Reklam
Reklam
istanbul escort

Yıldırım Şimşek "İzlediğiniz zaman, sizi oyunculuğuyla, sesiyle tatmin eden kişiye ben oyuncu diyorum."

Deniz Yıldızının Kazım babası Yıldırım Şimşek ile yaptığımız güzel söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Yıldırım Şimşek
Bu içerik 2626 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

 

 

Kendi cümlelerinizle bize Yıldırım Şimşek’i anlatabilir misiniz?

1969 yılında Ankara’da doğdum. 17 yaşımda tiyatroya başladım. Altındağ Belediyesi, belediye tiyatrosunda başladım.  Ankara Ekin Tiyatrosunda, Ankara Sanat Tiyatrosunda, Çankaya Belediyesi , şehir  tiyatrosunda, Mamak belediyesi  şehir tiyatrosunda yaklaşık yirmi beş yıldır oyunculuk yapıyorum.

Ankara seyircisinin tiyatroya ilgisini nasıl buluyorsunuz?

Devlet tiyatrolarına çok daha fazla seyirci gidiyor. Özel tiyatrolarda devlet tiyatroları kadar oyun olmuyor açıkçası. Doğrusu böyle bir sıkıntı var.

Deniz Yıldızı isimli dizide oynuyorsunuz. Biraz diziden konuşalım mı?

Tır şoförü bir baba, bir gecekondu mahallesinde yaşıyor. İki tane kızı var. Kazım isimli birini canlandırıyorum.

Çok fazla dizi çekiliyor. Bu kadar çok dizinin çekilmesine ne diyorsunuz? Bu kadar çok dizinin çekilmesi kaliteyi düşürüyor mu sizce.

Düşürüyor elbette ama bu dizilerin içinde de çok kaliteli dizilerde var. Senaryosu çok iyi yazılan ve çok iyi çekilen diziler de var. Geçenlerde okudum, orta doğu ülkelerine dizi pazarlamaya başlamışız. Bu sevindirici bir şey. Daha sağlam adım atmak adına sevindirici bir şey. Genele baktığımız zaman çok fazla olduğu için diziler bana göre kaliteyi düşürüyor. Dizi sektörü olarak biz orta doğu ülkelerinden çok daha ilerideyiz. Avrupa da da bu işi bizden daha iyi yaptıklarını görüyorum.  Konu olarak da orta doğu ülkelerinin Müslüman olması, Türkiye’nin de Müslüman olması, yaşam biçiminin benzer olması, onlara yakın geliyor olabilir. Ben böyle düşünüyorum.

Yetenek mi, eğitim mi?

Her ikisi de. Ama hangi eğitim derseniz. Okuldan aldığınız eğitim de olabilir, usta çırak ilişkisi de olabilir.  Hangisi olursa olsun, insanların kendini yetiştirmek ve eğitmek zorundadır.

Çok fazla oyuncu var. Siz kime oyuncu dersiniz?

İzlediğiniz zaman, sizi oyunculuğuyla, sesiyle tatmin eden kişiye ben oyuncu diyorum. Yeni başlayan bir arkadaşımız ya da yeni başlayan bir oyuncu olabilir. Siz iyi oyuncuyu hissedersiniz. Benim kendi ölçülerim vardır. Ben o ölçülere göre değerlendiririm. Ben o zaman iyi oyuncu derim. Dizilerde değil de, tiyatroda değerlendirmek isterim. Tiyatroda insanların yeteneği daha iyi ortaya çıkıyor. Duyguları daha iyi verdiğine inanıyorum. Oradaki insanları değerlendirmek istiyorum. Dizilerde izlediğiniz zaman dublaj mı, kendi sesimi belli olmuyor. Kamera hileleri çok fazla dizilerde biliyorsunuz. Bu yüzden çok fazla fikir vermiyor açıkçası bana.

İnsanlar birkaç defa beyaz cam, ya da beyaz perde de göründüklerinde kimlikleri birden değişiveriyor. Sizce bu kimlik değişikliğinin nedeni nedir?

İnsanın geldiği noktayı hazmetmiş olmasıyla ilgili. Bizim insanımız çok fazla önemsiyor televizyonda gördüğü insanı. Siz görünmek istemeseniz bile, tanınmak istemeseniz bile , size selam veriyor, hatırınızı soruyor, bazen rahatsız etmeye kadar gidiyor. Bu bizim ülkemize has bir şey olsa gerek. Ama bazen hoş güzel keyif verici bir durumda olabiliyor tabi. Ama bu  bizim ülkemizde biraz abartılıyor gibi geliyor bana.

Şahane paralar kazanmak için şöhret şart mı?

Tanınan, istenilen aranan bir oyuncu olmanız gerekiyor. Star olmanız gerekiyor.

Sinema filmlerinden konuşalım. Sinema filmi düşünüyor musunuz?

Sinema filmlerinde oynadım. Ankara’da yaşadığım için biraz zor. Ankara da sinema sektörü yok. İstanbul’a gidip bu işlerin peşinden koşacak zamanım yok. Ankara’ da yaşıyorum. Tiyatro yapıyorum. Denk gelirse oynuyorum. İlla sinema filminde oynayayım. Bu işlerin peşinden koşturayım diye bir derdim yok. Çünkü benim birinci işim tiyatro.

Başarısız olduğunuz bir proje oldu mu?

Çok fazla olmadı açıkçası. Gerçekten olmadı. Çok kötüydüm dediğim bir oyun olmadı. Bir oyuna başlarken, hem oyunu sevmiş olmam lazım, hem de oynadığım rolü. Sevmediğim bir oyunda oynamadım. Sevmediğim bir rolü üstlenmedim. Severek oyandım bütün oyunlarda.

Bir teklifi değerlendirirken maddiyat mı önemli sizin için yoksa size haz vermesi mi?

Haz vermesi tabi. Oynayacağınız rolün size çok uygun olması gerekir. Tiyatro da bir oyunu çok seversem onun karşılığında hiç para almasam bile olur. Oyun çok daha önemli.

Oynamam dediğiniz bir rol var mı? Yoksa ben oyuncuyum her rolü oynarım mı diyorsunuz?

Tiyatro da her rolü oynayabilirim ama sinema ve dizi de oynamayacağım roller var. Çocuklara drama dersleri veriyorum. Öğrencilerimin beni kötü bir rolde ya da anlamsız bir rolde görüp yanlış değerlendirmelerini istemem. Özellikle o tür rollerden kaçınıyorum.

Kendinizi bir sözcükle anlatmak isteseydiniz, o sözcük ne olurdu?

Dürüstlük, onur ve azim. Üç sözcük oldu ama.

Biraz da projelerden konuşalım.

Ankara Sanat Tiyatrosu devam ediyor. Ankara Sanat Tiyatrosu devam ettiği sürece burada oynamaya devam edeceğim. Deniz Yıldızı devam ediyor. Ankara da çekilecek dizilerde uygun bir rol olursa oynayabilirim. Ankara da olmasını tercih ederim doğrusu.

Hedeflediğiniz yer şu an olduğunuz yer miydi?

Teatral anlamda evet. Ama diğer işlerde çok daha iyi işler yapabileceğime inanıyorum. İsteseniz de istemeseniz de bazen istediğiniz gibi olmuyor bazı şeyler. İstersiniz ama bazen proje olmaz, rol gelmez.

Bu güzel söyleşi için çok teşekkür ediyorum.

Ben teşekkür ederim.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik