Reklam
Reklam
istanbul escort

Gazanfer Ündüz "Oyunculukla, sanatçılık farklı mı, değil mi bilmiyorum."

Gazanfer Ündüz ile yaptığımız keyifli söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Gazanfer Ündüz
Bu içerik 2603 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Söyleşi: Onur Sancak

                       

 

 

 

 

 

 

Biraz Gazanfer Ündüz’ den bahseder misiniz?

Gazanfer Ündüz, 1950 doğumlu, polis babanın oğlu. 1969 senesinde tiyatroya başladı. Tefik Gelenbe Tiyatrosu, Kenter Tiyatrosu, Bakır köyde Tiyatro Ali Baba: sonra Gönül Ülkü, Gazanfer Özcan Tiyatrosu. Enson, tiyatro Donkişot’ ta çalıştı. Böyle bir sanat yaşamı. 37 senedir tiyatroyla haşır neşir bir adam.

 

Gazenfer Ündüz kimlere oyuncu der?

Oyunculukla, sanatçılık farklı mı, değil mi bilmiyorum. Aslında tartışılır. Benim için bu işe alaylı veya mektepli, gerçekten gönül vermiş, ve bu işi severek, mutfağından yetişmiş, bir çok sanatçıya oyuncu der.

Hep istediğiniz projelerde mi, yer aldınız?

Yok. Bazen istemediğim projelerde de oynadım ama, bu sevdiğim bir meslek, isteyerek yaptığım bir meslek. Onun için hepsi istediğim projeler sayılabilir.

 

Nelere tahammül edemezsiniz? Sanatta mı yoksa genel hayatta mı?

Yaşamda.

Yaşamda nelere tahammül edemem, yalancıya, riyakara, çok standart olacak belki ama bu tür şeylere tahammül edemem.

Her hangi bir oyunda, ya da filmde oynamış herkese oyuncu diyebilir miyiz?

Hayır. Tabi ki diyemeyiz. Bunun bir kıstası yok. Oyunculuk göreceli bir şey. Bunun okulunu okumuşta, okumamışta çok insan, bir çok projede görev alıyor. Başarılı olan herkes benim için oyuncudur.

 

Sinema filmi projeniz var mı?

Hayır.

 

Neden her şeyi çok çabuk tüketmeye başladık. Tahammülsüzlük mü bizi bu hale getirdi sizce?

Bence biraz da doyumsuzluk. Doyumsuz bir millet olduk. Her şeyi çok çabuk tüketiyoruz. Onun arkasından gelen her şeyi tüketiyoruz. Kısır döngü içerisinde biraz doyumsuzluk var galiba.

Eski dizilerin lezzeti aranıyor. Kuruntu ailesi bunlardan biriydi. Neden eski dizilerin yerine yenisi kanamıyor?

Sanıyorum tek kanallı dönemlerde işler daha kaliteli yapılıyordu. Biraz dizilerin içerisine maalesef şiddet girdi. Maalesef bütün şeyler içeriğin neredeyse tamamını aldı. Televizyon kanallarının görevi halkın seviyesini yükseltmek olmalıyken, maalesef  televizyon kanalları halkın seviyesine iniyorlar. Onların seviyesini yükseltmek için hiçbir çabaları yok.

 

Ankara için neler söylersiniz?

Ankara güzel bir şehir. Birkaç defa geldim. Seneler önce, Tevfik Gelenbe Tiyatrosuyla geldim. Gönül Ülkü, Gazanfer Özcan tiyatrosuyla geldim, tiyatroyu seven bir kesim var. Belki de devlet tiyatrolarının  hazırlanmış olduğu kaliteli bir seyirci var. Ben tiyatro açısından bakıyorum. Şehircilik güzel, insanlar sanatı seviyorlar anladığım kadarıyla. Güzel bir şehir.

Sinemanın seyirci çektiği söyleniyor. Hakikaten güzel filimler  çekiliyor mu?

Güzel filimler çekiliyor. Güzel filimler çekiliyor ama bizim en büyük handikabımız maalesef pazarımız yok, sadece Türkiye pazarında tüketiyoruz çektiğimiz filmleri . onun için yapımcılar bir milyon dolar, iki milyon dolar para harcıyorlar. O Türkiye’ de sadece Türkiye pazarı olduğu için batıyor. Gidipte iyi sinema yapamıyorlar.

 

Olmak istediğiniz yerde misiniz? Yoksa burası benim  hak ettiğim yer değil mi diyorsunuz?

Yoo, hak ettiğim yerdeyim. Ben öyle çok fazla şöhret meraklısı bir adam değilim, çok senelerden beri bu işin içinde olduğum için, bu meslekte olduğum için, insanlarla olan dialogumu seviyorum. İnsanların beni tanımalarını seviyorum. Aslında bulunduğum yerden memnunum.

 

Tiyatro sizin için neyi ifade ediyor?

Tiyatro benim için hayat tarzı, yaşam tarzı. Yaşamın ta kendisi.

Oynadığınız oyundan sonra kendinizi eleştirdiğiniz oluyor mu?

Olmaz olur mu? Hatta kendimi eleştirdiğim gibi, arkadaşlarımdan da beni eleştirmelerini istiyorum. Özellikle de bunu söylüyorum. Bir arkadaş, bir oyuncu olarak bakmayın, bir seyirci gözüyle beni eleştirin, yanlışımı söyleyin, çünkü bu işin sonu yok. Dipsiz bir kuyu. Çünkü her yaşta, her zaman öğreneceğimiz bir çok şey var. Gençlerde beni tenkit edebilirler. Kesinlikle çok tecrübeli insanlar tenkit etsin istemem. Gençlerde benim beceremediğim şeyleri söylerse memnun olurum.

 

Yapmak isteyip yapamadığınız şeyler oldu mu?

Hayır. Yapmak istediğim her şeyi yaptım. Çok güzel bir aile kurdum. Sevdiğim bir karım var. Allah bağışlarsa bir oğlum var. On dokuz yaşında bir delikanlı. Allahın lütfettiği her şeye sahibim. Çok ta memnunum hayatımdan.

 

Vaktinizi benimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

Estağfurullah, ben teşekkür ederim.

 

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik