Reklam
Reklam
istanbul escort

Almanya - Berlin

Almanya'nın başkenti Berlin'i bizimle gezmek isterseniz haberimizin devamını okuyabilirsiniz.

Almanya - Berlin
Bu içerik 2100 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Gezgin: Onur Sancak

 

 

 

Sanırsam benim için soğuk şehir Berlin. Niyeyse buraya bir türlü kanım ısınmıyor. 2. Dünya Savaşı sonrası doğu ve batı bloklarının 46 km duvarla böldükleri ve artık sadece duvarın sembolik bölümlerinin kaldığı bir yer. Hitler'den dolayı tarihle yüzleşmeye yüz tutan anıtlar, yapılar, binalar. Bir o kadar da düzenli bir şehirleşme. Hayatın her alanında bir Türk ile karşılaşmanız da içten bile değil.

Almanya Federal Meclisi

Berlin'e gitmeden önce kenti epey araştırmıştım. Buranın da gezilecek yerler arasında olduğunu öğrendim ve listeye ekledim. Meclis de misafir locasında oturmak için en geç altı hafta öncesinden randevu alıyorsunuz ama Meclis'in tepesinde gezmek için en geç 1 gün öncesinden kimlik veya pasaport ile randevu almak yeterlidir.

Randevu saatinizden 15 dakika önce orada olun. Sıkı bir güvenlik aramasından geçiyorsunuz. Yukarı çıkınca da 16 farklı dilde yayın yapan kulaklıklar veriliyor. Türkçe de var. Bu kulaklardan bir tane aldıktan sonra artık dış dünya ile tüm irtibatınız kesiliyor ve Berlin'e odaklanıyorsunuz. Kulaklık sizi zaten yönlendirecektir.

Tüm Berlin'in ayaklar altında olduğunu tadını çıkarmakla birlikte kulaklık neredeyse Berlin'in her metre karesi ile ilgili size değişik ve güzel bilgiler vermektedir. Döne döne yukarı kadar çıkacağınız kubbenin tam altında bazen Alman milletvekillerini oturum sırasında da görebilirsiniz. Yukarı çıkmak herhangi bir ücrete tabi değildir. Alman meclisi aynı zaman da Berlin Tren Garına, Yahudi Anıtına ve Brandenburg Kapısına yürüyüş mesafesindedir.

Brandenburg Kapısı

Oldukça heybetli. Yanına gittiğinizde daha iyi anlıyorsunuz. Gece manzarası apayrı güzel. Biz Alexanderplatzdan yürüyerek geze geze geldik buraya ama toplu taşıma ile de ulaşmak mümkün. Etraf normal olarak turist dolu. Ceplere dikkat. Atlı arabalar göreceksiniz turistleri gezdirmek için bekleyen tertemiz, tüyleri pırıl pırıl çok sevimli atları sevmeyi ihmal etmeyin. Ebetteki izin alarak.

Berlin Duvarı Anıtı

Utanç Duvarı olarak da adlandırdığımız Berlin Duvarı’nın 1300 metrelik bir bölümünü yıkmayıp bırakmaları geçmişin kötü izlerini, geleceğin ise aydınlık yüzünü Dünya'nın değişik yerlerinden gelen 100 ressam size bütün çıplaklığı ile anlatıyor. Berlin'i ikiye ayıran duvardan bir kısmını yıkmamışlar. Sağlam kalan bu kısmına dünyanın çeşitli bölgelerinden sanatçılara özgürlük temalı resimler yapmaları istenmiş. Siz sanatçılar Dünya'yı güzelleştirmeye devam edin lütfen...

Berlin Philharmonic

Berlin'e kısa süreliğine gelmiş konsere gitmeye zamanı olmayanlar için yahut kısıtlı bütçesinden dolayı konserleri takip edemeyenler için güzel bir uygulama imdatlarına yetişiyor. Salı günleri saat 13:00 da Lunchkonzert ile ücretsiz konser keyfi yaşayabilirsiniz. Ama en az 15 dakika önceden gelmek şartı ile.

Gedenkstaette Berlin-Hohenschoenhausen

İnsanların neler yaşadığını anlayabilmek için (ki bence hayal etmek bile tüyler ürpertici) mutlaka gidilmeli. Kulaklıkla anlatım var ancak bence mutlaka rehberle gidin. İnternette bir çok dilde rehberlik hizmeti alabileceğiniz günübirlik turlar var. Kesinlikle gidilmeli.

East Side Gallery

Eski Berlin Duvarı'nın bir Kısımını yıkmayarak aynen muhafaza edilmesi ve üstüne dünyanın çeşitli bölgelerinden sanatçılara, özgürlük temalı resimler yaptırılması sonucu ortaya çıkmış galeri.

Kaiser Wilhelm Memorial Church

Berlin in en ünlü caddesi Kurfurstendamm da bulunan Kaiser Wilhelm Memorial Church görülmesi gereken yerlerden biri. 2. Dünya savaşı sırasında hasar gören kilisenin içi muhteşem mozaiklerle kaplı. Kilise içinde yer alan ufak bir fotoğraf sergisi ile alanın ilk yapıldığı zaman, savaş yılları ve sonrası anlatılıyor. İçinde ufakta bir hediyelik eşya dükkânı mevcut.  Kilisenin her iki yanına inşa edilen ve Almanların ruj ve pudra kutusu olarak andığı iki binayı da mutlaka görmek lazım. Pudra kutusunun içine girince sizi bir mavi ışık sarıyor, bina içeriden bakıldığında tamamen mavi camlarla kaplı. Dışarıdan bakıldığında ise siyah. Dışarıdan sayılan pencere sayısı ile içeriden sayılan aynı değil çünkü iki cephe arasında sadece özel misafirlerin gezebildiği bir bölme mevcutmuş. Gidin görün mutlaka.

Mauermuseum - Museum Haus am Checkpoint Charlie

14 Mayıs 2017 tarihinde Almanya gezimizde Berlin şehrini de gezdik. Berlin duvarının ve c geçiş noktasını da gezdik müze kapalıydı.  Bizde civarında dolaştık duvarı yerdeki kalıntısı nöbetçi kulübesi Rus ve ABD asker resimleri ve duvar kalıntıları mutlaka bu noktaya uğrayın.

Victory Column (Siegessaule)

Parlamentoya giden yol üstünde koskocaman bir parkın ortasından geçen yolun kıvrım noktasında bulunan etkileyici anıt. Görülmeyi hak ediyor.

St. George and the Dragon Statue

Bu, Berlin'in merkezine muhteşem bir parçasıdır. Çok sayıda restoran ve atmosfer, küçük bir köy gibi orta gecesi. Güzel bir ziyaret edin.

Berlin Cathedral

Berlin Katedrali görkemli bir yapıt. Bulunduğu bölgede göze çarpan ve insanı etkileyen bir yer. İçerisi gerçekten büyük ve mimari yapısı çok hoş. Özellikle içeride bulunan kilise orgu muhteşem bir eser. Katedralin üst katlarına mutlaka çıkıp gezin. Sergilenen eserler çok güzel ve çatıya çıktığınızda Berlin'i panoramik olarak tepeden seyretme şansına sahip oluyorsunuz. Hele hava da açıksa çok güzel fotoğraflar  çekme şansı yakalarsınız.

Gendarmenmarkt

Fransız Katedrali (Französischer Dom) ile Alman Katedrali (Deutscher Dom) arasında kalan geniş meydan. Şık dükkânların, restoranların olduğu bir caddeden ilerleyerek buraya gelebilirsiniz. Yılbaşı üstü çok hareketli ve şehrin en popüler Noel pazarlarından biri burada kuruluyor. Giriş 1€, akşamları konserler oluyor. El sanatları ve yiyecek ağırlıklı bir Noel pazarı var.

Alman Tarihi Müzesi

Mükemmel bir sunum, her şey tarih sırası ile son derece anlaşılır anlatılmış tüm dünya vatandaşlarının bu müzeyi gezerek tarihten ders çıkarması gerekir. Berlin’e gelip görülmeden gidilmemesi gereken müzelerden biri, özellikle bizim vatandaşlarımızın.

Botanischer Garten Berlin

Eğer Berlin'de yeterince zamanınız varsa bütün günü (ya da birkaç günü ) keyifle geçirebileceğiniz bir yer. Tropikal bahçe, orkideler, kaktüsler, eğreltiler, kamelyalar, etçil bitkiler, Avustralya ya da Akdeniz bitki örtüsünden birçok örneği içeren, birbiri ile bağlantılı kapalı bölümler, müze ve çoooookkk geniş bir açık alandan oluşan bir 'bahçe'. Ayrıca araştırma, bakım vs. amaçlı birçok sera daha mevcut, ancak buralar ziyarete kapalı. Bu kadar büyük alanları nasıl bu kadar bakımlı tutabildiklerine insan hayret ediyor.

Giriş 6 €, Museum pass ya da Berlin Welcome Card'ınız var ise ücretsiz. Ancak 3 gün boyunca geçerli olan bu kartları daha çok şehir merkezindeki müzelerde kullanıp ayrı bir günde burayı ücretli olarak gezmek daha hesaplı olabilir. Tercih sizin.

Kalabalık bir yer değil, en azından biz gittiğimizde öyle değildi. Yağmurda seraları dolaşmak ayrıca keyifli ama bahçede zor çünkü zemin daha çok kumlu-topraklı yapıda. Çiçeklenme tarihlerine göre gezeceğiniz ay da önemli. Biz haziran ayında pek orkide göremedik. Ayrıca çoğu bitkinin tür adı yanı başlarında yazmakta...

Kısacası düşünmeden gidin diyoruz!

Treptower Park

Park çok geniş ve temiz. Berlin'in ortasında böyle bir yer kalmış olmasına şaşırıyorsunuz. Sanıyorum Kızıl Ordu Berlin'e ilk buradan girmiş. Sovyet anıtını mutlaka görün.

Dünyanın başka bir yerinde, başka bir şehirde buluşmak üzere sevgiyle kalın.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik