Reklam
Reklam
istanbul escort

Ömür Göksel "Ben takvim yapraklarına bakarak yaşamıyorum."

Usta sanatçı Ömür Göksel ile yaptığımız keyifli ve güzel söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Ömür Göksel
Bu içerik 1340 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

 

 

Ömür göksel’ in yaşam hikayesinden kısaca bahseder misiniz?

Bu tabi, böyle üç dört dakikaya sığmayacak. Ömür göksel’ in yaşam hikayesi altmış dört yıl olmuş yaşamla tanışalı. Oksijenle arkadaş olalı. Valla bir o kadar daha sürer mi bilmiyorum ama ben pozitif bir insanım. Zaten bir sanatçı ölümün den sonra kendinden bahsettiriyorsa o zaman sanatçıdır. Onun için benim yaptığım yeni albümün, bu kadar satması benim için yaşamımdan sonra gençlere kalabilecek bir şey. Onun için bu heyecanı yaşıyorum şu anda.

 

Bu kadar genç görünmenizin sırrı nedir?

Ben takvim yapraklarına bakarak yaşamıyorum. Mesela her sabah uyandığımda teşekkür ederim, günaydın derim. Eğer sapasağlam uyanmışsam bundan daha güzel bir gün olamaz benim için. Demek ki takvim yapraklarına bakarak yaşamayı düşünmüyorum. Her yaş gencim. Gençlerle birlikte olunca da daha da mutlu oluyorum. Sizleri kastediyorum. Onun için yaşam benim için pozitif bir felsefe. Allah’a şükrediyorum, doğduğum için her şeyden evvel.

Uzun zamandır ortalarda yoktunuz. Neler yaptınız?

Ortalarda yoktunuz derken yine müziğin içindeydim. Yurt dışındaydım. Bir yıl Amerika’ da, bir yıl İtalya2 da on dört yılda Almanya’ da şarkı söyledim. Döndüğümde bana hayran kitleyi göremedim. Çünkü hepsi bana aşık genç kızların hepsi anne olmuşlardı. Onun için, hatta geçen gün bir mecmuada güzel bir yazı  çıktı. Gençlerin, annelerin, anneannelerin sevgili Ömür Göksel diyordu.

 

Neden yeni pop şarkıları kalıcı olmuyor. Her şey çok çabuk tüketildiği gibi, şarkılarda bu hızlı tüketim içinde çabuk mu kayboluyor sizce?

Şarkılar ı biraz ciklet olarak görüyorum.Tadı bitince atarsınız ya cikleti, şarkılarımız yayınlandığı dönemlerde müthiş bir romantizm hakimdi. O romantizm şöminede ki kül gibidir. Biraz dokundu mu alev alır. Onun için bizim o şarkılar kalıcı oldular. İçinde romantizm var.

Beğendiğiniz şarkıcılar var mı yenilerden?

Var tabi. Ama isim zikretmek istemiyorum. İsim verdikçe başka arkadaşlarım kırılabilir. Her şarkıcı bana göre iyi şarkıcı.

 

Biraz da albümünüzden konuşalım. Albümünüzden memnun musunuz? İstediğiniz gibi bir albüm oldu mu?

İstediğimden çok, fevkinde oldu. Ben bu albümü yaparken bin kişiye hediye ederim diye düşünmüştüm. Oysa bugün birisi altmış bin, diğeri yetmiş bin tirajında bu da bana büyük keyif verdi. Her şeyden evvel bana sahip çıkan halkıma teşekkür ediyorum. Ben bunu onlar için yaptım. Bunun devamı da gelecek.

Ömür Göksel aynalardan korkar mı? Baktığı zaman neler görür?

Hiç korkmam. Aynalardan hiç korkmadığım gibi aynalar benim en yakın dostlarım. Yüzümdeki çizgileri bana gösterdiği için aynalar, o çizgilerin her birinin bir değeri vardır. Bir sanat eseri. Şöyle düşünüyorum, gençlik doğanın eseridir, yaşlılık ise bir sanat eseridir. Sanatla dolu bir hayatta o çizgilerin olması lazım.

 

Yurt içinde ve yurt dışında bir turne düzenlemeyi düşünüyor musunuz?

Yok. Nerde. İsterlerse ben orda söylüyorum. Öyle turne, murne, gezeyim falan bir derdim yok. Şarkı söylemeyi çok seviyorum. Şarkı söylemek çok güzel bir şey çünkü. Şarkı söylemek mutluluğun ifadesi. Benim şarkılarımda insanlar mutlu oluyorsa bende mutlu oluyorum.

Sanat camiası’ nın vefalı olduğuna inanıyor musunuz?

Hayır. Buna inanmıyorum. Sanatçılar öldükten sonra değerini biliyor bizim milletimiz. Ama tabi unutulanlar, unutanları unutmazlar.

Popülaritenin hep var olmayacağına hiç düşünmüş müydünüz? Şöhret insanda emanet mi sizce?

Tabi emanet. Bugün Türkiye’ de şöhret olmak kolay. Şöhreti taşımak kolay bir şey değil. Eğer Ömür Göksel kırk üç yıldır bu şöhreti taşıyabilmişse bir şeyleri başarmış demektir.

Şuan popüler olan ulaşılmaz olduğunu düşünen kişilere öğütleriniz var mı?

Bakın ben öğüt vermeyi sevmiyorum. En iyi öğüt bana göre sanatçının kendisidir. Bir sanatçı var ortada. Neler yaptığı belli bu yaşa kadar da bir şeyler yapıyorsa vereceğim en güzel öğüt örnek olmaktır.

 

Bazıları kendisini star ilan ediyor. Kişi kendisimi star olduğunu ilan etmeli yoksa başkası tarafından mı verilmeli starlık ibaresi?

Stara yaklaşırsanız yıldıza yaklaşırsınız onu çok büyük görebilirsiniz. Ama stara bakış açınıza bağlı star çok uzakta sizde uzakta görebilirsiniz kendinizi. Tevazu insanların içinde mutlaka bulunmalı.

Bizim müziğimiz neden dünya platformunda yer almıyor?

Evet burada, bu sual acı bir sual. Ben bunu bir Türk olarak yaşadım. Hem Müslüman hem Türk olarak AB’ ye giremediğimiz günlerde. Ömür Göksel on yedi yıl, on sekiz yıl evel AB’ ye girdi. Adımı bile telafuz edemedi dünyanın her yerinde. Ama ben Ömür Göksel olarak yine ülkeme dönüp, o mutluluğu yine halkımla yaşadım.

 

Kendinizi yorgun hissediyor musunuz? Yaşam sizi yordu mu?

Asla. Hayat daha yeni başlıyor.

Kendinizi ifade etmekte güçlük çektiniz mi hiç?

Hayır. Göründüğüm gibiyim her zaman.

 

Sık pişman olur musunuz? En büyük pişmanlığınız neydi hayatta?

Hiç pişman olmam, keşke diye bir şeyi hiç kullanmadım hayatta. Zaten ben hep şöyle derim, eğerle meğer evlenseydi keşke diye bir çocukları olurdu.

 

Okuyucularımıza söylemek istediğiniz şeyler var mı?

İyi okusunlar. Daima okusunlar. Bir de müzik dinlesinler tabi. Ama iyi müziği dinlesinler. Televizyonun veya basının onlara sunduğu müziği değil, kendi yaşamlarına yansıtmak istedikleri müziği dinlesinler.

Çok teşekkür ediyorum.

Ben teşekkür ediyorum.

 

 

 

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik