Reklam
Reklam
istanbul escort

Pinhani "Ana hedefimiz uzun soluklu olabilmek."

"Hele bi gel şarkısı" dillerde dolanan, Pinhani ile güzel bir söyleşi yaptık. Bu güzel söyleşiyi haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Pinhani
Bu içerik 1812 kez okundu.
Reklam

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

 

 

 

 

 

Bize grup elemanlarınızı tanıtır mısınız?

Grubu ilk önce Zeynep’le birlikte oluşturmaya başladık. Sora kaydettiğimiz şarkıları Akın ağabeye dinlettik.  O katıldı gruba, Sonra Selim aydın bize katıldı.  Selim şu anda askerde. Gelince tekrar bize katılacak.

Pinhani de küçük paralara çalıp, acı çeken, sürünen tayfalardan mı?

Yani küçük büyük biraz göreceli kavramlar. Daha önce amatör gruplarla çaldığımız için şu an aldığımız paraları hiçte küçümsemiyoruz. Daha önce küçük paralara çok çaldık. Şu an her şey daha olumlu eskiye göre.

Bu kadar beğenilmenizi neye bağlıyorsunuz? Uzun soluk olacağınızı düşünüyor musunuz?

Ana hedefimiz uzun soluklu olabilmek. Bundan dolayı yaptığımız işlerde daha dikkatli davranıyoruz daha uzun soluklu olabilmek için. Kısa vadeli hedeflerimiz yok. Sanıyorum insanlara daha samimi geliyoruz. Çokta fazla şu an için tanınmıyoruz. Yavaş yavaş tanınıyoruz. Tanındıkça da beğenileceğimizi umuyoruz.

Şarkılarınız nasıl oluşuyor? Besteler sizin mi? Dışarıdan şarkı alıyor musunuz?

Bu albümdeki bütün besteler bize ait. Bundan sonra da albümlerde yine kendi bestelerimizi kullanacağız. Şarkılar 2001 den beri yapılan çok sayıda besteden bir seçki. On şarkı seçtik bu albüme koyduk. Ama albüme giremeyen şarkıları da konserlerde çalıyoruz. Yine kendi bestelerimizi. Başka parçalara yer vermiyoruz konserlerimizde.

Pinhani kimleri dinler. Tarzının dışında müzik dinler mi?

Tabi. Bir müzisyenin tarzının dışında müzik dinlemesi şart. Biz artık standart bir dinleyici değiliz.müzikle beslenmek zorundayız. Bundan dolayı rock gruplarının haricinde Türk müziği, halk müziği ayrıca başka ülkelerin halk müziklerini dinliyoruz. Onun haricinde kendimizi geliştireceğimize inandığımız tüm müzikleri, kendi müziklerini yapan herkesi dinlemeye çalışıyoruz.

Rock müziği sadece büyük şehirlerde mi dinleniyor?

Biz epeyce şehre gittik. Konser verdik. Gayet iyi geçti hepsi. Zaten yaptığımız müziği rock müziğin içinde tutmak gibi bir gayemizde yok. Bizi dinleyen insanlar çok farklı farklı olabiliyor. Biz sadece rock müziği dinlemiyoruz. O yüzden biz sadece rock müziği yapmıyoruz. Her şehrin müziğe ihtiyacı var. Bu yüzden bizde mümkün olduğunca bu ihtiyacı karşılayan, her şehirde gidip çalan gruplar arasında yer almak istiyoruz. Büyük şehirlerde olduğu kadar daha uzak yerlere de gidiyoruz.

Grubun adı neden Pinhani?

Zeynep’le ikimiz kuzeniz. İlk başta bazı şeyleri beraber oluşturduk. O sırada en önemli ortak noktamız dedemiz. Dedemiz ortak. Dedemiz şiir yazarken Pinhani ismini mahlas olarak kullanıyordu. Biz de onun için bu ismi yaşatmak istedik. Dedemizde bundan çok mutlu oldu yaşadığı dönemde böyle bir grup oluştuğu için çok sevindi.

Sürpriz projeler var mı?

Şu an bizimle çalan Akın’ın solo albümleri var. Onun verdiği konserlerde eşlik etmek için bazı projeler yaptık. Ve ilkini üç gün önce Ankara’da gerçekleştirdik.Onun solo albümlerini çalmaya başladık. O bize eşlik etti hep. Şimdi biz ona eşlik ediyoruz. Gittiğimiz şehirlerde daha çok konser verebilme şansımız olacak. Sanıyoruz bundan sonra  konser sayımız bu şekilde artmış olacak.

Tanınmış bir şarkıyı söyleyecek mi Pinhani?

 İhtiyacımız olsaydı söylerdik.Ama çalmak istediğimiz, insanlara duyurmak istediğimiz çok sayıda  şarkı var. Akın ağabeyde bu konuda bizimle hem fikir. Onun için çalmayı düşünmüyoruz.

 

Bulunduğunuz yer sizi mutlu ediyor mu? Yoksa kitlesel ün bizim için önemli mi diyorsunuz?

Biz bulunduğumuz yerden fazlasıyla memnunuz. Düşündüğümüzden fazlasıyla hızlı ilerliyor her şey. Biz çok mutluyuz bulunduğumuz yerden. Zaten daha iyi olacağına eminiz. O yüzden hiç tasalanmıyoruz.

 

Anadolu rock yapan gruplar var. Bunları nasıl buluyorsunuz?

 Valla bir fikrim yok Anadolu rock yapan gruplarla ilgili. Bana o gruplarla ilgili bir şey sorma. Neticede bunu yorumlayacak kişi ben değilim. Onu yorumculara bırakalım.

Konserleriniz nasıl gidiyor? Memnun musunuz?

Çok memnunuz.Her geçen gün dinleyici sayımız artıyor. Biz de daha iyi çalmaya başladık. Çaldıkça gelişiyoruz.

Grup üyelerinizle aranız nasıl? Grup gerçekten zor mu?

Grup işi gerçekten zor bir şey. Grup oluşurken çok hassas davrandığımız için, grup elemanlarımızı özenle seçtiğimiz için sorun olmuyor. Çok özenle oluşmuş bir grup. Genel olarak bir problem olmuyor.

Çok teşekkür ediyorum.

Biz teşekkür ediyoruz.

                                   

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik