Reklam
Reklam
istanbul escort

Yunanistan – Selanik (Thessaloniki)

Sıcacık, yeni gezimi tanıtıyorum bu defa sizlere. Yunanistan'ın güzel şehri Selanik'i anlatacağım. Hala yolunuz düşmediyse mutlaka gidin görün. Bu güzel şehri haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Yunanistan – Selanik (Thessaloniki)
Bu içerik 2164 kez okundu.
Reklam

 

 

 

Gezgin: Onur Sancak

 

 

 

 

 

Aslında anlatacak o kadar çok şey var ki gezim hakkında. Hangi birini anlatsam bilmiyorum. O kadar çok anı biriktirdim, o kadar çok insan edindim ve gülümseyerek anacağım birçok anım oldum.

Öncelikle bu gezide benimle olan herkese ama herkese en azından her sabah gülümseyerek verdiği selamları için teşekkür derim. Bütün gezilerim boyunca bıkmadan, bir of bile demeden fotoğraflarımı çeken, yol arkadaşım Ersin Bağ’a dergimiz aracılığıyla, çok ama çok teşekkür ederim.

Arkadaşlığını benden esirgemeyen yine fotoğraflarımı çeken, Zeynep Şennur’a da ayrıca teşekkür ederim. Orada anılarımı paylaştığım herkesin kalbimde mutlaka yeri olacaktır.

 

İsimlerini burada sayamadığım her seferinde beni kırmadan sizlere ulaştırmak adına fotoğraflarımı çeken bütün yol arkadaşlarıma da teşekkür ederim.

O kadar çok isim var ki, anlarımı paylaştığım. Hepsine buradan selam olsun.

İzmir'e olan sevgimden ve de benzerliğinden dolayı ayrı bir sıcak şehir Selanik. Özellikle Atatürk'ten kalan hatıralarıyla ve kordon boyuyla bize hiç de yabancı olmayan bir yer. Lezzetli balık ürünleri, mezeleri ve de eğlencesiyle ünlü taverna gecelerinin yaşandığı şehir Selanik...

Atatürk’s House(Atatürk Müzesi)

 

Hepimizin çocukken okul kitaplarında gördüğümüz o evi canlı bir şekilde görmek Atamızın orada doğduğunu bilmek çocukken üzerine bindiği ağacı görmek çok heyecan vericiydi her Türkün kesinlikle gitmesi gereken bir yer

Evin kapısından içine girerken aniden durgunlaşıyor insan. Çok fazla konuşma ihtiyacı hissetmeksizin, odalara, resimlere, eşyalara ve balmumu heykellere odaklanıyorsunuz. Zaman zaman gözleriniz doluyor bazen de kendisinin nasıl o yıllarda böyle modern ve mutevazi bir yaşam sürdüğüne hayret ediyorsunuz. Müzenin geneli ile şunu söyleyebilirim; içeride Atamıza ait kişisel eşyalar ve evin o dönemki eşyaları daha fazla olabilirdi. Umarım ileride bir gün bu söylediğim şeyler dikkate alınır

White Tower of Thessaloniki (Beyaz Kule)

Eğer önünüzde bir bina yoksa Selanik'in birçok yerinden görebilirsiniz. Tepesine merdivenlerle çıkıyorsunuz. Çıkarken bazı bölümler var o bölümlerde antik Yunan, Osmanlı Devleti, Birinci Dünya Savaşı, İkinci Dünya Savaşı gibi tarihin önemli dönemlerinde Selanik şehrinin ve Yunanistan'ın gelişimi anlatılıyor. Ayrıca ağır suçlular burada tutulup cezalandırılmış. Tarihte önemli bir yangın geçirmiş burası. Tepesine çıkıp şehri seyredebilirsiniz

Beyaz Kule herkes tarafından Selanik’in simgesi olarak bilinir. Tarihe tanıklık etmiş bir anıt. Etrafında olmak, ona uzaktan bakmak hepsi keyifliydi.

Akşam ışıklarında çok güzel görünüyor. Deniz kenarında yürüyüş yaparken görülmesi gereken bir yer.

Church of Agios Dimitrios Aya Dimitri Kilisesi)

Büyük olmasına rağmen insanı ezmeyen bir kilise. Çok süslü değil içeri girince bir süre oturmak istiyorsunuz.

Aya Dimitri Kilisesi, 1491-1912 arasında kilise olarak hizmet vermiş, Bizans devrinden kalma bir kilisedir. Kilise, şehrin koruyucusu olarak kabul edilen Selanikli Aziz Dimitri’ye adanmıştır. Atatürk evi ile aynı caddede olan bu yapı, Roman Forumun hemen üzerinde ve Alaca İmaret Camii'nin hemen altındadır.

Tarihsel önemi kadar, büyüklüğü ve Ortadokslar için taşıdığı anlam açısından öremli bir klise. İkonaları ve mozaikleri ile ilgi çekiyor.

Archaeological Museum of Thessaloniki (Arkeoloji Müzesi)

Pek çok eser var yarım gününüzü ayırın derim. Heykeller çanak çömlekler pek çok yerde gördüklerinize benziyor olabilir ancak altın eşyalar ve altın dokumalar görülmeğe değer.

Museum of Byzantine Culture (Bizans medeniyeti Müzesi)

Selanik Arkeoloji Müzesi'nin arka tarafındaki bu müze, biraz Arkeoloji Müzesi'nin gölgesinde kalıyor gibi..

Oda oda organize edilmiş müzede,

Zaman zaman etnografik eserler arasında " enfes parçalara " denk geliyorsunuz.

Bizans sanatının en nadide eserlerinin bu müzede olmadığını zannediyorum. Ama bir " kapı tacı " ve " rahip abası " var ki, gerçekten görülmeye değer.

Bizans medeniyetini anlamak için güzel bir müze binası çok güzel yapılmış çalışanlar çok güleryüzlü çok güzel eserler Var ayrıca hediyelik güzel şeyler satılıyor.

Church of Agia Sofia (Aya Sofya Kilisesi)

Şehrin göbeğinde bulunan bu eski kilisede hala ibadet ediliyor. Bakımlı ve temiz durumda olan bu kiliseyi gözden kaçırmayın derim.

 Dış mimarisi itibariyle bizim Aya Sofya'nın minyatürü gibi. Halen kullanılıyor olması çok hoşuma gitti.

Vlatadon Monastery (Vlatadon Manastırı)

Şehrin Ortasında Bir Kule ; bu kuleyi her yerden görmek ve de bulmak mümkün . Böylece hiç kaybolmuyorsunuz. Eskiden beyazmış ama şu an kalmamış ama olsun yine de görülmeli.

Selanik’teki en eski tapınak biri budur. Bir çevre ve Vlatadwn Moni Manastırları (Tsaus Monastiri olarak da bilinir) dolaşın Selanik’in muhteşem manzarası. Orada da izlemek için güzel bir şekilde görüntülenmesi, ama ne yazık ki, belirli bir bölge içinde mahsur kaldım.

Monument of Alexander The Great (Büyük Alexandır Anıtı)

Sahilde güzel bir yürüyüş yaptıktan sonra gün batımını heykelin yakınlarında izleyebilirsiniz. Yakınlarında mısır, pamuk helva, sosisli gibi şeyler satan sokak saticilari var. Etrafta bisiklet ve patenliler turluyor.

6 metre yüksekliğindeki bu etkileyici heykelde , Büyük İskender en az kendi kadar efsanevi olan ve adına şehşr kurduğu atı Bucephalus' un üzerinde.

Yolunuz Selanik'te Deniz kenarına düşerse mutlak uğramanız gereken bir mekandır Büyük İskender Anıtı ,şehrin merkezine çok yakın sahilde bütün turistlerin uğrak yeri olan inanılmaz güzel manzarası bulunan bu anıt etrafındaki kafeler ve diğer tarihi mekanlara yakın olmasıyla güzel bir uğrak yeridir.

Paleochristian and Byzantine Monuments of Thessalonika

Şehrin büyük caddeleri üzerinde yer alan tarihi yerler, diğer ülkelerde gördüğüm şehir kapısı ve Bizans yapısı. Ayrıca çevresinden bir çok Yunanistan – Selanik yapısı da yer alıyor.

Bizans yapısı çok ilginç ve güzel bir mimariye sahip.

Cadde üzerinden alış veriş için uygun mağazaları da bulabilirsiniz.

Statue of Aristotle (Aristo Heykeli)

Selanik'in muhteşem meydanında bulunan çok güzel bir heykel. Tarihlerine sahip çıkıyorlar. Gitmişken heykelin önünde fotoğraf çektirin ve eğer akşamüzeri oralardaysanız banklarda oturup kafanızı dinleyin.

Aristotales meydanına adını veren heykel. Herkesin uğrak yeri.toplanma noktası. Keyifli meydanın sembolü.

Aristotle Square (Aristo Meydanı):

Adını Aristo dan alan meydan mutlaka görülmeli. Sahile yakın, güzel bir yer. Ben bayıldım.

Ladadika District

Güzel restoran ve cafelerin olduğu, şehrin merkezinde,deniz kenarına yakın, şık turistik bölge,her zevke hitap edebilir.

Her keseye uygun restoranları bulunduğu bir yer.sokak restoranları. Yerel mutfaklar da var fast food gibi olanlar da. Biz geleneksel Yunan mutfağından yemekler yedik.Acik havada keyifli bol mezeli güzel yemekler yedik.grek salata ve zuccini deneyin mutlaka. Zuccini kızarmış kabak. Çıtır çıtır çok güzel. Laddadika bölgesi keyifli merkezi yürüyerek sahile Aristoteles meydanına yakın.

Başka bir ülkenin başka bir şehrinde buluşmak üzere sevgiyle kalın.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik