Reklam
Reklam
istanbul escort

Bursa - Cumalıkızık

Bursayı gezmeye başlamak için ideal bir yer, kahvaltınızı bu güzel köyde yaparak mutlaka gezin. Otantik, nostaljik bir köy... Birçok organik ev yapımı reçeller, sebzeler, salçalar ve daha birçok ürün mevcut ve temiz. Köy meydanında çay için. Mevsiminde mis gibi çilek yiyin.

 Bursa - Cumalıkızık
Bu içerik 2693 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

 

 

Gezgin: Onur Sancak

 

 

 

 

Dünya Mirası Listesindeki 700 yıllık güzel bir köy.

 

Öncelikle bütün Bursa gezim sırasında, muhteşem rehberlik yapan ve fotoğrafları size en iyi şekilde yansıtabilmek adına titizlikle fotoğraflarımı çeken, misafirperverliği ile takdire şayan, sevgili Ersin Bağ’a çok teşekkür ederek bu yazıma başlamak istiyorum.

Köyün girişinde 5 ₺ karşılığında otopark var. Arabanızı oraya park edebilirsiniz. Tarihi atmosferi ve evlerin güzelliği süper. Uludağ’ın eteklerinde şirin bir köy. Güzel kahvaltı imkânları var.  Zaten o güzelli yaşarken her şey güzel geliyor size. Kahvaltısı 25 ₺ .

Gezerseniz daha uygun fiyatlara da yiyebilirsiniz. Sanırım gezip fiyat araştırmak gerekiyor.  Kahvaltı dükkânları olsun hediyelik eşya dükkânları olsun ticari kaygı ve Arap turistleri ön planda tutuyorlar.

Ben her yerden olduğu gibi magnet aldım sadece. Hafta sonu çok kalabalık oluyor mümkünse hafta içi gitmenizi tavsiye ederim. Kesinlikle görülmesi gereken bir yer.

Cumalıkızık fazla büyük bir köy değil ama tarihi dokusu,  taşlı ve eğimli sokakları ile gerçekten nostaljik bir yer. Beklentileri fazla yüksek tutmamak gerekir ama Bursa'da gezilecek yerler listenize kesinlikle ekleyin.

Bursayı gezmeye başlamak için ideal bir yer,  kahvaltınızı bu güzel köyde yaparak mutlaka gezin. Otantik, nostaljik bir köy...

Birçok organik ev yapımı reçeller, sebzeler, salçalar ve daha birçok ürün mevcut ve temiz. Köy meydanında çay için. Mevsiminde mis gibi çilek yiyin.

Burada dizinin çekilmesi de buranın popülerliğini artırmış bence. Buranın adını duyurmakta dizinin katkısının olduğunu da düşünüyorum doğrusu.

1300'lü yıllardan günümüze korunarak gelmiş olan bu köy 2014 yılında Unesco Dünya Mirası listesine girmeyi başarmıştır. Özellikle yaz aylarında ve hafta sonlarında oldukça ilgi görmektedir. Gerek yerli gerekse yabancı turistleri ilgi odağı olmuştur. Köyün birçok evinde kahvaltı servisi veriliyor.

Yöre insanı misafirperver ve çok naziktirler. Doğal taş kaldırımlarında yürümek (özellikle rahat yürüyebileceğiniz ayakkabı seçmelisiniz), yazın ahududu, böğürtlen, kiraz, sonbaharda kestane almadan gitmemek gerekir. Ayrıca yine köyün tatlı, hoş sohbet teyzelerinin yapmış olduğu reçel, marmelat, ekmek, turşu gibi ev yapımı ürünleri de alabilirsiniz.

Kahvaltı dışında gözleme yiyebilir, taptaze çayınızı içebilirsiniz. Saatlerce keyif alarak gezebileceğiniz bir köy.

Benim olumsuz olarak değineceğim şeylerden biri de, böyle doğal yerlerde satılan şeylerin sadece yöresel ürünlerden oluşması, ucuz ve gereksiz Çin mallarının mümkün olduğunca tezgâhları doldurmaması gerekir.

Tarih kokuyor. 600 yıllık Osmanlı köyü. Spor kıyafetle gezmek daha doğru olur. İyi bir hafta sonu geçirilebilir. Tavsiye ederim.

Baharda yeşillenince özellikle güzel oluyor, temiz havası, eski evleri sokakları. Sokak aralarında yürümek gerçekten hoştu.

Öyle geniş kahvaltı istemeyenler için köylü teyzeler gözleme ayran yapıyor; zaten pek çok köy evi yemek için uygun. Dönüşte ev yapımı reçel, salça, erişte vs alabilirsiniz. Bazı günler pazar kuruluyor taze meyveler de bulunuyor. Fotoğraf çekin, tarihi koklayın, benim içinde bir gözleme yiyin, ayran için.

Başka bir şehirde buluşmak üzere sevgiyle kalın.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik