteki şapelleri. Yunanlar çok dindarmış. Nereye gidersek fazlasıyla karşılaşıyoruz.

Fira sokaklarında çarsısı mevcut. Şaraplar, hediyelik eşyalar, kafeler, restoranlar. Merdivenlerden inerek çarsı geziliyor. Eşsiz manzarada fotoğraf çekilerek.

Yorulduysanız bir kafe de oturabilir interneti kullanabilir ve güler yüzle ağırlanabilirsiniz.

Fakat çok pahalı olduğu için fiyatları önceden sorun ona göre bir yere oturun. Benim uğradığım kafe Crayz Donkey. çalışanı Jolıe idi, yanlış hatırlamıyorsam. Çok misafirperverdi.

Bu arada Crayz Donkey aslında Santorini de üretilen en iyi şarap markasıymış.

Fira’dan sonra otobüse binip krater ve deniz manzarasıyla Oia'ya doğru yola çıkmıştık. Oia'ya vardığımızda otobüsle işimiz bitiyor. Çünkü aşağıya teleferikle iniliyor. Teleferiğin olduğu yerde çarşı var. Yoğurdu bile sahiplenmişler dükkân acmıslar.5 avro karşılığında teleferikle iniliyor ve tekneye binilip gemiye dönülüyor. Teleferiğin hemen yanında Fira’nın en güzel manzarasının fotosunu çekebileceğiniz bir yer mevcut. Tavsiye ederim.

Bir de tepede sıkça pırpır uçaklardan dolaşıyor. Atina’dan ve diğer adalar arası ulaşımı sağlıyormuş. Çok güvenli olmadığı,  dolmuş gibi çalıştığı söyleniyor. Yine de sız bilirsiniz.

Ayrıca eşeklerle yukarı çıkılacaksa bir hayvan sever olarak,  bin küsur basamağı çıkmalarına gönlüm razı olmadı. Hele ki yaz sıcağında daha çok çalıştırılıyorlarmış. Eşeklere bir konuda daha dikkat etmenizi öneririm karşılaştığınızda temkinli olun ezip geçiyorlar.

Dünyanın başka bir yerinde buluşmak üzere sevgiyle kalın.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik