Reklam
Reklam
istanbul escort

İstanbul Arabesque Project" Verdiğimiz konserlerde şunu gördük ki, arabeskin varoşlarla eşleştirilmesi çok yanlışmış meğerse."

İstanbul Arabesque Project ile yaptığımız keyifli bir söyleşi yaptık. Bu güzel söyleşiyi haberimizin devamda okuyabilirsiniz.

İstanbul Arabesque Project
Bu içerik 2046 kez okundu.
Reklam

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biraz grubun kuruluş öyküsünü dinleyelim mi sizden?

Barbaros Akbulut her şeyi düşünmüştü. Böyle bir fikir vardı kafasında. Kıbrıs’taki bir konser sırasında bu konuyu açtı. Ben de bunu yapsak ne iyi olur dedim. Daha sonra Korkut’la birlikte Barbaros bu konuyu tekrar gündeme getirdi. Ve grubu kurdular. Ben de katıldım. Şarkılar seçildi. Barbaros’un fikirleriyle repertuar belirlendi. Ve sahnede çalıp söylemeye başladık. Kısaca özetleyecek olursak bildiğimiz şeyleri yapıyoruz. Arabesk müzik sanatçıları değiliz. Bağlama keman çalmıyoruz. Kendi enstrümanlarımızla, arabesk müziği sahnede sergiliyoruz. Arabesk kültürünü iyi biliyoruz fakat arabesk enstrümanlarını iyi icra etmeyi bilmiyoruz. Bildiğimiz enstrümanlarla yapıyoruz.

Arabesk müziğin varoşlarda dinlendiği söylenir. Sizin dinleyici kitleniz kimlerden oluşuyor?

Verdiğimiz konserlerde şunu gördük ki, arabeskin varoşlarla eşleştirilmesi çok yanlışmış meğerse. Bu şarkıyı hasıraltı yapan, yıllarca bu müziğe burun kıvıran birçok sosyal sınıf, meğer bu şarkıları ezbere biliyormuş. İlk kez çaldığımız yerlerde o kadar farklı insan profili görüyoruz ki bu bizi sevindiriyor. Genç metalcisinden tutunda daha on sekiz yaşını yeni doldurmuş, seksenli yıllardan arabesk şarkıları bilen insanlara kadar, onu da geçelim kırk, kırk beş yaşında, kariyer yapmış, bohem diyebileceğim tipte insanlardan, sokaktaki insanlara kadar insanlarla karşılaştık konserlerimizde. Herkes dinliyor. Boşuna hasıraltı yapılmış bu şarkılar. Meğer herkes bu şarkıları seviyormuş.

Müzik eleştirmenleri sizin için neler söyledi?

Müzik eleştirmenlerinin çoğunun yaptığı bir şey var. Her bölümü bir sınıfa aitmiş gibi algılatıp üzerinden pirim yapıyorlar. Bunun üzerine gidiyorlar. Dünyada sadece tarzlar var. Bu tarzların üzerine gidiyorlar. Bir şarkıcı başka tarzlarda şarkılarda söyleyebiliyor.  Ama Türkiye’de bir arabesk şarkıcısı nasıl rock söyleyebilir ya da bir rock şarkıcısı nasıl arabesk söyleyebilir diye eleştiriliyor. Aslında Türkiye’de müzisyenler var. Ve onlar birbirlerini tanırlar. Müzik yapan bütün herkes bizim arkadaşlarımız.  Kim ne derse desin, bizim bakış açımız şu: biz neyi seviyor, neyi dinliyorsak hiç utanmadan çıkıp söylüyoruz. Bunu gizlemenin gereği yok. Bizim için tarz ayrımı yok.

Alternatif arabesk yapıyorsunuz. Sizce arabesk nedir?

Bazen melankoli, bazen hüzün belki de aşk. Ama mutlu bir aşk.  İmkânsız bir aşkın verdiği bir hüzün değil bu, mutlu bir aşkın verdiği sevinç belki de. Arabesk müzik sadece melankoli içeren karamsarlığa bağlı bir müzik türü değil. Sevinci ve mutluluğu da bize hissettiren bir müzik türü bence.

Her gün isyanım var dediniz bir albümünüzde. Nelere isyan ediyorsunuz?

Genelde toplumsal olaylarla da ilgiliyiz. Biz sadece bir müzik grubu değiliz. Ülkede olan olumlu olumsuz her şeyle de ilgiliyiz. Albümümüzün çıkış parçasıydı. Arabeskin biz tatlı isyan şeklini seviyoruz. Temel olarak baktığımız zaman karşı geldiğimiz bir şey yok ama isyan ettiğimiz bir sürü şey var.  Pop müzikten daha çok isyan var.

Kendi parçalarınız da var. Biraz da bundan konuşalım.

Kendi bestelerimizi yapıp insanlara sunmak istedik.  Bütün albümü kendi bestelerimizle oluşturmak istiyoruz. Cover şarkılar düzenleyip söylemeyi de seviyoruz. Böyle ç ok mutluyuz.

Şarkıları neye göre seçiyorsunuz?

 Arabesk müziğe gönül vermiş insanların şarkılarını seviyoruz. Müslüm Gürses, İbrahim Tatlıses, Ferdi Tayfur, Kamuran Akkor, Bergen, Tüdanya, Kurtuluş gibi şarkıcıların şarkısını yorumlamaya çalışıyoruz sahnede. Arabesk in genelde karamsar bir havası var. Ama biz insanların gelip eğeleneceği şarkıları seçmeye gayret ediyoruz.

Şarkılarını seslendirdiğiniz sanatçılardan sizi arayanlar, fikir beyan edenler oldu mu?

Selami Şahin ve Hakkı Bulut’la daha sıcak görüşmemiz oldu. Onun dışında görüşlerini bildiren sanatçılar oldu elbette. Selami Şahin’le bir konserimizde beraber aynı sahneyi paylaştık. Hakkı Baba’yla da görüşürüz.

Sizin söylediğiniz gibi arabesk dinlemiyorum deyip burun kıvıran insanlar var. Arabesk dinlemek utanılacak bir şey mi?

Bu konuda çok fazla yargı var.  Kesinlikle utanılacak, sıkılacak bir şey değil.  İnsanlar biraz farklı yaklaşıyor ama öyle değil elbette. Biz şarkıları daha eğlenceli hale getirdik.

Müzik dışında bir şeyler yapıyor musunuz?

Hepimizin mesleği bu. Müzisyeniz. Hayatımızı müzikle kazanıyoruz.

Arabeskin kralı, kraliçesi, prensi, sultanı var. Siz arabeskin nesisiniz?

Biz arabeskin çırağı olabilirsek bundan çok mutluluk duyarız.

Sahnede birlikte olmak istediğiniz bir isim var mı?

Çok var.  Rockçı kardeşlerimizle büyüklerimizle aynı sahnede olmak istiyoruz. Orhan Gencebay’la aynı sahnede olmak istiyoruz.

Konserlerde neler çalıyorsunuz?

Arabesk şarkılar çalıyoruz. Orhan Gencebay, ibrahim Tatlıses’ten çalışıyoruz.  Başkalarıda var. Genelde eğlence modumuz var. İnsanlara neşe veren şarkıları çalıyoruz. 

Eleştiriliyor musunuz?

Elbette. Her türlü eleştiriye açığız. 

Konser öncesi bana vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

Biz teşekkür ederiz.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik