Reklam
Reklam
istanbul escort

Makedonya- Üsküp

Makedonya'nın güzel başkenti Üsküp'ü benimle birlikte gezmeye ne dersiniz. Bu güzel gezimi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Makedonya- Üsküp
Bu içerik 2812 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

 

Gezgin: Onur Sancak

 

 

 

Vardar nehrinin ikiye böldüğü bir şehir Üsküp. Bir tarafta Arnavut Müslümanların yaşadığı, özellikle köftesiyle ve trileçesiyle ünlü kendi halinde dükkanlarıyla yaşayan mütevazı bir çarşı; diğer taraf da ise şaşalı heykellerin, binaların, kafelerin ve şehrin en tepe noktasına dikilen haç işaretinin bulunduğu taklit yapılar.

Nehir;  şehri ekonomik ve görsellik bölünmüşlüğün yanında kültürel olarak da ikiye bölmekte. Ve bu iki yakayı yani meydanı ve çarşıyı birbirine bağlayan yine Osmanlı döneminden kalma Taşköprü. Burası aynı zamanda Büyük İskender'in de memleketi olarak Makedonlar tarafından sahiplenilmekte. Her ne kadar Yunanlılar bunun tam aksini savunsalar da dev Büyük İskender heykeliyle Makedonlar bu konuda Yunanlıların elinden almışa benziyorlar.

Lake Matka (Matka Kanyonu)

Şehir merkezinin alev alev kavurduğu yaz sıcağında buranın halkı nerde diye düşünürken herkesin serinlemek için buraya kaçtığını gördük, halkın serinlemek için girdiği alt bölüm Türkiyeden görüntülere benzese de üst kanyon kısmında tırmanışınız bittiğinde sizi güzel bir manzara karşılıyor, ister oturup soğuk bir şeyler yudumlayın ister kano ile gezin ama mutlaka gidin.

Old Bazaar(Eski Pazar)

Yabancılık çekmeyeceğiniz bir çarşı. Rahatlıkla Türkçe anlaşabiliyorsunuz her yerde. 2 saat içinde sokak sokak gezebilirsiniz. Çayınızı kahvenizi içebileceğiniz mekânlar çok. Köfte yemek için meşhur bir yer söylenir mutlaka size. Bence dilediğiniz yerde yiyin. Daha da ucuza gelecektir.

The Stone Bridge(Taş köprü)

Balkanların büyük bölümünde Osmanlıdan kalan eser sayısı çok az olduğu için bu köprü iyi korunmuş. Benim ziyaret ettiğimde Vardar nehrinin suyu azdı, hep mi böyle bilmiyorum, ama altından şöyle gürül gürül su aksa süper olurdu, Üsküp’e gelip eski köprüden geçmeden Türk çarşısına gitmek olmaz, en Yenişehir’in Makedonya Meydanını, şehrin Tarihi bölgesindeki Türk çarşısına bağlayan.

12 kemerli,6 metre genişliğinde ve 214 metre uzunluğundaki Vardar nehri üzerindeki taş köprü 15 yüzyılda Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış olup, zaman zaman

Onarım görmüş olsa da tarihi yapısını muhafaza eden sembol niteliğinde Osmanlı eseridir. Makedonya Meydanı’ndan sadece yayalara açık 'The Stone Bridge' den geçip tarihi bölgede, ince belli bir bardaktan demli bir çayı içme keyfini yaşamalısınız. azından araç trafiğine kapalı gidin istediğiniz gibi yürüyün.

Mountain of Vodno( Vodno Dağı)

Muhteşem bir teleferik ile mükemmel güzel peyzajı yapılmış bir noktadan zirveye çıkıyorsunuz. Ancak zirvede temiz güzel bir mekân yok. Eski kayakçıların, çok pis bir şekilde işletilen alternatif yiyebileceğiniz hiç bir şey olmayan bir zirve noktası. Ancak bisiklet düşkünleri ve yürüyüş severler mutlaka gitmeli. Bu noktada yemek içecek sıkıntılı olabilir. Bunu düşünerek hareket etmeliler.

Skopje Art Bridge (Sanat Köprüsü)

Üsküp Meydanının ortasından gecen Vardar nehrinin üzerinde bulunan bu yeni köprü abartılı şekilde heykellerle donatılmış. Makedonya Arkoloji Müzesinin giriş kapısının tam önüne çıkan Sanat Köprüsü tarihi bir değeri olmamasına rağmen meydana ayrı bir güzellik katıyor.

Fountain of the Mothers of Macedonia(Makedonya Anneleri çeşmesi)

Üsküp Anneleri Çeşmesi Makedonya merkezdeki yeni yapılan heykellerden biri. Bu büyük meydanda bu kadar çok heykele gerek var mıydı? bilemiyorum. Anlamlı bir kaç tane olsa yeterliymiş.

Phillip II of Macedon

Büyük İskender'in atlı heykelinin tam karşısında ve onu selamlar gibi duran Philip heykeli de diğer heykeller gibi şehre güzel bir hava vermiş. Eski Pazar'a gitmek için önünden geçeceksiniz.

Memorial House of Mother Teresa(Rahibe Teresa’nın müze evi)

Dünyada yaptığı iyiliklerle tanınan hatta hatıra evindeki resimlerden birçok devlet adamıyla resmi bulunan Rahibe Terasa, Üsküp şehrinde doğmuş. Fakat doğduğu esas ev yıkılmış, çok güzel bir hatıra evi yapılmış. Hatıra evinde bazı eşyaları, resimleri ve kendisi ile ilgili bilgiler var. Çok sayıda turist burayı ziyaret ediyor.

Archaeological Museum of Macedonia(Arkeoloji müzesi)

Üsküp'ün ünlü Makedonya Meydanının hemen yanındaki Vardar nehrine kıyısında olan,2009 - 2014 yılları arasında bol sütunlu eski Yunan stili inşa edilmiş bina da antik, ortaçağ ve Osmanlı dönemine ait eserler sergilenmektedir. Ortaçağ eserlerin arasında aslının İstanbul Arkeoloji Müzesinde sergilenen İskender Lahit' inin bir kopyası da bulunmaktadır. Anıtsal bina olduğu kabul edilen 'Archaeological Museum of Macedonia' binası ayrıca Makedonya Cumhuriyeti Ulusal arşivi olarak da kullanılmaktadır.

Church of St. Panteleimon (St Panteleimon Kilisesi)

Büyüleyici, küçük bir Yunan ortodoks Kilisesi ve manastır. Kesinlikle görülesi bir yer. Genel olarak sevimli. Oraya arabayla 30 dakika, Vodno veya yan Nerezi köyü. Kilisesi, bu bölgede en eskilerindendir. Kesinlikle görülmeye değer. Kompleks, harika bir şehir manzarası ile yemek de yapabilirsiniz.

Başka bir ülkenin başka bir şehrinde buluşmak üzere sevgiyle kalın.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik