Reklam
Reklam
istanbul escort

Canan Turan ''Küçük yerlerde de, kocaman kulüplerde de söyledik.''

Güzel şarkıcı Canan Turan ile yaptığımız keyifli ve güzel söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Canan Turan ''Küçük yerlerde de, kocaman kulüplerde de söyledik.''
Bu içerik 1468 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

 

 

 

Biraz Canan Turan’ı tanımak isterim. Biraz anlatır mısınız?

İlkokulu Samsun’da bitirdim. Ortaokul ve liseyi Adana’da okudum. Daha sonra İstanbul’a gittim. Üniversiteyi bahane edip, birazda şarkı söylemek için İstanbul’a gittim. Şarkı söylemeye ortaokulda başladım. Ders aldım.  Küçüklüğümden beri dolabın içinde, dağlara, kayalara şarkı söylüyorum. Her sevdiğim şarkıyı sesli olarak söylemeye devam ediyorum. İstanbul’da beş yıl şarkı söyledim. Su arada şarkı söylemeye devam edecek miyim sorusuna cevap aradım. O zaman müzikallere çok meraklıydım. Sonra Londra’ya gideyim orada neler yapılıyor, bir de orada deneyim dedim. Bohçamı taplayıp gittim. Sokaktan başlayarak müziği öğrenmeye çalıştım. Ve böylece işin içine girdim.

Zor muydu başka bir ülkede müzik yapmak?

Elbette zordu. Hiçbir şey bilmiyordum. O zaman internet bu boyutta değildi. Şimdi imkanlar çok daha fazla. İnsanlar daha bilinçli.  En azından araştırma yapıyorlar. O zaman ben internetten bihaberdim. O kadar iletişim ağı da yoktu. Küçük bir akşam kursu vardı. Biraz oradan bilgi  edindim. Ne bilgi edindiysem ona yönelik çalışmaya başladım. Ama epeyce bir süre elimde olmadan bir sağa bir sola gittim. Sonra tesadüf ilk çalıştığım grup müzik yapıyordu. Ben de şarkı söylüyorum dedim. Onlarla çalıştım. Orada bir sürü kulüp vardı. Müzik içerisinde yerimi bulmam elbette çok kolay olmamıştı. Epeyce zamanımı aldı müzik içinde yerimi almam ama çok güzel oldu. Londra size imkan veren bir şehir. Hem zordu elbette hem de kolay.

Biraz da grubunuzdan konuşalım.

Birlikte çalışmaktan haz alıyorum. Çok güveniyorum herkese. Şarkılara bir gitar melodisiyle nota yazıyoruz, söz yazıyoruz.  Bazen şarkıları kendi başıma da yazıyorum. Birkaç kişinin enerjisi başka bir şey elbette. Grup olmak çok güzel. Aramızda telapati oluşturuyoruz. Bence bu doğru bir şey. Ben de bu enerjiyi hissediyorum. Herkesin kendi projesi var elbette. Her projenin bir lideri var. Ben de kendi projemin lideriyim. İnsanlar bir birini sevmezse orada enerji biter. Bizim enerjimiz çok güzel. Hem arajmanlarda hem de sahnede herkesin çok emeği var. Birlikte olmaktan çok keyif alıyoruz.

Etnik müzik yapıyorsunuz. Biraz müziğinizden konuşalım mı?

Etnik müzik yapıyorum ama İngilizce şarkılar da var. Ama etnik müzik alt yapıda hissediliyor. Müziği seviyorsanız bir dolu tarzı da sevmek zorundasınız. Hepsi hayatınızda bir şekilde yer buluyor. Bir şarkı da başka bir tarz olabiliyor. Önemli olan hepsini bir çatı altında buluşturmak. Repertuarımızda etnikte var, dokuz sekizlikte var. Bunların hepsi birden enteresan oluyor.

Londra’da yaşıyorsunuz. Biraz oradaki yaşamınızdan konuşalım mı? Yabancılık hissediyor musunuz?

İlk başta her şey harikaydı. Her gruptan insan var. Herkes birbirine saygılı. İlk baktığınızda görülen şey bu. Sonra çalıştıkça bunun böyle olmadığını görüyorsunuz. Çalıştıkça onun sitemini de öğreniyorsunuz. Yabancı olduğunu hissettim o zamanlar. Disipline biraz alışmak gerekiyor. Ben Londra da yaşıyorum. Londra kolay bir şehir. Her yeri böyle diyemem elbette. Genelde yeni bir şeyi dinlemeye açık bir şehir. Küçük yerlerde de, kocaman kulüplerde de söyledik. Ne yapacak diye bir tavır oluşuyor insanlarda.  Merak ediyorlar. Ben bunu çok motive edici buluyorum.

Türk müziği mi onlara ilginç geliyor?

Onunda etkisi oluyor elbette. Birebir Türk Müziği sunmuyorum. İyi tepkiler alıyorum. İngiltere de çok para var, çok imkan var diyorlar ama öyle değil elbette. Herkes birbire katkıda bulunmak istiyor. çok çalışıyorlar. Değişikliklere  kesinlikle merakları var.

İki ülkenin müziğini karşılaştırırsak neler söylersiniz?

Benzer tarafları var.  Bir seferinde İskoçya’ya gitmiştim. Osmanlı prensesi olmuştum. Oradaki şovun içerisinde iskoç müzisyen grup da vardı. Size bir türkü söyleyeceğim dedim. Beni anlayacağınıza eminim dedim. Ve söylerken onlarda bana eşlik ettiler.  İrlan da müziğinde de benzerlikler var. İngiliz folk müziği pek yakın değil.  Oradaki insanların kulakları yeni şeyler duyamaya açık.

Konserlerinizde hangi tür müzik yapıyorsunuz?

 Ekstralara gittiğimde türkü  de söylediğim oluyor sanat müziği de. Konserlerde kendi yaptığımız müziği söylüyorum. Hoşlarına gidiyor.  Bazen yeni yaptığımız müzikler heyecan verebiliyor. Yeni şeylere farklı ve merakla bakıyorlar. İnsanların sevdiğini düşünüyorum.

Olmak istediğiniz yer burası mı?

Olmak istediğim bir yer yok. Yeni şeyler yapmak istiyorum. Ama sürekli başka bir insan olmak istiyorum. Götürebildiğim yere kadar götürmek istiyorum. İngilize, Türkçe şarkılarım olsun mümkün olduğunca insanlara ulaştırabilmek isityorum. Elbette hit bir şarkım olsun istiyorum. Neden olmasın? Olabilir. Bu nasıl olur bilmiyorum ama nerede çalınması gerekiyorsa orada çalmak söylemek istiyoruz. Kafamdaki şarkıları insanlara ulaştırmak istiyorum.

Tepkiler nasıl?

Güzel tepkiler alıyoruz. Birkaç televizyon programına çıktık. İnsanlar çok televizyon seyerediyor. Çalıştığımız mekânlarda insanlarla buluşuyoruz. Daha çok çalışmamız gerekiyor. Daha çok insana ulaşacağımızı düşünüyoruz. Her şey gayet iyi gidiyor.

Sade ve sıra dışı bir tarzınız var.

Sadeliği seviyorum. Müzikte de sadelik benim için çok önemli. Sıra dışı mı bilmiyorum ama sadelik var. Yaşamımda da müzikte de sadelikten yanayım. Tamam, işte budur diyebileceğim şeyler istiyorum hayatımda. Ama bu beni yansıtmalı elbette.

Hayalimde hiçbir şeyi kısıtlamıyorum. Müzik götürüyor olayı siz peşinden gidiyorsunuz. Herşey olabildiği kadar olsun istiyoruz. İleriye götürmek bizim için çok önemli ama emin adımlarla olsun istiyoruz.  Bende müziği götürebileceğim kadar götürmek istiyorum.

 

Konserlerden konuşalım mı?

Her türlü konsere çıkıyoruz. Bar kanserleri de yapıyoruz, geniş kitlelere ulaşan meydan konserleri de yapıyoruz. Festivallerde de yer alıyoruz. Birkaç bin kişiye de söyledim. Ama bir barda beş kişiye de söylediğim oldu. Ama konserin sonuna kadar durdular, cd alıp gittiler. Bana göre yüz de yüz başarıdır bu.  Her hangi bir organizasyondan çağırılırsam gitarımı alıp gidiyorum. Sarkılarımı herkese ulaştırmak istiyorum.

Türkiye’ye dönmeyi düşünüyor musunuz?

Bir yere dönmek gibi bir çabam yok. Her yerde olabiliriz. İstanbul’da küçük bir yerimiz olsa güzel olurdu. Organizasyonlarda her geldiğimizde bizi çok iyi ağırlıyorlar. Hiçbir şeye ihtiyaç duymuyoruz. Dönmek yerine her iki yerde de birden olmak istiyorum. Şarkılarımla herkesle buluşmak istiyorum.

Şöhret önemli mi sizin için?

Hayır. Benim için önemli olan şarkılarımı söylemek. Ben müziğimle yaşamımı renklendirmeye çalışıyorum. Bazen anlayan oluyor bazen de anlamayan.  Ama benim için herkesin dinlemesi önemli. Herkese ulaşmak istiyorum. Yeni insanlara müziğimi dinletmek istiyorum. Yaptığım müziği inanıyorum herkes anlayıp sevecek. Herkes dinleyecek. Şöhret olursam daha geniş kitlelere ulaşıp müziğimi dinletebilirim elbette ama müziğimi yapabilmek daha önemli benim için. Ama illa şöhret olacağım diye bir şey yok. Müziğimi yapmaya devam edeyim yeter.

Çok teşekkür ederim.

Ben de çok teşekkür ederim.

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik